Notifications
Clear all

Barbados Gezilecek Yerler – Barbados Nerede

2 Posts
2 Users
0 Likes
145 Views
(@yabanmr)
Posts: 93
Member
Topic starter
 

Barbados Gezilecek Yerler – Barbados Nerede; Amerika ülkelerinden olan Barbados, Güney Amerika kıtasına bitişik bulunmaktadır. Ülke Güney Karayipler bölgesinde uzanmakla beraber Karayip Antil Adaları zincirinin de bir parçasıdır. Atlas Okyanusu’nun batısında, Rüzgar üstü Adalarının 160 km doğusunda ve Venezuela’nın yaklaşık 434 km kuzeybatısında yer almaktadır.

Barbados Gezilecek Yerler – Barbados Nerede

Barbados’un en yakın ada komşularına bakacak olursak batıda Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada, güney batıda grenada ve güneyde de Trinidad Tobago yer almaktadır. Barbados’un coğrafi konum özellikleri ise 13-10 Kuzey enlemi ve 59-32 Batı boylamı arasındadır. Barbados’un bağımsız bir ada ülkesi olmasının yanında 431 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.

Barbados Nüfusu

Orta Amerika’da bağımsız bir ada ülkesi olan Barbados’un nüfusu 284.589 kişidir.

Barbados Önemli Şehirleri

Bridgetown: Bu şehir, Barbados’un başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Nüfusu 96.578 kişidir. Carlisle körfezi kıyılarında kurulmuş olan Bridgetown şehrinin kurulu olduğu yere ilk yerleşen kimseler 1628 senesinde gelen İngilizlerdir. Bugün içi Karayip bölgesinin En önemli finans merkezşlerinden olan Bridgetown, sadece güneybatıdadır; fakat doğusuna ve güneyine kadar bir metropol alanı bulunmaktadır. Otuz dokuz kilometrekarelik bir alanda kurulu olan şehrin kurulu olduğu yer eskiden bir bataklıktı. Fakat şehrin gelişimini sağlamak amacı ile bataklık kurutulmuş ve doldurulmuştur. Kentin göbeğinde Careenage ile Constitution isimli iki akarsu bulunmaktadır. Careenage adlı akarsuyun ikiye ayırdığı şehirde tropikal iklim hüküm sürmektedir. Şehrin adı İngilizlerin Careenage Nehri’nin üzerine yeni bir köprü yapılması ile oluşmuştur.

Barbados Din ve Konuşulan Dil

Konuşulan dili İngilizce olan Barbados ülkesinde yüzde altmış yedi oranında Protestan, yüzde dört oaranında Roma Katolikleri, yüzde on yedi oranında inançsızlar ve yüzde on ikilik kısım olarak da diğer kesim mevcuttur.

 

Barbados İklim/ Ne Zaman Gidilir

Barbados’un iklim özelliklerine bakacak olursak, adada her mevsim güneş görülebilmektedir. Yaz mevsimleri çok sıcak olduğu için insanlar genel olarak denize girip serinlemektedirler. Kış mevsimi ise serin geçmekle beraber az da olsa kar görülebilmektedir. İlkbahar ile sonbaharda ise hava ılık olmakla birlikte yağmur görülebilmektedir. İklimi tropikal olan adanın hava sıcaklığı yıl boyu yirmi ile otuz iki santigrat derece arasındadır. Yağışlı ve sıcak dönem olmak üzere mevsimsel olarak ikiye ayrılır. Ocak ile haziran arası sıcak dönem olduğundan fazla yağış olmaz. Temmuz ile aralık arası dönem ise yağışlı geçer ve genel olrak her ayın on beş veya yirmi günü yağışlıdır. Karayip ülkelerinde yağışlı günlerin yarım gün olarak geçtiği gibi bu adada da bu şekilde geçmekte fakat turizme ciddi derecede bir engel oluşturmamaktadır. Bu yönüyle her zaman gidilebilecek olan adaya sıcak mevsim tercih edilecekse ocak ile haziran arası gidilmelidir.

Barbados Gezilecek Yerler

Öncelikle Hunte’s Gardens adlı ünlü bahçesi, Bottom Bay, Dover Beach, Rockley Beach vb. plajları, Yemyeşil bir manzara ile büyüleyici bir güzellik sunan Apes Hill Golf Club, gerçek bir doğa harikası olan Harrison’s Cave adlı mağarası, Tarihi bir müze olan Jewish Synagogue dikkat çekici özellikleri ile gezilecek yerlerdendir. Ayrıca Barbados Museum and Historical Society, Andromeda Gardens, Kensington Oval, Parliament Buildings, Morgan Lewis Windmill vb. Barbados adasının diğer önemli gezilecek yerlerindendir.

Barbados Tarihi Yerler

Barbados’un en ünlü tarihi yerlerinden birinde bulunan Jewish Synagogue adlı müze görülmeye değer tarihi bir mekândır.

Barbados Gece Hayatı

St. Lawrance Gap Sokağı boyunca yan yana sıralanmış olan ve her müzik zevkine uygun barlar mevcuttur. Ayrıca adanın en büyük gece kulüpleri Bridgetown’in içindeki Harbour Lights, Boatyard ve Club Extreme gibi vb. kulüplerdir.

Barbados Ne Yenir/Ne İçilir

Eğer Barbados’a gidecek olursanız bu ülkenin en meşhur ve en çok tercih edilen yemeklerinden biri olan uçan balık sandviçlerini yemelisiniz. Ayrıca ailoi soslu isli balık da Barbados’un vazgeçilmezlerindendir.

 

Barbados Nasıl Gidilir

Bu ülkeye Türkiye’den direk uçuş yoktur. Fakat önce İngiltere’ye gidilebilir, ardından da Barbados’a uçulabilir. Barbados’a ulaşım uçakla yaklaşık olarak on bir saat sürmektedir.

 
Posted : 13/05/2022 12:08 pm
(@hasanm)
Posts: 219
Member
 
Barbadosun en ünlü  yemeği Acılı gravy sosly Cou-Cou ve kızartılmış Uçan Balık'tır.
 
 
 
Barbados güvenli ama sadece turist bölgeleri diğer bölgelerde ise  değerli eşya ve ya para taşıyorsanız sayulabilme imkanınız biraz yüksek!
 
 
 
 
 
 
 
Posted : 31/07/2022 5:01 pm