Bildirimler
Tümünü temizle

Orta Avrupa Turundaki Ekstra Turlar

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Likes
125 Görüntüleme
turistcocuk
(@turistcocuk)
Gönderiler: 541
Üye
Konu başlatıcı
 

Orta Avrupa turundaki ekstra turlar yazısında en son yaptığım yurtdışı gezisinde, tur firmasıyla gittiğim Orta Avrupa seyahati boyunca edindiğim tecrübeleri aktaracağım. Daha önce Avrupaya hiç tur firmasıyla gitmemiştim. Tur ile gitmenin bazı artıları ve eksileri bulunmakta. Bu yazı içinde Orta Avrupa turunda yer alan ekstra turlar hakkında ayrıntılı bilgiler vererek, bu yazıyı okuyarak Orta Avrupaya gitmeyi düşünenlere, ektra turlardan hangilerine katılıp katılınmaması gerektiği konusunda aydınlatmaya çalışacağım.

 

 

Yurtdışına turla gidildiğinde ilk akla gelen ekstra turlara katılmalı mıyım sorusudur. Bu ekstra turların hepsine katınıldığı durumda tur için ödediğiniz paradan daha fazla bir meblağ ödemek durumunda kalıyorsunuz. Turlara katılmazsanızda buralara kadar geldik ama şurayı da görmedik gibi bir huzursuzluk oluşuyor. Birde ekstra tura katılıp size çok güzeldi çok şey kaçırdınız diyenler çıkarsa içinizde o parayı nereye vermiyoruz ki keşke katılsaydım gibi bir his oluşuyor. Ama artık olan olmuştur. Bir daha oralara gitmeyeceksiniz, bir daha göremeyeceğinizi biliyorsunuzdur. İşte bu yazı Orta Avrupa turuna gidenlerin kafasındaki bütün sorulara cevap vermek için yazılmıştır. Sırasıyla ekstra turları anlatmaya başlayalım.

Orta Avrupa turu Viyana, Prag, Budapeşte şehirlerini içine alan bir turdur. Viyanadan Praga giderken arada Cesky Kurumlov turu düzenlenmektedir. Cesky Kurumlov ekstra turunun fiyatı tur firmasına göre 30-40 Euro arasında değişiyor. Cesky Kurumlov küçük dar sokakları olan etrafından nehir akan güzel bir yer. Cesky Kurumlov girişinde etkileyici bir yapı sizi bekliyor. Hostel filmi burada çekilmiş. Peki bu ekstra tura katılmak gerekir mi ? Ben katıldım. Katılmazsanızda bir şey kaybetmezsiniz. Avrupada buna benzer pek çok yer var. Yapılan ekstra turlara katılmayanlar ekstra turun olduğu yere yakın bir yerdeki yemek yenebilecek benzin istasyonlarına bırakılıyor. Tur bitince rehber sizi tekrar aynı yerden alıyor.

Diğer bir ekstra tur Pragda veya Budapeştede nehir üzerinde yapılan tekne turu. Bu tekne turları genelde yemekli turlar oluyor. Ben bu tura katılmadım. Katılanlar döndüklerinde memnun kalmadıklarını söylediler. Zaten bu tekne turları şehrin hemen merkezinden hareket ettiği için bu turlara dilerseniz kendinizde katılabilirsiniz. Ancak buna bile gerek olmadığını düşünüyorum.

Karlovy Vary ekstra turuna ben katılmadım. Katılanların bazıları beğendiklerini bazıları ise gereksiz bir tur olduğunu söylediler. Karlovy Vary resimlerinden de anlaşılacağı üzere Avrupanın birbirine benzer olan yerlerinden bir diğeri gibi duruyor.

Pragda ortaçağ gecesi ekstra turu benim Orta Avrupa turunda katılmadığım, katılmadığım içinde en çok pişman olduğum turdur. Bu tur yemekli olarak düzenleniyor. Prag Ortaçağ gecesine katılan herkes çok memnun kaldıklarını ve çok eğlendiklerini söylediler. Beğenmeyen kimseye rastlamadım katılanlar arasında. Orta Avrupa turunda katılınması gereken ekstra turlardan birisi budur.

Dresten ve Terezin kampı ekstra turu bir arada düzenleniyor. Dresten bir Alman şehri. Almanyadaki diğer şehirlerden farklı olan özelliği 2. dünya savaşında şehrin önemli yapılarının tamamen yerle bir olmasıymış. Ben bu tura katıldım. Ama Dresteni gösmesemde olurmuş. Ancak Terezin kampı mutlaaka görülmesi gereken bir yer. Terezin kampı 2. dünya savaşındaki nazi kamplarından biri. Nazi filmlerinde izlediğimiz sahnelerin gerçek yaşanmış yerlerini, odalarını, kaldıkları yerleri, nerede kurşuna dizildiklerini Terezin kampında görüyorsunuz. Terezin kampını Orta Avrupa turunun ilk sırada gidilmesi gereken ekstra turu olarak düşünüyorum.

 

Kutna Hora ekstra turu içi tamamen gerçek insan iskeletinden yapılmış olan bir kilisenin gezilmesinden ibaret. Ben bu tura katıldım. Turda sadece küçük bir kiliseye giriyorsunuz. Kilise içinde insan kafatasları ve insan iskeletlerinin üst üste metrelerce dizildiğini görüyorsunuz. Burada göreceğiniz şey dünyanın başka hiç bir yerinde benzeri olmayan bir kilisedir. Ancak çok etkilendiğimi söyleyemem. Burasıyla ilgili tam karar veremiyorum. Bir yandan katılmazsanızda çok bir şey kaybetmessiniz, diğer taraftan böyle yeri başka hiç bir yerde göremezsiniz. Karar sizin.

Viyanadaki Grinzing meyhanesi ekstra turuna ben katılmadım. Sanki bana eğlenceli olabilecek bir tur gibi gelmişti ama gidenler pek memnun kalmamışlardı. Viyanadaki ekstra turlardan bir diğeri opera konseri gecesiydi. Ben katılmadım. Turda çok fazla katılanda olmadı. Burada yazıcak pek bir şey yok. Viyanada opera izlemek istiyorum diyorsanız gidebilirsiniz. Seegrotte Baden şehri ve Schonbrunn sarayı bahçeleri ekstra turuna da katılmadım. Burası hakkında çok fazla bir bilgiye sahip değilim. Yine Estergon kalesi ekstra tutu ile ilgili de pek fazla bir bilgim yok. Bu ekstra turlara katılmadım.

Budapeştede yer alan Çigan gecesi ekstra turuna katıldım. Çigan gecesinden ben dahil tura katılan herkes çok memnun kaldı. Bütün Orta Avrupa turunun en eğlenceli gecesi burasıydı. Mutlaka katılınması gereken bir ekstra turda burası. Bambaşka bir ortamda yenen yemekle beraber çalan müzikler ve eğlenceli gösteriler herkesin memnun olmasını sağladı. Gecede çekilen fotoğrafınızı gece sonunda şarap şişesinin üzerine yapışmış halini 10 euro karşılığında satıyorlar.

Bratislava ekstra turuna buralara kadar gelmişken Slovakyanın başkentini de görmek için katıldım. Bratislava küçük bir yer. Gezilecek çok fazla bir yer yok. Ancak sonuçta Slovakyanın başkenti. Oraya kadar gitmişken çıkıp bir dolaşın gezin derim. Bir daha mı Slovakyaya gidiceksiniz ?

Orta Avrupa turundaki bütün ekstra turlar ile ilgili bilgileri yukarı da anlattım. Son olarak Orta Avrupada mutlaka gidilmesi gereken ekstra turların Terezin kampı, Çigan gecesi, Prag ortaçağ gecesi olduğunu tekrar belirterek yazıyı sonlandırıyorum.

 
Gönderildi : 24/03/2022 5:26 am
Paylaş: