Notifications
Clear all

Muğla’da Gezilecek Yerlerin Listesi

1 Posts
1 Users
0 Likes
240 Views
turistcocuk
(@turistcocuk)
Posts: 535
Member
Topic starter
 

Öve öve bitiremediğimiz güzel mi güzel Türkiye’mizin en çok tatil beldesine sahip olan şehri Muğla ile devam ediyoruz.Muğla’da gezip görmeniz gereken yerler benim yaşımdan fazla..Adeta yarısından fazlasının tatil yeri olarak rahatça kullanılabildiği Muğla, kendi nüfusundan fazla yaz ayında turist çekmesi ile ünlü bir yerdir.Kültür ve geçmişi bakımından çok fazla bir geçmişe sahip olmasa’da diğer tarihte hiç boş kalmayan ve sürekli başka devletlere, imparatorluklara ev sahipliği yapan şehirlerden hemen sonra gelmektedir.Hem denizi, hemde manzarasına baktığımızda ruhumuzu dinlendiren güzelliği ile Muğla gezilecek yerleri karşınızda !.
Liste en çok gitmeniz gereken yerlerden başlayarak en aza doğru gitmektedir.Başlıklardan gideceğiniz yerler hakkında tarihsel ve bir çok betimsel bilgi alabilirsiniz.

Muğla’da bulunan ilçelerin neredeyse hepsi turistik ve egzotik mekanlar içermektedir.Bu sebepten dolayı Muğla’nın nüfusu diğer illere göre ilk 10’da olsa’da yaz ayında neredeyse ilk 5’e girecek kadar dolup taşar.Her ilçesinde ayrı ayrı kesimlerin tatil yaptığı Muğlayı şimdi bizimle beraber keşfedeceksiniz.

 

Muğla Turistik Yerler

Bodrum

Magazin haberlerinde sıkça karşımıza çıkan Bodrum,genellikle zengin kesimin tatil yaptığı yerlerden bir tanesidir.Bodrum’da turist akını çok fazla olmakla beraber, ülkemizin tanınan ünlülerinin neredeyse hepsi 2011 yıllarında bodruma gitmezse sanki ünlü olmaktan atılmış gibi hissediyorlardı.

Bodrum Kalesi

Gidip gördüğünüzde ellerinizi bu kalenin duvarlarına sürün derim..Savaş ve tarih kokan bu kale, Türkiye’nin en çok turist çeken ilçesinin en önemli gezilesi yeri olmakla beraber çokça anlam içermektedir.Öncelikle 1400 yıllarında korunmak amacıyla Saint Jean’lılar tarafından inşa edilen bu kale, sonrasında Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde olduğu sıralarda özellikle başta dünya savaşı olmak üzere ondan önceki savaşlarda’da defalarca kez yıkılmıştır.Geriye kalan kale parçalarının güzel bir turistik yer olmasına yeterli olduğunu düşünüyorum.

Muğla’nın Tarihi Yerleri ve Mekanları

Bodrum Antik Tiyatrosu

İnanılmaz bir tarih..Gezi severler olarak gördüğümüz yapıtlarda tarihi gözlerimizin önüne serdiğimiz aşikardır.Hele birde Türkiye’de böyle tarihi eserler olunca insan bakınca geçmişte neler olmuş buralarda ya ? Deyip sormadan edemiyor.Eski ve dünyaca bilinen Roma imparatorluğu çağında dünyayı hükmederken kurdukları Bodrum antik tiyatrosu, o zamanlarda inşa edilen buna benzer amfi ve tiyatro yapılarının bütün içerdiği şeyleri barındırmaktadır.Hatta Turizm bakanlığı bu eseri çok iyi kullanarak düzenli biçimde halka açık tiyatro oyunları sergilemektedir.

Halikarnas Mozolesi

Muğla’ya gittiğinizde mutlaka ama mutlaka gitmelisiniz buraya.Dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilmiş daha ne diyelim ? Daha fazla anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum bile gitmeniz için sizi ikna etmeye bu yeterli.Bodrum’un eski adı Halikarnassos’tur.Mausolos kralı öldükten sonra onun anısına çok güzel bir yapıt yapıp onu oraya gömmeyi düşünen ailesi, bugünkü Halikarnas mozolesini yapmışlardır.Yunanlıların ve Mısırlıların mimarisini tek bir yerde toplayan Yunanlı halikarnassos’un önde gelen mimarları, Milattan önce 350’li yıllarda uzun bir zaman harcayarak bu mozoleyi tamamlamışlar.

Kaunos Antik Kenti

Muğla kendi içerisinde bir çok eski Yunan şehri ve hatta ülkesi içermektedir.Bu şehirlerden, ülkelerden kalan eserler günümüze kadar nasıl olduysa ulaşmıştır ve Turizm bakanlığı tarafından büyük bir titizlik ile korunmaktadır.

Mutlaka Gitmeniz Gereken Plajları ve Koyları

Ölüdeniz (Fethiye)

“Dünyanın en güzel sahil kumsalı” ödülünü tam olarak 13 yıl önce alan Ölüdeniz, Muğla’ya kattığı turistik yerlerden en güzeller arasındadır.Muğla gezilecek yerler listesinde en popüler olan turistik mekanlardandır.Fethiye Ölüdeniz’in tarihte neredeyse hiçbir zaman milletler tarafından boş bırakılmadığı bilinmektedir.Orta çağ ve milattan önceki zamanlarda’da çok sevilerek hayat sürdükleri ölüdeniz’de, en az bir kere güneşlenmek gerek.

Kelebekler Vadisi

Olympos gerçekmiş dedirten Muğla, kelebekler vadisi ile yunan tanrılarına bizleri inandırmaya adeta güzelliğiyle teşvik ediyor.Sürülerce egzotik görünümlü kelebeklerin yuva yapıp ağaçlarına konduğu bu vadi’de adını kelebeklerinden almıştır.Ölüdeniz sınırlarına çok yakın olan Kelebekler vadisi’ne sandalları kullanarak gidebilirsiniz.

İztuzu Plajı (Tatlı ve Tuzlu suyun öpüştüğü yer)

Bütün ilginç ve ilgi çekici şeyler bu şehirde mi olur ? Gerçekten’de olur.Şimdi yunanlıların bu şehri neden bu kadar çok sevdiğini buraya geldiğimde anladım.Dünya’da sayılı plajlardan birisi olan İztuzu Plajı, tatlı su ve tuzlu suyun birleşiminden oluşmaktadır.Plajın yarısı tatlı su, diğer yarısı ise tuzlu su olduğu için bu iki yerin ortada birleştikleri nokta mükemmel bir görüntü kazanmış.Genelde Drone’lar ile kuş bakışı fotoğrafları çekilip mükemmel arka plan görselleri çıkartılan İztuzu Plajı, bu şehirde güneşlenmek isteyeceğiniz bir diğer yerdir.

Yediler Manastırı (Beşparmak Dağları)

Tam Muğla sayılmaz ama Aydın ile Muğla sınırlarının ikisini’de kapsayan bu yediler manastırı, tarihe yakından ilgi duyanların koşarak gitmek isteyeceği yerdir.Baktığınızda tarihi görmek istiyorsanız derhal gidin görün derim.Yediler manastırı Beşparmak dağlarının yamaçlarında bulunmaktadır.Bu dağların yamacında bir çok mağara keşfedilmiş olup, içerisinde dünya üzerinde yaşamış olan en eski insanların kalıntıları bulunmuştur.Hz.İsa (a.s) ile birlikte Hristiyanlığın önde olduğu zamanlarda yapıldığı için, kendisininde ayak bastığı bu yer ve etrafı Hristiyanlar tarafından çok önemli bir yerdir.Manastırın çevresinde 10’dan fazla Fresk bulunmaktadır.Bu freskler ile Hz.İsa ve Hristiyanlık ile alakalı o zamanlarda yaşanmış olayların taşlara çizilmiş halini görebilirsiniz.Yediler Manastırının tek sıkıntısı ise eğer Muğla’da iseniz şehir merkezinden neredeyse 3.5 saat uzak olmasıdır.

Günlüklü Koyu

Fethiye sınırları içerisinde olan Günlüklü koyu, içinde birden fazla plaj ve tatil yeri barındırmaktadır.Aynı zamanda bu koy’da bir çok otel bulunduğu için herhangi birinde konaklayarak Muğla tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Akkum Koyu

Akkum koyu Muğla’nın Selimiye ilçesinde bulunmaktadır.Muğla’da koylar arasındaki en iyi koy olarak bilinir ve turistlerin en çok konakladığı koy’dur.Plajındaki denizin en altını görebileceğiniz kadar berrak olan suyu ile çok konforlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Milas Müzesi

32 Yıl önce 1987 senesinde halka hizmet veren Milas Müzesi, Muğla’nın tarihi ve öz geçmişi ile alakalı bir çok eser barındırmakta olup, burayı gezdiğinizde yunanlıların, mısırlıların ve en son Osmanlı imparatorluğunun fresk, anıt, yazı, eserlerini görüp feyiz alabilirsiniz.Milas beldesinde ve Muğla’nın Milas’a yakın yerlerinde arkeolojik kazılar, yapılan keşifler sonucu ortaya çıkarılan her türlü şey burada sergilenmektedir.

 

 

Muğla Mutfağı

Gezilecek yerler listesinde ülkemiz sınırları içerisindekiler ile karşılaştırıldığında en yüksek puanı alan Muğla, en az tatil yapmaya can çektiren sahilleri kadar güzel meşhur yemeklere'de ev sahipliği yapıyor. Muğla'nın turistik bölgelerini gezerken birde yorulup acıktığınızda o güzel yemeklerini tatmadan olmaz. Tarator soslu yemeklerinden tutun, Akdeniz ve Ege denizinden taze tutulan balık yemeklerine kadar bir çok yöresel yemekleri vardır. Yemek kültürü konusunda turizmin çok fazla oranda gelişmiş olmasından dolayı halk arasında pek meşhur değildir. Buna rağmen balık türü yemeklerde es geçilemez tatta güzel şeyleri vardır.

Taratorlu Börülce (TELTUR)

Mis gibi börülcelerin Muğla topraklarında taze çıkartılmış haliyle tarator sosu ile birleşmesiyle eşsiz bir faydalı yemek ortaya çıkmış. Muğla'da yiyebileceğiniz en faydalı yemek diyebilirim. Yeşiller grubundan olmasıyla Börülceyi hemde soğanla karıştırıldığında un haricindeki her malzemesi faydalı oluyor.

Dalleme Salatası

Dalleme adını verdikleri yeşil bitkiden yapılma salatadır. Tarifi her salataya koyulan zeytinyağı ve nar ekşisiyle geçmektedir. Burada karşılaşacağınız farklı besinlerden bir tanesidir.

Tavuk Dolması

Muğla'nın Köyceğiz sınırlarında icat edilen Tavuk Dolması, gerçekten çok güzel bir protein deposu. Bildiğimiz içli tavuk fakat bu Muğla usulü bir içli tavuk olduğu için farklı bir yapılış biçimine sahip. Bu yüzden Muğla mutfağını merak ediyorsanız Keyfoturağı Restoranı yada başka alternatiflerde deneyebilirsiniz.

 

Muğla Nerededir?

Ege ve Akdeniz bölgesine'de şehrin yüz ölçümünün sınırları girdiği için aslında iki bölgede'de sayılabilir. Doğu yakasında bir kaç saatlik mesafede Antalya, Batı yakasında ise Ege bölgesinin önemli şehri İzmir bulunmaktadır. Aynı zamanda otobüs yolu yada uçak yolu ile Eskişehir'ede çok yakın bir mesafede konumlanmıştır.

 

Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizde Kars gibi Güneydoğu Anadolu bölgesindeki şehirler hariç neredeyse her bölgemizde tatile yazın gidilmektedir. Muğla yaz mevsiminde gitmek için mükemmel bir seçenektir. Fethiye'nin, Ölüdeniz'in resmen canlandığı yaz aylarının Haziran, Mayıs ve Temmuz aylarında mutlaka bu rüya şehri tatmanız gerekiyor. Ege'nin incisi diye hitap edilen şehirde yaz aylarında nüfus neredeyse 3 katına çıkarak fiyatlarda aynı oranda artmaktadır. Özellikle Haziran ve Temmuz ayında festivaller daha yoğun bir şekilde yapıldığı için rüya gibi bir tatil geçirme ihtimaliniz dahada artar.

Muğla Gece Hayatı

Ziyaret sayısı yaz aylarında katlanan Muğla'nın kış ayına nazaran gece hayatı arasında çok fazla fark vardır. Normalde Muğla'nın yerli halkı Sonbahar ve Kış aylarında'da burada oldukları için yerli halk gelen turistler kadar bar ve publarda görülmemektedir. Genellikle Temmuz ayında gece sabaha kadar açık olan bar ve pub'lar inanılmaz derecede işlek olmaktadır. Adeta İstanbul'un Bebek semtini aratmayan havası ile Fethiye civarları ve diğer meşhur semtleri geceleri'de müziğin ruhu ve ışıklandırmalar ile aydınlanmaktadır. Eğer Muğla'da gece hayatı yaşayıp insanlarla etkileşime girmek istiyorsanız muhtemelen istikametiniz merkezde bulunan Atatürk bulvarı olacaktır. Atatürk Bulvarı üzerindeki her caddede peşe sıra dizilmiş barlar ve gece restoranları bulmak çok kolaydır.

Hayatın hızlı aktığı bu sokaklardan bir diğeri ise Emirbeyazıt Mahallesi'dir. Mahalle gene merkezde olduğu için hem gelişmiş gözükmektedir, hemde eğlencenin ve organizasyonların Muğla'daki başkentidir. Akşam 20:00 saatlerinden sonra başlayan hızlı gece hayatında alkollerin bolca tüketildiği barlar ve gece kulüpleri ön plana çıkmaktadır. Şehirde eğlenmeye gelenlerin %85'i ülkemizdeki farklı yörelerden yada yurt dışından turist olarak gelen kişilerden oluştuğu için kültür etkileşimi hat safhadadır. Gece saat 01:00'da yada 01:30'da kapanan barlar arasında Mabolla Center ve Pub Uç Garage vardır. Menülerinde ekseriyette tercih edilen ürünler ise tatlı türleridir. Genel olarak tatlı türü ve yanında alkollü içeceklerin servis edildiği bu barlarda gece geç saatlere kadar doyasıya eğlenebilirsiniz.

Muğla Festivalleri

Baharın gelmesiyle beraber Köyceğiz Portakal Çiçeği Günleri Bisiklet Festivalleri başlar. Tüm bisiklet sürmeyi seven dostlarımızın katıldığı pedalları çevirdikçe özgürlüğe doğru sürülen bir etkinliktir. Herkesin tüm stresini attığı çılgınlar gibi eğlendiği bir festivaldir. Işıl ışıl süslemelerle beraber harika çiçekler ortamı daha da güzelleştiriyor. Türkiye'nin birçok yerinden katılım yapılmaktadır. 30 farklı şehirden 200 katılımcı ile maceraya koyuluyorlar. Gelen turistler ya parkın içerisinde kamp yapıyorlar yada oradaki pansiyon evlerde kalıyorlar.Göl etrafında 3 parkur şeklinde oluşmaktadır. Festival başlamadan önce herkes ısınma hareketleri yaparak esnemeye çalışıyorlar. Köyceğiz Portakal Çiçeği Bisiklet festivalinin amacı bisiklet sürme alışkanlığı kazandırmanın yanında ekolojik turizme katkı sağlamaktır.

Köyceğiz delta plajında yer almaktadır. Festivalin başlama tarihi 6 Haziran, bitiş tarihi ise 9 Haziran. Başlama saatleri 09:00 bitiş saati ise 12:00. Bu faaliyete katılan maceracıların sadece bisikletle sınırlı kalmayıp yemek yarışması, gece aktiviteleri, yöresel gösteriler, fotoğraf kulüpleri gibi birbirinden güzel farklı farklı akivitelere de katılma hakları oluyor. Macera dolu bir gün geçirmek istiyorsanız ve bisiklet sürmekten hoşlanıyorsanız kesinlikle sizin için bir festival. Birbirinden güzel çiçeklerle dolu festival yerinde çiçeklerin harika kokuları arasında yarış yapmak kesinlikle çok zevkli olacaktır. Festivalde yarışlar da yapılmaktadır. Festivale katılan herkes memnun bir şekilde dönüyor bu yüzden biletleri çok çabuk tükeniyor. Eğlencenin zirvesinde yaşayanlar, macera arayanlar kesinlikle bu festivale katılmalı.

Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir festivaldir. Her sene düzenlendiği gibi bu senede fazlasıyla talep görmektedir. Bu yüzden biletleri erkenden almanızı tavsiye ederiz. Uluslararası Bale Festivali 3 Ağustos'ta başlayıp 21 Ağustos'ta bitmektedir. Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinin organizasyonu sayesinde yapılmaktadır. Bir sürü şehirden bir sürü ülkeden turist gelmektedir. 7 yaş küçük çocuk izleyici içeriye alınmamaktadır. Modern dans yapıtı ile buluşmaktadır. Tüm sanatseverler bir arada buluşuyor. 6 eser oyun oynanmaktadır. Sanat kalitesi yüksek olan festivale katılım çok olmaktadır. Festival Bodrum kalesinde yer almaktadır. Yaz aylarında standartları yüksek aktivitesi yüksek vakit geçirmek istiyorsanız Uluslararası Bodrum Bale festivalini öneririz.

Morpedal kadın derneği tarafından oluşmaktadır. Kadınların dayınışması adına kurulan bir dernektir. Morpedal Kadın Bisiklet festivalinin amacı bisiklet sürme alışkanlığı kazandırmak için,ulaşım ve gündelik hayatta kullanmak için. Morpedal kadın derneğinin düşüncesi şudur bir kadın bisiklet sürerse çocuğunun,komşusunun,dostunun kullanmasını teşvik edeceğini söylemektedirler. Grup sürüşlerin keyfini çıkarmak istiyorsanız kesinlikle Morpedal Kadın Bisiklet festivaline katılın. Festivalin başlama günü 17 Haziran bitiş tarihi 20 Haziran'dır. festivalin yeri ise Kışla Parkı Menteşe de bulunmaktadır. Keyifli vakit geçirip sağlıklı bir yaşam için bisiklet festivale katılmanızı tercih ederim.

 

 
Posted : 02/04/2022 8:24 pm