Kazakistan Nursultan(Astana) Gezilecek Yerler

Kazakistan Nursultan(Astana) Gezilecek Yerler

Kazakistan’ın başkenti olan Astana’da Gezilcek Yeme İçme Rehberi Arıyorsan Doğru Yerdesin! Kazakistan’ı Benimle Birlikte Keşfedin. Öncelikle biraz tarihinden bahsedelim değil mi?

Kazakistan’ın başkenti olan Astana, 2019 yılında Nursultan adını almıştır. 1998 yılında Kazakistan’ın başkenti ilan edilen bu şehir, 1,029,556 nüfusuyla Kazakistan’ın en kalabalık şehirlerinden biridir. Nursultan başkent olduktan sonra büyük bir değişim yaşamıştır. Mimari açıdan büyük bir gelişim yaşayan şehir, Japon mimar Kishō Kurokawa tarafından tasarlanmıştır. Nursultan’ın gezilecek yerler arasında anıtlar, ultra modern binalar, camiler, müzeler, müzeler, tiyatrolar, parklar, alışveriş ve eğlence merkezleri yer almaktadır. Nursultan gezilecek yerler aşağıda sıralanmıştır.

Hazret-Sultan Camii

Kazakistan’ın en büyük camisi olan Hazret- Sultan Camii, 2012 yılında inşa edilmiştir. Yapımında binden fazla işçinin çalıştığı camii, yaklaşık 10 bin kişi ağırlama kapasitesine sahiptir. Cami, Kazak mimarinin yanı sıra İslami tarzla inşa edilmiştir. Cami, 8 küçük kubbe ile çevrili 50 metre yüksekliğe sahip bir kubbe ile taçlandırılmıştır. Cami, 77 metre yüksekliği olan 4 adet minareye sahiptir. Camiye ziyaret etmek ücretsizdir.

Bayterek Kulesi

Modern Nursultan’ın simgelerinden biri olan bu kule 105 metre uzunluğa sahiptir. Kulenin yapımına 1996 yılında başlanmış ve 2002 yılında yapımı tamamlanmıştır. Kulenin projesi Kazak mimar A. Rustembekov tarafından geliştirilmiştir. Kule, başkentin Nursultan’a taşınmasını simgelemektedir. Ziyarete açık olan Bayterek Kulesi’nin içinde bir kafe ve hediyelik eşya dükkanları yer almaktadır. Kulenin en üst noktasında yer alan ve Büyük yaldızlı bir top gibi görünen kısımda seyir terası ve bar yer almaktadır. Kulenin tepesine asansör ile çıkmak mümkündür.

Han Şatır Alışveriş Merkezi

Han Şatır, eski Kazak evlerinden esinlenerek devasa büyüklükte bir çadır şeklinde inşa edilmiş alışveriş ve eğlence merkezidir. Mimar Foster tarafından tasarlanan bu binanın yüksekliği 150 metre, kapladığı alan ise 130 bin m2’dir. Bu bina dünyanın en büyük çadırı olarak görülmektedir. Dışardan oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan Han Şatır Alışveriş Merkezi’nin dış kısmı oldukça dayanıklı şeffaf bir malzeme ile kaplanmıştır. Alışveriş merkezinin en önemli özelliği, Maldivler’in plajlarından getirilmiş kumlardan oluşan bir su parkına sahip olmasıdır.

Nur Astana Camii

Nur Astana Camii, Hazret-Sultan Cami’den sonra Kazakistan’ın en büyük ikinci camisidir. 5 bin kişi kapasitesi olan cami, 2005 yılında ibadete açılmıştır. Binanın projesi Lübnan asıllı mimar Ch. Khazif tarafından tasarlanmıştır. Cami, klasik tarzda dekore edilmiş, dış cephesi beyaza boyanmış ve ana kubbesi yaldızla kaplanmıştır. Caminin içi ise çeşitli desenler ile dekore edilmiştir. Cami ayrıca 4 adet büyük minareye sahiptir. Mutlaka Nursultan gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yapılardan biri olan Nur Astana Cami’ye girişler ücretsizdir.

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi

Kazakistan’ın en büyük müzesi olan bu müze, 2014 yılında ziyarete açılmıştır. On binden fazla sergiye ev sahipliği yapan müze, yaklaşık 14 bin m2 alana sahiptir. Müzede ilk çağlardan günümüze kadar çeşitli eserler yer almaktadır. Ayrıca müzede modern teknolojiler de kullanılır. Ziyaretçilere dokunmatik ekranlar, hologramlar, LED ekranlar ve diğer teknolojik imkânlar sunmaktadır. Ayrıca müze, tur imkânı da sunmaktadır. Tur için Rusça, Kazakça ve diğer dillerde sesli rehber kullanabilirsiniz.

Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık Meydanı, şehrin merkezinde yer alan meydanlardan biridir. Aynı ismi taşıyan bir saraya ve oldukça popüler olan pek çok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bağımsızlık Meydanı, Anayasa Günü geçit törenleri ve diğer resmi tatil günlerinde düzenlenen pek çok toplu etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kuş aylarında bu meydanda bir buz kasabası kurulmaktadır. Kış aylarında burayı ziyaret ederseniz buz kasabasını mutlaka görmelisiniz.

Astana Opera

Astana Opera Binası, şehirde yer alan modern binalardan oldukça farklıdır, bu yapı modern değil neoklasik tarzda inşa edilmiştir. 2013 yılında yapılan bu binanın yapımında farklı ülkelerden oluşan pek çok mimar görev almıştır. Masif sütunlar ile dekore edilmiş olan opera binası, şehrin orta kesiminde yer alan Kunaev Caddesi üzerinde yer almaktadır. Binanın yakınında oldukça büyük bir yaya alanı yer alır. Binada sadece opera etkinlikleri değil, konser, bale ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Binada 1.500 kapasiteye sahip ana salon dışında pek çok küçük salonlarda bulunur.

Bağımsızlık Sarayı

2008 yılında inşa edilmiş olan bu saray, kesik bir piramit gibi görünen, cam ve metalden yapılmış olan anıtsal bir yapıdır. Yaklaşık 18 bin m2’lik bir alana sahiptir. Bağımsızlık Sarayı, uluslararası toplantılar, konferanslar ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması için inşa edilmiştir. Sarayın içinde, sanat galerileri, Astana Tarih Müzesi, arkeolojik ve etnografik sergiler içeren galeri, sinema ve pek çok konferans salonu yer alır.

Kazakistan Merkez Konser Salonu

Modern teknolojiler kullanılarak inşa edilen Kazakistan Merkez Konser Salonu’nun yapımı 4 yıl sürmüştür. Binanın mimarı M. Nicoletti’dir. Bu salon ülkede yer alan popüler sanatçıların konserlerine ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ana salon 3,5 bin kapasiteye sahiptir. Yapıda seyirciler için kafeler, restoranlar ve marketler yer alır. Salonda ayrıca film gösterimleri de yapılmaktadır.

Ak Orda Cumhurbaşkanı Konutu

Bu yapı, Nursultan’ın merkezinde yer alan Nurzhol Bulvarı’nda konumlanmış, Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın resmi konutudur. Binanın yapımına 2001 yılında başlanmış, 2003 yılında inşası tamamlanmıştır. Yapımında çeşitli ülkelerden pek çok mimar görev almıştır. Konut, Kazak mimarisi ve klasik tarzın karışımı bir tarzda dekore edilmiştir. Ziyarete açık olan yapıda çeşitli turlar düzenlenmektedir. Tur sırasında cumhurbaşkanlığı konutunun katlarını gezebilir, uluslararası düzeyde resepsiyonların düzenlendiği salonların içini görebilirsiniz.

Aşıklar Parkı

Aşıklar Parkı, İşim Nehri’nin kıyısında yer alan güzel bir yeşil alandır. Parkın yapımına 2005 yılında başlanmış, inşasından günümüze kadar yürüyüş ve fotoğraf çekmek için popüler bir yer haline gelmiştir. Park sıradan yürüyüşler için elverişli olsa da, parkın kullanım amacı düğün törenleridir. Kazak geleneklerine göre yeni evlenen çiftler buraya gelip fotoğraf çekinirler. Parkta ayrıca yürüyüş yolları, çeşme ve banklar yer alır.

Astana Arena

Nursultan’da yer alan en büyük stadyum olan Astana Arena, 30.000 kapasiteye sahiptir. Oldukça modern bir spor kompleksidir. Seyircileri ve sporcuları olumsuz hava koşullarından korumak için 10.000 m2 alana sahip açılır- kapanır bir çatı yapılmıştır. Çatının tamamen açılıp kapanması yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Stadyum, Kazakistan Ligi takımlarından olan FK Astana’nın iç saha maçlarına ev sahipliği yapmasının yanında, başka sporlara ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Stadyumda modern teknoloji çimler kullanılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *