Notifications
Clear all

Elâzığ Kamp Alanları

1 Posts
1 Users
0 Likes
132 Views
Selina
(@selinamelez)
Member Admin
Joined: 9 months ago
Posts: 25
Topic starter  

Doğu Anadolu’nun önemli kentlerinden biri olan Elâzığ özellikle Keban barajı ile tanınıyor. Eski adı Harput olan şehir kültürel birikim açısından oldukça zengin. Bunun yanında kap severler de bu kültürel birikimi daha yakından görebilmek için Elazığ’da kamp kurulacak yerleri merak ediyorlar.

Murat Nehri Kamp Alanı

Ülkemizin en popüler kamp alanlarından biri olan Murat nehri havzası tarihi güzellikleri ve eşsiz doğasıyla ön plana çıkıyor. Oldukça farklı noktalarda harika manzaralara karşı hem çadır kampı hem de karavan kampı kurulabiliyor. Kamp alanı Elazığ’ın Palu ilçesinde şehir merkezine 65 km mesafede yer alıyor. Elâzığ şehir merkezinden özel araçlarla Palu ilçe merkezinden minibüslerle kamp alanına ulaşım sağlanabiliyor.

İlçe merkezine de 2 km mesafede yer alan kamp alanında kampçılar için herhangi bir tesis bulunmuyor. Ancak ilçe merkezinin yakın olması bu konuda büyük avantaj sağlıyor. Her türlü ihtiyaç Palu ilçe merkezinden rahatlıkla karşılanabiliyor. Bunun yanında kamp alanı ücretsiz.

Keban Barajı Kamp Alanı

Elâzığ şehir merkezine 45 km mesafede yer alan Keban barajı ülkemizin en büyük ikinci barajı konumunda. Bir denizi andıran baraj gölü manzarasına karşı kamp yapmak oldukça keyifli oluyor. Etrafta yapılaşmanın olmaması bakir ve sessiz doğada kafa dinlemeyi oldukça keyifli yapıyor. Keban barajı etrafında hem çadır hem de karavan kampı yapılabiliyor. Kamp alanına ulaşım bir noktaya kadar özel araçlarla sağlanırken kamp yapılacak noktaya göre bir süre yürünmesini gerektirebilir.

Kamp alanında herhangi bir tesis bulunmuyor. Kamp için bölgeye gelecekler ihtiyaçlarını Keban ilçe merkezinden karşılayabilirler. Eşsiz bir doğada göl manzarasına karşı kamp yapma imkânı sunan Keban kamp alanında herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Hazar Gölü Kamp Alanı

Elazığ’ın Hazar gölü etrafında yer alan kamp alanı mavi manzaraya karşı kamp yapma imkânı sağlıyor. Elazığ’ın Maden ilçesinde yer alan bölge şehir merkezine 30 km mesafede yer alıyor. Kamp alanına ulaşım hem özel araçlarla hem de toplu taşımayla rahatlıkla sağlanabiliyor. Elazığ’da ücretsiz olarak hizmet veren Hazar gölü kamp alanında hem çadır kampı için hem de karavan kampı için oldukça uygun noktalar yer alıyor.

Kamp alanında ve çevresinde ihtiyaçların karşılanacağı herhangi bir tesis yer almıyor. En yakın market, büfe vb. noktalar Maden ilçe merkezinde yer alıyor. Bu yüzden buraya kamp için gelmeden önce ya ilçe merkezinden ya da daha öncesinden ihtiyaçları temin etmek gerekiyor.

Okçular Kamp Alanı

Okçular kamp alanı Elazığ’da dik kayalıkların olduğu yüksek bir noktada yer alıyor. Etrafa hâkim bir konumda yer alan kamp alanında daha çok çadır kampı tercih ediliyor. Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yer alan kamp alanı şehir merkezine 120 ilçe merkezine ise 15 km mesafede yer alıyor. Hem kamp severlerin hem de doğa severlerin sıkça tercih ettiği nokta manzarası ile ön plana çıkıyor. Ayrıca burada kamp yaparken yabani hayvanlara da dikkat etmek gerekiyor.

Okçular kamp alanında ihtiyaçların karşılandığı herhangi bir tesis bulunmuyor. Şehirden uzak, yüksek, sakin bir noktada yer alan kamp alanında herhangi bir ücret söz konusu değil. Bununla birlikte kamp için buraya gitmeden önce bütün ihtiyaçları temin etmek gerekiyor.

Özlüce Kamp Alanı

Doğu Anadolu’da insan popülasyonunun az olması doğal güzelliklerin de oldukça sakin ve sessiz olmasına sebep olmuş. Bu nedenle kamp severler daha çok bu noktaları tercih ediyor. Özlüce kamp alanı da bu noktalardan biri olarak öne çıkıyor. Tamamen doğa ile iç içe olan Özlüce kamp alanında küçük göletin etrafında hem çadır kampı hem de müsait noktalarda karavan kampı yapılabiliyor.

Şehir merkezine 90 km mesafede yer alan Özlüce kamp alanında kampçıların ihtiyaçlarını karşılayacağı herhangi bir tesis yer almıyor. Bu yüzden mutlaka ihtiyaçları önceden temin ederek bölgeye hazırlıklı gitmek gerekiyor. Ayrıca kamp alanı ücretsiz.

Dikmen Kamp Alanı

Dikmen kamp alanı Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yer alıyor. Şehir merkezine 40 km mesafede yer alan kamp alanına ulaşım özel araçlarla sağlanabiliyor. Engebeli ve boş bir arazi üzerinde olan kamp alanında en çok çadır kampı tercih ediliyor. Bunun yanında etrafı keşif için trekking yapılıp yemekler için de isteğe göre rahatlıkla mangal yakılabilir.

Dikmen kamp alanında herhangi bir tesis bulunmuyor. Bu yüzden burada kamp yapmak için her türlü ihtiyacı önceden temin etmek gerekiyor. Dikmen kamp alanı Elazığ’da ücretsiz olarak kamp yapılabilen noktalardan.

Göllübağ Kamp Alanı

Bir vadinin ortasında yer alan Göllübağ kamp alanı daha çok maceraperest kişilerin tercih ettiği noktalardan. Issız, sakin ve sessiz bir nokta olan Göllübağ yabani hayvanların da yaşadığı bir nokta. Elâzığ şehir merkezine 8 km mesafede yer alan kamp alanında daha çok çadır kampı tercih ediliyor. Ancak çadır kampı yaparken yabani hayvanlara karşı önlem almak gerekiyor. Kamp alanına ulaşım özel araçlarla sağlanıyor.

Göllübağ kamp alanında herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak kampçıların ihtiyaçlarını karşılayacağı herhangi bir tesis de bulunmuyor. Bu yüzden bölgeye gelirken mutlaka ihtiyaçları temin ederek gelmek gerekiyor.

Buzluk Mağarası Kamp Alanı

Sadece ülkemizin değil dünyanın da sayılı mağaralarından olan buzluk mağarası etrafı kamp yapmak için oldukça elverişli. Mağaranın içerisi yaz aylarında bile oldukça soğuk oluyor ve farklı özelliklere sahip. Yüksek bir noktada manzaraya hâkim bir konumda yer alan kamp alanı da kamp severlerin çadır kampı kurduğu noktaların başında geliyor. Keban barajından başlayarak alabildiğine uzanan topraklar insana büyüleyici bir atmosferin içinde olduğunu hissettiriyor.

Elâzığ şehir merkezine 12 km mesafede yer alan Buzluk mağarası kamp alanında herhangi bir tesis bulunmuyor. Ulaşım ise özel araçlarla sağlanıyor. Kamp yerine gelmeden önce mutlaka bütün ihtiyaçları temin etmek gerekiyor.

Hazar Tabiat Pakı Kamp Alanı

Hazar gölü etrafında hem ücretsiz hem de ücretli olarak kamp yapılan noktalar mevcut. Buradaki kamp alanı tabiat parkı içerisinde olduğundan ücret talep ediliyor. Hazar gölünün eşsiz manzarasında çadır ve karavan kampı için uygun alternatifler sağlayan kamp alanı şehir merkezine 25 km mesafede yer alıyor. Gölün etrafında tesisleşme oldukça fazla. Hem konaklama açısından hem de ihtiyaçların karşılanması açısından kampçılar ve turistler oldukça rahat ediyorlar.

Tabiat parkı her mevsim farklı güzellikte ve birçok kişinin akınına uğruyor. Kalabalıktan hoşlanmayan kampçılar için tabiat parkının derinliklerinde oldukça sakin, sessiz doğayla baş başa yerlerde kamp kurmak mümkün.

Balıkçı Kamping

Elazığ’daki ücretli kamp noktalarından biri de Hazar gölünün kenarında bulunan bir işletme olan Balıkçı kamping. Konaklamadan, yüzmeye kamptan pikniğe kadar birçok imkân sunan tesiste kamp severler kendilerine ayrılan noktada hem çadır kampı hem de karavan kampı kurabiliyorlar. Balıkçı kamping şehir merkezine 30 km mesafede yer alıyor. Tren istasyonuna da yakın olan kamp alanı ulaşım kolaylığı sebebiyle kamp severler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Balıkçı kamping ’de kamp severlerin hemen her ihtiyacı rahatlıkla karşılanıyor. Bu sayede kamp severlere sadece huzurlu ortamda doğanın tadını çıkararak kamp sürelerini tamamlamaları kalıyor.

This topic was modified 8 months ago by Selina

   
Quote