Cunda Adası (Alibey Adası) Gezilecek Yerler

Cunda Adası (Alibey Adası)

Doğallığı, manzaraları, tarihi ve kendine has güzelliği ile gelen misafirlerin memnun ayrılmasına olanak tanıyan Cunda Adası, misafirlerinin kendi halinde eğlenmesine olanak tanıyan imkanlara sahiptir. Genel anlamda kafa dinlemek ve aynı zamanda kendi zevkine göre eğlenmek adına keyifli bir ortam sunan Cunda Adası, gezilecek farklı noktaları ile de doğa ile iç içe bir tatil geçirmeniz için farklı olanakları size sunabilecektir. Rengarenk sokaklarından eski yapılarına, samimi insanlarından gezilecek tatlı ve keyifli noktalarına kadar her bir detayı ile aslında Cunda yaz tatilleri için ideal alanlardan biridir.

Cunda’da Nereler Gezilmeli?

Tarihi güzelliklerinden doğal güzelliklerine kadar pek çok alanda keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak olan Cunda, sadece plajları ve denizi ile keyifli bir tatil geçirmek için olanak sunmakla kalmaz. Aynı zamanda seveceğiniz pek çok imkanı ile de sizlere zevk alacağınız uzun bir tatil imkanı sağlayabilecektir. Peki, Cunda’da nereleri gezmeli?

1.     Agios Yaninis Kilisesi’nde Vakit Geçirip Serinleyin

1997’de Koç ailesi tarafından restore edilmiş olan Agios Yannis Kilisesi, oldukça eski bir tarihe sahiptir ve dönemi içerisinde kilise olarak kullanılmış olsa da aslında hukuk alanında da pek çok farklı koleksiyona sahip olduğunu söylemek mümkündür. Zaman içinde bu koleksiyonlar çalınmış, kaybolmuş ya da çeşitli doğal afetlerde kaybolarak kiliseden gitmiştir. Gerçekleştirilen restorasyon sonrasında bir kilise – kütüphane olarak kullanılmaya başlanmıştır ve kafesinde keyifli şekilde zaman geçirmek de mümkündür. Kilisenin hemen önünde yer alan bu kafe, her gün saat 09.30 itibari ile açılmaktadır ve dilerseniz kitaplıkta vakit geçirip burada sıcak yaz günlerinin tazeleyici içeceklerinden tatmanız mümkündür. Hatta bu kilise – kütüphanenin hemen ilerisinde yer alan ve işletilmeyen, doğal olarak giriş ücreti ya da saati olmayan yel değirmenine de istediğiniz zaman gidip ziyaret edebilirsiniz. Agios Yannis Kilisesi’nden bakınca görülen bu yel değirmeni de tepede yer aldığı için manzarasının çok güzel olduğunu söylemek mümkündür.

2.     Taksiyarhis Kilisesi’ni Ziyaret Edin

Taksiyarhis Kilisesi

Koç Müzesi’nin devamı niteliğinde olan Taksiyarhis Kilisesi’ni ziyaret ederek siz de hem 1873 yılından beri ayakta olan eski bir kiliseyi ziyaret ederek kültürel ve tarihi bir gezinin kapılarını aralayabilir, aynı zamanda Koç Müzesi’nde olduğu gibi pek çok antika oyuncağı ve antika aracı görebilirsiniz. Farklı dizaynı, iç mimarisi, kullanım şekli ve aynı zamanda içerisinde yer alan antika eşyaları ile de son derece büyük merak ve ilgi uyandıran bu kilise içerisinde siz de kendinizi kaybedebilirsiniz, aman dikkatli olun.

3.     Ayışığı Manastırı’nı Görün

Ayışığı Manastırı Giriş ücreti ve yolu

Aydimitri Ta Selina olarak da bilinen Ayışığı Manastırı, Patriça Yarımadası’nın en kuzey noktasında yer alır ve bu noktaya ulaşmak gerçekten büyük bir azim istemektedir. 16. Yüzyıldan kalma olan bu tarihi manastır, zamanında define avcıları tarafından talan edilmiş bir haldedir. Bu nedenle de içerisinde manastıra ait herhangi bir belge, bilgi ya da iz bulmak zor olsa da mimari anlamda hem tarihiyle hem de mimari güzelliğiyle ziyarete gelenleri büyülemektedir. Siz de dilerseniz kendi aracınız ile Ayışığı Manastırı’nı ziyaret edip tatilinize tarihi bir hava da katabilirsiniz.

Not: Sadece çarşambaları 10.00-15.00 arası ziyaret var. Birde yolları çok bozuk diyeceğim ama doğru düzgün bir yoluda yok! özel araçla gittiğimizde gerçekten varmadan geri döndük o derece!

4.     Rahibe Okulu’nu Görün

1835 yapım tarihli Rahibe Okulu, şu anda Komili ailesine ait bir mülktür ve zeytin ağaçlarının içerisinde yer alan Rahibe Okulu; tekne ile tura çıkılarak görülebilmektedir. Özel mülk olduğu için bu alanı gezmek pek mümkün olmasa da tekne turu ile bu mülkü görmek ve eşsiz güzelliğe sahip bu alanı incelemek mümkündür. Rahibe Okulu farklı manzarası ve güzel görünümü ile gören ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

5.     Despot’un Evi’ni Görün

Despot’un Evi

Despot’un Evi olarak bilinen papazın evi, Cunda’da yer alan Rum evleri arasında en görkemli ve göz alıcı olanlarından biridir. 1862 tarihli bu tarihi yapı, Despot lakabı ile bilinen Ortodoks bir din adamının malikanesidir ve Despot lakabı da aslında onun despot olmasından değil o dönem Ortodoks piskoposlara verilen genel bir ad olmasından gelmektedir. Bu tarihi evi gezip siz de keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

6.     Ortunç Koyu

Ortunç Koyu

Kayalıklardan denize girmek için gidilebilecek en tatlı yerlerden biri olan Ortunç Koyu’nda yeme ve içme yeri olmadığı için tüm günü burada geçirmek pek mümkün değildir. Yine de çadır kampı yapmak için ideal yerlerden biri olan Ortunç Koyu, gün içerisinde kayalıklardan denize girip keyifli şekilde birkaç saat geçirmek için gayet ideal bir alandır.

Ortunç Koyu’nda ayrıca Mocamp ismindeki plaj da ayrıca tercih edilebilecek olan yerlerden biridir. yeme ve içme olanaklarına sahip olan, ailecek gidildiğinde rahat edilecek olan bu yerde kafanızı dinleyerek siz de keyifli şekilde vakit geçirebilirsiniz. Su kaydırağı ile de aileleri ve çocukları çok eğlendiren bu alan, Ortunç Koyu’nda gidilebilecek olan güzel ve keyifli alanlardan biridir.

7.     Pateriça Koyu

Kumluk bir plaja sahip olan Pateriça Koyu, sığ denizi ve duygun suyu ile de sevilen Cunda koylarından biridir. Farklı pek çok sahil işletmesine de sahip olan Pateriça Koyu; duş, şezlong, şemsiye ve benzeri farklı olanakları barındıran bir alandır. Cunda merkezden araba ile yaklaşık yarım saat içinde ulaşılabilecek olan Pateriça Koyu, en popüler yüzme alanlarından biridir. Burada hem denizin temiz ve sakin olması hem de işletmelerin özenli ve temiz olması aileleri cezbetmektedir. Bu sebeple de Pateriça Koyu, farklı olanakları bir arada bulundurması ile sevilen koylardan biridir.

8.     Akvaryum Koyu’nda Tekne Turu Yapın

Cunda Adası’na komşu olan Kara Ada’nın meşhur koyu olan Akvaryum Koyu; doğal güzelliği ve cam gibi berrak denizi ile gelen misafirlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Özellikle de tekne turları ile bu koya gitmek ve bu koyda vakit geçirmek çok keyifli olabilmektedir. Sakin, ılık ve turkuaz denizinde rahatlayıp gevşeyebileceğiniz ve keyifli şekilde vakit geçirebileceğiniz Akvaryum Koyu aileler için de gelen tüm ziyaretçiler için ideal bir tatil tercihi olacaktır. Tekne turları ile bu alana gidip burada gezmek çok keyifli olabilecektir.

Cunda Adası (Alibey Adası)
Cunda Adası (Alibey Adası)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *