Bildirimler
Tümünü temizle

Kediler Kaç Yıl Yaşar? Ortalama Bir Kedi Ömrü Kaç Yıldır?

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Likes
57 Görüntüleme
guvensez
(@guvensez)
Üye
Katılım : 6 ay önce
Gönderiler: 466
Konu başlatıcı  

Kedilerin yaşam süreleri pek çok farklı etkene bağlı şekilde değişiklik gösterebilir. Irklar, kedilerin sahip olduğu hastalıklar, yaşanan koşullar, temizlik ve bakım durumları, beslenme koşulları, kedilerin mutluluğu gibi pek çok etken aslında kedilerin ortalama yaşam süreleri üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle de kedilerin ortalama yaşam süreleri belirlenirken son derece ucu açık bir belirlenim yapılır ve ortalama 12 – 18 yıl kadar yaşadıkları söylenir ancak kedilerin içerisinde yaşadıkları koşullara bağlı şekilde bu süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Kedilerin Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler Neler Olabilir?

Bir kedinin ortalama yaşam süresini tahmin etmek kolaydır ancak kedilerin içerisinde bulunduğu yaşam koşulları, o kedinin yaşam süresini büyük ölçüde etkileyebilir. Örneğin çok iyi şekilde bakılan, herhangi bir hastalığı olmayan, sağlıklı ve dengeli beslenen kedilerin ömürlerinin uzun olması, son derece beklendik bir olaydır. Oysa sokakta herhangi bir bakım ve temizlik koşulu görmeden, tehlike ile burun buruna yaşayan bir sokak kedisinin ömrünün kısa olması da büyük şaşkınlık yaratacak bir durum değildir. Bu sebeple kedilerin yaşam sürelerini etkileyen pek çok faktör olduğunu söylemek mümkündür.

Beslenme ve Bakım Koşulları

Kedilerin yeterli ve dengeli şekilde beslenmesi, onların sağlığını korur ve gelişim süreçlerini destekler. Yeterli şekilde beslenmeyen, sağlıksız yiyecekler tüketen kedilerin pek çok farklı rahatsızlık ile karşılaşması da mümkündür. Ayrıca bu rahatsızlıklara ek olarak bakım görmeyen kedilerin kirler ve genel olarak kirlilik yaratan etkenler nedeniyle de hastalıklara açık hale gelmesi mümkündür. Beslenme ve bakım koşullarının iyi olmadığı bir alanda büyüyen kediler, uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olamayabilirler.

Tehlikeye Yakınlık

Özellikle de sokak kedilerinin çok uzun yıllar yaşamadığı bir gerçektir çünkü sokak kedileri pek çok tehlike ile yakınlık içerisinde olduğundan dolayı kısa bir ömre sahip olabilir. Bu nedenle evde bakım gören kediler daha az tehlikeye yakınlık gösterir ve daha iyi bakım sebebiyle daha uzun bir ömre sahip olabilir.

Hastalıklar ve Genetik Yatkınlıklar

Kedi ırklarının yatkınlık gösterebileceği pek çok farklı hastalık olabilir ve bu hastalıklar kimi zaman kedilerin yaşamlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Bu sebeple de ırklar arasında ortalama yaşam süresi büyük değişim gösterebilecektir. Ayrıca kedilerin çeşitli hastalıklara yakalanma oranları da ırklarına göre daha yüksek olabilir. Bu durumda hastalıkların ve genel genetik yatkınlıkların kedilerin yaşam süresini etkilediğini söylemek mümkündür.

Irklarda Ortalama Yaşam Süresi Nedir?

Kedi ırklarının birbirinden farklı özellikleri ve yatkınlıkları olabileceği için bu ırkların her birinin de yaşam süresinin birbirinden farklı olması son derece olasıdır. Kimi ırklar ölümcül hastalıklara yakalanma konusunda daha zayıf olabilirken kimi ırkların herhangi bir hastalığa karşı yatkınlığı olmayabilir ya da beslenme koşulları olumsuz olsa dahi son derece sağlıklı bir bünyeye sahip olabilir. Bu tip özellikle ırklar arası yaşam süresinin değişimine neden olmaktadır.

American Bobtail Kaç Yıl Yaşar?

Sevgi dolu, canlı ve son derece neşeli karakterleri ile bilinen American Bobtail kedilerin ortalama yaşam süresi 15 yıl kadardır ancak bakım koşullarının uygun olması halinde 20 yıl ve daha üzeri bir yaşam süresine sahip olmaları da olasıdır. Yatkın oldukları herhangi bir hastalık olmadığından yaşam süreleri son derece uzundur.

American Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Oldukça oyuncu olan ve aynı zamanda gelişmiş avcılık yeteneklerini kendisinde barındıran American Shorthair kedilerinin obeziteye yatkınlığı söz konusudur ancak American Shorthair kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 – 20 yıl kadardır.

American Keuda Kaç Yıl Yaşar?

Oyuncu, aktif ve avcılık yetenekleri gelişmiş olan American Keuda kedileri aşırı soğuk havalara karşı dayanıksız olmasına rağmen ortalama 15 yıl ömre sahiptir. Bu kedilerin doğru bakım ve beslenme ile 20 yıla kadar yaşamaları da söz konusu olabilmektedir.

Ankara Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Güzel yüzleri ve renkli gözleri ile dikkat çeken Ankara kedileri, sağırlık konusunda genetik bşr yatkınlık gösterirler. Buna rağmen ortalama 13 – 16 yıl ömürleri söz konusudur.

Bengal Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Leopar desenlerine sahip olan Bengal kedileri ortalama 14 yıl ömre sahiptir ve bu kedilerin entropium hastalığına karşı yatkınlığı olduğu bilinmektedir ancak iyi bakım ile Bengal kedilerinin uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmesi mümkündür.

Bombay Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Çocuklarla çok iyi şekilde anlaşabilen ve simsiyah tüylerinin arasından çıkan sarı veya bakır rengi gözleri ile bilinen Bombay kedileri ortalama 15 yıl ömre sahiptir ve bu kediler obeziteye yatkın olduğu için Bombay kedilerinin sağlıklarını korumak adına mutlaka beslenme programlarına dikkat edilmesi önerilmektedir.

Brazilian Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Brezilya kökenli olan Brazilian Shorthair kedilerinin bilinen herhangi bir sağlık problemine yatkınlığı yoktur ve bu nedenle de uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmeleri söz konusu olabilmektedir. Ortalama 20 yıl kadar ömre sahip olan Brazilian Shorthair kedileri, gelişmiş avcılık ve oyunculuk yetenekleri ile neşeli ve uzun bir ömür geçirebilirler.

British Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Çok sevilen kedi ırklarından biri olan British Shorthait kedilerinin ortalama yaşam süresi 14 – 20 yıl aralığında değişmektedir. Hemofili B hastalığına yatkınlığı olan British Shorthair kedilerinin sağlıklı koşullar içerisinde bakım görmesi onların sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmasını sağlayabilecektir.

Burmese Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Bakımı son derece kolay olan ancak göz hastalıklarına yatkınlığı olması ile bilinen Burmese kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıl kadardır ve göz hastalıklarından korunmaları ile daha uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olmaları mümkündür.

Chartreux Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Mavi – gri renkleri ile bilinen Chartreux kedilerinin ortalama ömrü 15 yıldır ve bu kedilerin patellar luxtation hastalığına yatkın olması söz konusudur. Bu nedenle de eğitimler ve egzersizler sırasında dikkatli olmakta yarar vardır.

Chinchilla Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama 12 – 15 yıl kadar yaşam süresine sahip olan Chinchilla ırkı kedilerin yatkınlık gösterdiği çok sayıda rahatsızlık vardır. Bu nedenle de bakımları zor ve meşakkatli olabilir. Bakımlarında özenli olarak yaşam sürelerini 20 yıla kadar uzatmak mümkün olabilir.

Colorpoint Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

12 – 15 yıl kadar ortalama ömre sahip olan Colorpoint Shorthair kedilerinin yatkınlık gösterdiği sinirsel problemler ve kalp hastalıkları bu kedilerin yaşam süresini ortalama olarak aşağı çeker ancak iyi bakım ile yaşam süresinin tahmin edildiğinden uzun olması da söz konusu olabilecektir.

Egyptian Mau Kaç Yıl Yaşar?

Mısır kökenli olan Egyptian Mau kedilerinin bilinen herhangi bir sağlık problemi yoktur ve bu kediler ortalama 12 – 14 yıl kadar ömre sahiptir. Sağlıklı ve iyi bakım ile bu yaşam süresinin daha uzun olması da elbette mümkündür.

European Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Avrupa kökenli olan European Shorthair kedilerinin ortalama yaşam süresi 12 – 14 yıl kadardır ve bilinen herhangi bir sağlık problemine yatkınlıkları da söz konusu değildir. Düzenli bakım ve ilgi ile bu kedilerin 14 yıldan fazla yaşaması da elbette mümkündür.

Havana Brown Kaç Yıl Yaşar?

İlgi çekici çikolata kahvesi kürkleri ile sempati uyandıran Havana Brown kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıl kadardır ve bu kedilerin obeziteye yatkınlığı olduğu bilinmektedir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ile yaşam süresinin uzaması olasıdır.

Himalayan Kaç Yıl Yaşar?

Pek çok farklı sağlık problemine olan yatkınlığı ile bilinen Himalayan kedilerinin kökeni Asya’dır ve bu kediler ortalama 11 – 13 yıl kadar ömre sahiptir. Böbrek hastalıklarına ve deri problemlerine olan yatkınlıkları onların yaşam sürelerini büyük ölçüde etkilemektedir.

Honey Bear Kaç Yıl Yaşar?

Ciddi rahatsızlıklara karşı yatkınlığı olduğu bilinmeyen Honey Bear kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıl kadardır ve nitelikli bakım görmeleri ile bu süre 20 yıla kadar uzayabilir.

Javanese Kaç Yıl Yaşar?

Kalıtsal sinirsel bozukluklara ve kalp hastalıklarına olan yatkınlıkları nedeniyle 15 yıl ortalama ömre sahip olan Javanese kedilerinin düzenli kontroller ve nitelikli bakım ile sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesi mümkündür.

Maine Coon Kaç Yıl Yaşar?

Çok sevilen ırklardan biri olan Maine Coon kedilerinin ortalama yaşam süresi 12 – 15 yıl kadardır ve bu kedilerin farklı hastalıklara karşı kalıtsal yatkınlığı olduğu için bakım ihtiyaçları daha fazla olabilmektedir.

Munchkin Kaç Yıl Yaşar?

Herhangi bir sağlık problemine yatkınlığı olmadığı bilinen Munchkin kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıldır ve bu kediler diğer kedilerle, çocuklarla ve evcil hayvanlarla çok iyi anlaşabildiği için sosyal bir hayat onları çok memnun edecektir.

Nebelung Kaç Yıl Yaşar?

Son derece bağımsız olan ve diğer hayvanlar ile çok iyi geçinemeyen Nebelung kedilerinin bilinen herhangi bir sağlık problemi yoktur. Bu kedilerin ortalama yaşam süresi ise 10 – 15 yıl kadardır.

Norwegian Forest Kaç Yıl Yaşar?

Karaciğer problemlerine olan yatkınlığı ile bilinen Norwegian Forest kedilerinin ortalama yaşam süresi 9 – 15 yıl aralığındadır ve bu kedilerin iyi bakım görerek yetiştirilmesi onların sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmasını sağlayabilecektir.

Oriental Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Kalp problemlerine olan yatkınlıkları ile bilinen Oriental Shorthair kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıldır ve bu kedilerin rahatsızlıklarına uygun şekilde bakım görmesi ile 15 yıldan daha uzun süre sağlıklı bir yaşam geçirmeleri mümkün olabilecektir.

Oriental Longhair Kaç Yıl Yaşar?

Herhangi bir sağlık problemine yatkınlığı olmayan Oriental Longhair kedilerinin ortalama yaşam süresi 13 – 15 yıldır. Aktif ve sosyal karaktere sahip olan bu kediler, ilgi görüp oyun oynayabildikleri alanlarda çok mutlu olmaktadırlar.

Persian Kaç Yıl Yaşar?

Masum ve tatlı bakışları ile gönülleri fetheden Persian kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıldır ve bu kediler böbrek hastalıklarından solunum güçlüğüne kadar pek çok farklı hastalığa karşı yatkınlık göstermektedirler. Nitelikli bakımın sağlanması ile Persian kedileri uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olabilecektir.

Pixie Bob Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama 13 – 15 yıl kadar ömre sahip olan Pixie Bob kedilerinin bilinen herhangi bir sağlık problemi yoktur ve bu kediler aşırı aktif olmadıklarından dolayı beslenmelerine dikkat edilmesi de son derece önemlidir.

Russian Blue Kaç Yıl Yaşar?

Rusya kökenli olan ve mavi, mavi tonlarında kürke sahip olan Russian Blue kedilerinin ortalama yaşam süresi 12 – 15 yıl kadardır. Bilinen herhangi bir sağlık problemleri yoktur ve bu nedenle doğru bakım ile 15 yıldan daha uzun bir süre sizinle birlikte yaşaması söz konusu olabilecektir.

Savannah Kaç Yıl Yaşar?

Son derece sosyal ve aktif olan Savannah kedilerinin kökeni Afrika’dır ve bu kediler ortalama 15 – 20 yıl kadar yaşam süresine sahiptir. Bilinen herhangi bir sağlık problemine yatkınlıkları olmadığından dolayı uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler.

Scottish Fold Longhair Kaç Yıl Yaşar?

Kemik hastalıklarına olan yatkınlıkları ile bilinen Scottish Fold Longhair kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıl kadardır ve bu kedilerin kemik rahatsızlıkları kedilerin yaşam sürelerini ciddi şekilde etkileyebilmektedir.

Scottish Fold Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama 15 yıl kadar yaşam süresine sahip olan Scottish Fold Shorthair kedilerinin bilinen herhangi bir ciddi rahatsızlığı yoktur ve bu kedilerin sağlıklı şekilde bakım görmesi ile 15 yıldan uzun süre yaşaması da mümkündür.

Selkirk Rex Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama 15 yıl kadar ömre sahip olan Selkirk Rex kedilerinin bilinen herhangi bir sağlık problemine karşı yatkınlığı söz konusu değildir. Bu kedilerin sağlıklı şekilde bakım görmesi, 15 yıldan uzun süre yaşamalarına da olanak tanır.

Siamese Kaç Yıl Yaşar?

Farklı hastalıklara karşı kalıtsal şekilde yatkınlık gösterebilen Siamese kedilerinin ortalama yaşam süresi 12 – 15 yıl kadardır ve bu kedilerin yaşam süreleri bakım koşullarına göre değişim gösterebilir.

Siberian Kaç Yıl Yaşar?

Bilinen herhangi bir sağlık problemine karşı yatkınlığı olmayan Siberian kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıl kadardır ve bu kediler nitelikli bakım gördükleri müddetçe 15 yıldan uzun süre sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilirler.

Snowshoe Kaç Yıl Yaşar?

Oldukça bilindik ırklardan biri olan Snowshoe kedilerinin ortalama yaşam süresi 9 – 15 yıl aralığındadır ve bu kedilerin bilinen herhangi bir sağlık problemine karşı yatkınlığı yoktur. Sağlıklı bakım koşulları altında bu kedilerin 15 yıldan uzun süre yaşaması da olasıdır.

Sokoke Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Soğuk havalara karşı son derece hassas olan Sokoke kedilerinin ortalama yaşam süresi 12 – 15 yıl aralığındadır ve üşütme gibi rahatsızlıklara karşı önlem alınarak sağlıklı bakım koşulları altında bakıldıkları sürece ortalama yaşam süresinden daha uzun süre yaşamaları mümkündür.

Somali Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Son derece aktif olmaları ile bilinen Somali kedilerinin ortalama yaşam süresi 12 – 15 yıl aralığındadır ve bu kedilerin farklı rahatsızlıklara karşı yatkınlıkları mevcuttur. Bu sebeple de bakım ve egzersizler sırasında dikkatli olunması önerilir.

Sphynx Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Tüysüz olması ile dikkat çeken Sphynx kedilerinin kökeni Kanada’dır ve bu kediler deri problemleri ile soğuk ile güneşe karşı hassas olmaları ile bilinirler. Bu nedenle de bakım sırasında bu tip etkenlerin her birine dikkat etmek son derece önemlidir. Ortalama 9 – 15 yıl kadar yaşam süresine sahip olan Sphynx kedilerinin nitelikli bakım sayesinde uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olması mümkün olabilecektir.

Tiffanie Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Obeziteye olan yatkınlığı ile bilinen Tiffanie kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıldır ve bu kedilerin beslenme programı dikkatli şekilde izlenerek dengelendiğinde obezite ile ilgili herhangi bir problem yaşanması riski en aza inebilecektir. Bu sayede sağlıklı ve uzun bir yaşam garanti altına alınabilecektir.

Tonkinese Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama 15 yıl ömre sahip olan Tonkinese kedilerinin bilinen herhangi bir hastalığa karşı yatkınlığı söz konusu değildir. Bu nedenle de uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmeleri mümkündür.

Van Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Türkiye kökenli olan Van kedilerinin ortalama yaşam süresi 9 – 15 yıl aralığındadır ve bu kedilerin sağlıklarını büyük ölçüde etkileyen herhangi bir hastalığa karşı yatkınlığı olmasından söz edilemez. Bu nedenle de nitelikli bakımın sağlanması ise Van kedilerinin uzun ve sağlıklı bir yaşam geçirmesi mümkün olabilecektir.

York Chocolate Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

York Chocolate kedilerinin alt ürenir sistem rahatsızlıklarına karşı yatkınlığı mevcuttur ancak bu hastalık erken dönemde fark edilirse son derece zararsız şekilde atlatılabilir. Ayrıca bu kedilerin sağlıklı şekilde beslenmesi ve bakımının düzenli olması da York Chocolate kedilerinin yaşam süresi üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Ortalama 12 – 15 yıl aralığında yaşam süresine sahip olan York Chocolate kedilerinin bakımı kolaydır ve bu kediler sosyal alanlarda olmaktan keyif alırlar.


   
Alıntı
Paylaş: