Paris Gezi Rehberi, Paris’te Gezilecek Yerler – Fransa

Paris Gezi Rehberi, Paris’te Gezilecek Yerler – Fransa

Paris gezi rehberi Dünya’nın duygusal diyarı, Avrupa’nın turizm merkezi ve Fransa’nın başkenti konumundaki şehir Paris’te neler yapılabileceğini, nasıl eğlenilip hangi noktada duygulara sürükleneceğini bize tarif için tam tadında bir yol gösterici olacak. Başkentlerin en romantik kentinde kısa zamanda daha fazla durağı ziyaret edebilmek için, Paris’te gezilecek yerler diye düşünmek ve aramak ile vakit kaybetmemek adına Paris gezi rehberi büyük kolaylık sağlayacaktır.

Paris Hakkında Bilinmesi gerekenler

Fransa’nın başkenti bu şehir, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Yaklaşık on iki milyona varan toplam banliyö yani ilçe diyebileceğimiz kısımların nüfusuyla sadece Fransa’nın değil Avrupa’nın da nüfus olarak önde gelen şehirlerindendir. Özellikle belki de yazımız boyunca defalarca bahsedeceğimiz Eyfel Kulesi ile anılan bu şehir Sen Irmağı çevrine konumlanmış Dünya kültür mirası arasında sayılan birçok eseri bünyesinde barındırır.

Paris Nerededir?

Ülkenin kuzey bölgesinde yer alan Paris, Manş denizine akan bir ırmak olan Sen ırmağının denize dökülmeye yakın bir kesiminde bulunur. Yüz kilometre kare alana sahip olan bu şehir tüm Avrupa düşünüldüğünde İspanya, Almanya, Belçika ve İsviçre ülkelerine komşu bir başkenttir diyebiliriz.

Paris’e Nasıl Gidilir?

Bu şehirden bahsederken duygu ve romantizmde bahsetmemize sebep olan yönlerinden birisi de Paris’e giderken tercih edebileceğiniz Tren seyahatidir. Bu alternatif daha ülke içi ve yakın ülkeler arasında tercih edilyor. Ülkemizden Paris’e gitmek isteyenlerin hızlı ve konforlu bir yolculuk için havayolunu kullanmaları lehlerine olur. İstanbul’dan direkt uçuş imkanı bulunan Paris’te sizleri karşılan üç farklı havalimanı alternatifi Paris Orly Havalimanı, Paris Charles de Gaulle Havalimanı ve Beauvais-Tille havalimanlarıdır. İstanbul’dan bu üç havalimanına da yaklaşık 3 buçuk saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşılabilir.

Paris’e Ne Zaman Gidilir?

Kışın karlar altındaki bir Paris’te kim gezmek istemez, veya yeni çiçeklerin açtığı bir bahar ayında belki de sararmış yaprakların uçuştuğu bir son bahar gününde kim Paris’e hayır diyebilir. Paris’te sakince zaman geçirebileceğiniz bu üç mevsim dışında yaz aylarında turistlerin dolup taştığı Paris tam anlamıyla ziyaretinin en cafcaflı günlerini yazları yaşar.

Paris’te Nerede Kalınır?

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Paris’te kalacak yer alternatifi sayılması zor rakamlara erişebilir. Eyfel kulesi gibi bir sembolü ve birçok kıymetli turistik yeriyle Paris’te gidilmek istenilen zamanda kalınacak otellerde yer problemi yaşanabileceğinden Paris seyahatinizi önceden planlayıp kalacak yer rezervasyonlarınızı yaptıktan sonra rahat bir kafayla gezinize devam edebilirsiniz.

Paris Otelleri

Eyfel Kulesi başta olmak Louvre müzesi gibi daha birçok ziyaret edilmesi gereken yere sahip Paris’te sizleri yorulmadan kaldığınız yere yakın gezilecek yerleri bol olan otelleri sıralamak ve iletişim numaralarını kenarına iliştirmek isteriz.

  • La Clef Louvre Oteli                            +33 1 55 35 28 00
  • Le Relais du Marais Oteli                   +33 1 42 72 78 88
  • Novotel Paris Les Halles Oteli +33 1 42 21 31 31
  • Hotel Montalembert Oteli                  +33 1 45 49 68 68
  • Select Hotel                                        +33 1 46 34 14 80
  • Hotel Marignan Champs-Elysees       +33 1 40 76 34 56
  • Pullman Paris Tour Eiffel Oteli            +33 1 44 38 56 00
  • Hotel Bastille Boutet MGallery         +33 1 40 24 65 65
  • Mercure Montmartre Sacre Coeur    +33 1 44 69 70 70
  • Hotel Brighton                        +33 1 47 03 61 61

Paris’te Ulaşım

Bir şehirde ulaşım denilince akla hemen ya toplu taşıma araçları; otobüsler, metro ve yer üstü trenler ya da daha rahatına düşkümler için taksiler geliyor. Paris ise biraz olsun yürümeyi seviyorsanız bir çok yere yaya olarak sizi ulaştırma konforu sunup in bin telaşından kurtarıyor. İlla da toplu taşıma diyorsanız buyrun alternatifler… Nerdeyse her iki dakikada bir seferleriyle çok gelişmiş bir metro hattı sizi bekliyor. Eski banliyö hatları ile metro benzi bir ulaşım ağı da Rer sistemi. Peris gerçekten hızlı ulaşım olanakları ile her turisti kendine çeken çok planlı ve her seye hazırlıklı bir kent. Son olarak da belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz topluca seyahat etmek istersniz. Turistik olarak kullanılan tekneler ve hop on hop off adı verilen otobüsler de eğlenceli anlar için birebir. Son araç se hemen hemen dünyanın her yerindeki aynılığı ile taksiler.

Paris’te Neler Yenir?

Dünya’nın dört bir yandan milyonlarca hatta on milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan bu şehri anlatan Paris gezi rehberi yemeye içmeye dair de ana hatlarıyla bilgileri sizlere sunmalı. Yemeklerin sırasına uygun olarak başlayalım. Çorba olarak en güzelini Cafe du Centre’de içebileceğiniz Soğan Çorbası, hafif ekmek vari bir lezzet olarak Le Grenier a Pain Abbesses mekânında güzel örneklerini bulabileceğiniz Kruvasan, çorbanın ardına her sokakta karşınıza çıkan ama en lezizini L’Atelier – Artisan Crêpier’de yiyebileceğiniz bir Krep deneyin deriz. Ana yemek olarak ise Paris sizlere, Steak Frites, Steak Tartare, Croque Monsieur ve Ördek Confit gibi birbirinden farklı ve leziz tat sunuyor. Tatlı ise ekler, makaron gibi bildiğimiz tatlardan ise Creme Brulée gibi tam bir Fransız damak tadı olan alternatifi denemenizi öneririz.

Paris’te Gece Hayatı

Bu şehirde, Paris’te geceleri başka bir gün başlıyor adeta. Her sokağı ışıl ışıl olan başkette ziyaretçiler sabahlara kadar eğlenceye, dans ve kendin geçmeye hazır olmalılar. Gece kulüplerinden Le Clup 79 ve Oueen Clup en gözde mekanlar arasındadır. Wonderlast ismindeki bir başka gece kulübü de çatıda konumlanmış tarzıyla ilginç ve eğlence deposu bir mekandır.

Paris Hakkında Faydalı Bilgiler

Hava koşulları ve iklim olarak ülkemiz gibi sıcaklıklara sahip Paris yerel sat olarak ülkemizden iki saat geridedir.Keşke vizesiz gidilebilecek bir yer olsa dediğimiz Paris için Avrupa birliği genel vizesi olarak bilinen schengen vizesi kabul görüyor. Bir haftada hemen hemen Paris’i gezebilirsiniz, umarız geziniz, Fransa Açık Tenis Turnuvası, Paris Jazz Festivali ya da Rock en Seine etkinliklerinden birine rast gelir ve Paris gezi rehberi listenize ek olarak bambaşka bir ortamda bulunursunuz.

Paris’te Gezilecek Yerler

Tarihi ile, tanınmış yapıları ile ve anımsattığı aşk şehri imajı ile Paris ziyaretçilerini birbirinden farklı görsel ve kültürel zenginlikle ağırlamayı ve ziyaret sonrası hafızalarda silinmeden izler bırakmayı amaçlıyor. Bu şehre gelen ziyaretçiler kültürlerine sayısız yeni bilgi, görsel hafızalarının kalitesini yükselten, mutlu ve huzurlu bir seyahat olacağından hiç şüphemiz yok. Gelin Paris’te gezilecek yerler başlığımız altında bu eşsiz şehirde gezeceğimiz ziyaret edeceğimiz belli başlı noktaları inceleyelim.

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

Yüzyıllar öncesinde on üçüncü yüzyıl başlarında müzelikle ilgisi olmayan bir amaçla inşa edilen bu bina o vakitle savunma amaçlı bir yapı sonraki zamanlarda kısa bir süre kral ve ailesinin yaşadığı bir konak olarak kullanılsa da nihai vasfına yanı Louvre müzesi oluşuna ise 1900 lü yılların ikinci çeyreğinde kavuşmuştur. Müzede en bilinen eserlerden Mona Lisa, Milo Venüsü’nün yanı sıra Maryl Atları tabloları öne çıkmakta bunun yanında yaklaşık 35 bin eser daha vardır. Bu müze ziyaretçiler için ilk duraklardan birisi olması yanında Paris’in kalabalığından nasibini de aldığı için ziyaret planı ve zamanlamaları önemli detaylar arasında yer alır.

Eyfel Kulesi

Paris Gezi Rehberi, Paris’te Gezilecek Yerler – Fransa
Paris Gezi Rehberi, Paris’te Gezilecek Yerler – Fransa

Paris denince akla gelen ilk yer belki de Eyfel Kulesidir. On dokuzuncu yüzyılın sonlarındaki Fransız devriminin birinci aşırı kutlamalarına giriş kapısı olsun amacıyla yapılan bu devasa görkemli kule öylesine ünlenip dünyaca tanındı ki belki de bir çok turist artık bu kulenin niye yapıldığı detayına takılmıyor bile. Paris’te gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Eyfel Kulesi 3 farklı seyir noktası ile ziyaretçilerini ağırlıyor. 324 metre yüksekliği ile ender uzunlukta bir yapı olan Eyfel Kulesi turistlerin çok ilgisini ve övgüsünü alsa da yerel halk tarafından şehre yapılan bir ihanet olarak dahi nitelenebilen bir yapı durumunda. Parisli ve Fransa adeta bir hançer gibi gördükleri bu kuleden elbette ekonomik olarak da katkı sağlıyorlar ve ülke ekonomisi de bu ucube olarak görülen Eyfel kulesiyle milyonlarca turist ve döviz kazanıyor.

Notre Dame Katedrali

Cathédrale notre dame de paris

Romalılar ve Keltlerce kutsal olarak görülen bir yere 12. Ve 14. Yüzyıllar arasında inşa edilen bu katedral Hz. İsaya ait olduğu iddaa edilen eserlerin de bulunduğu dini önemi çok yüksek bir ziyaret durağıdır. Notre Dame Katedrali bölüm bölüm yapısıyla dikkat çekmektedir. Uçan Payangalar bölümü, Bakire Taşkapısı gibi farklı isimlerle anılan bölümlerin kalanları ise şunlardır; Hazine Odası, Gülpencereler, Batı Cephesi ve Galerie des Chimeres olarak sıralanabilir. Ziyaretinize belli bir süre ekleyemeyeceğiniz bu katedral çatının çökmesi sebebiyle başlanılan tadilatı bittikten sonra sizleri ağırlamaya devam edebilecektir.

Zafer Takı (Arc de Triomphe)

Arc de Triomphe

Adeta şehir kapısı gibi bir mimarisiyle karşınıza çıkacak bu yer, Napolyon tarafından 1800 li yılların başlarında inşa edilmiştir. Zafer Takı üzerinde bulunan seyir terasıyla gün batımından şehir manzarasına göz zevkinize hitap edecek güzellikleri size sunmaya hazır. Bu Tak dahilinde ayrıca Meçhul Asker Mazarı denilen bir anıtta mevcuttur.

Şanzelize Caddesi (Champs-Élysées)

Bir yabancı ülkeye, hem de ünlü bir başkente gidip gezmek için bir cadde tercih edilir mi demeyin. Şanzelize caddesi Paris’in adeta alışveriş bulvarı, uzun bir üstü açık pasaj konumunda bulunuyor. Caddenin inşası on yedinci yüzyılın ikinci yarısına kadar uzayan bir tarihe de sahip. Şanzelize caddesi geceleri ışıl ışıl parlayan aydınlatma tarzıyla Paris’e gelenlere hoş geldin diyerek selamlıyor. İstiklal caddemizden sonra sizi farklı bir ülkedeki bu ünlü caddeyi de görmenizi tavsiye ederiz.

Sen Nehri (Seine)

Sen Nehri (Seine)

Eyfel kulesinin dibinden akan bir nehir düşünün. Düşüncesinin bile cezbettiğine eminiz. Paris’in etrafına konumlanmış olduğu bu nehir şehre nefes olan su varlığı ile ve yarım saate kalmadan sefer veren tur tekneleriyle ziyaretçilere Paris’e farklı bir yerden bakma fırsatı sunuyor. Sen Nehri’nin toplam uzunluğu yaklaşık 800 kilometreye varsa da ışık kenti Paris’in içinden 12 kilometrelik bir kısmı eşlik ediyor aşk memleketine.

Opéra National de Paris (Opera Binası)

Sanatseverlerin vazgeçilmez bir durağı olan operalar Paris’te bulunan bu olağan üstü yapı on yedinci yüzyıla uzanan tarihiyle, geçmişten günümüze eşsiz senfonik müzik esintilerini kulağımıza fısıldıyor adeta. Opera binası son halini 1989 yılında almıştır. Bu görkemli Opera binasında iki sahne bulunuyor. İlki Palais Garnier isimli salon yaklaşık olarak 2 bin civarında koltuk ile misafirlerini ağırlıyor. İkinci salon ise Opera Bastille isimli yaklaşık 3 bin koltuk kapasiteli ilkine göre daha büyük bir salon olarak dikkat çekiyor. Vaktiniz bol olursa bu bina bir konsere tanıklık etmeniz size çok şey katacaktır.

Versay Sarayı ve Bahçeleri

Gelelim Paris gezi rehberi yolculuğumuzun ismi politik gibi duran ama bir o kadar da görsel olarak büyüleyici bir saray ve bahçesini keşfetmeye. Paris’te gezilecek yerler o kadar fazla ki hangisini ele alıp siz kıymetli okurlara hangilerini tavsiye edelim de zamanınız boşa geçmesin diye oldukça gayret gösteriyoruz. Müzeler, mimari eserler bir yana biraz ağaçların hüküm sürdüğü bir bahçeli saray gezin dileriz. Versay Sarayı biletle girebilen, tarihi görkemli bir sarayın yanında güzel peyzaj çalışmalarıyla insanı büyüleyen bahçesini de ziyaretçilerin gezisine dahil ediyor.

Place De La Concorde (Concorde Meydanı)

Oldukça merkezi bir konumda bulunan bu meydana Şanzelize’den yürüyerek ulaşmak mümkün. XI. Luis heykeli dikebilsin diye oluşturulan bu meydan sonrasında farklı yerlerden getiren heykellerle bambaşka bir boyut kazanarak görkemli bir hal almıştır. Concorde Meydanı ziyaretçilerine heykeller ve tarihi birimle hissettirdiklerinin yanı sıra iki güzel çeşmeyle de farklı bir fotoğraf malzemesi sunuyor.

Moulin Rouge

Moulin Rouge

Son olarak Paris’te geçireceğiniz son gecenizde sizleri bir eğlence cümbüşü sunama potansiyeline sahip bu kulübe götürelim. Moulin Rouge tarihin bu kadar hissedildiği bir şehirde nostaljik şovlarla sizi yıllardan yıllara götürüp eğlenmenize vesile oluyor. Bu kulübü tepesindeki yel değirmenini gördüğünüzde hemen işte orada hadi eğlenelim diyerek rahatça bulabilirsiniz. 19. Yüzyılın sonlarında Charles Zidler ve bir arkadaşı tarafından kurulan bu kulüp tam bir son gece vedası sunuyor size. Kulüpte gösteri ve yemek alternatifi bulunmaktadır. Paris’e gelip de eğlenmeden dönmeyin deriz.

Eyfel kulesinden müzelere, kulüplerden nehirlere ve saraylı bahçelerden meydanlara bir çok keşfedilecek durak bulabileceğiniz, yemek önerilerinden eğlence mekanlarına ve ulaşım olanaklarını öğrenip sizin daha az düşünüp daha çok gezmeniz için Paris gezi rehberi planlamayı düşündüğünüz Avrupa seyahatinize katkı verecektir. Paris’te gezilecek yerler elbette sadece burada yazılanlar il sınırlı olmayıp, yer veremediklerimizi yerinde Paris’te dolaşırken görmenizi umut ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *