Meksika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Meksika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır

Meksika’ya gerçekleştireceğiniz seyahatte umuma mahsus bordo pasaport, gri hizmet pasaportu, yeşil yani hususi pasaport hamillerinin seyahat etmeden önce Meksika vize gerekliliklerini yerine getirmeleri gerekir. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahipleri emekli kabilesinden muaf tutulmuştur. Şartların uygun olması halinde geçerli ABD vizesiyle de Meksika’ya giriş yapılabilir. Amerika vizesi olan ve havayolu ile seyahat edecek olan vatandaşlar uçuş ve biniş kartlarını ülkeye girişte sınır makamlarına kesinlikle göstermeleri gerekir.

Meksika Konsolosluğu elektronik Meksika vizesi iş ve işlemleri açısından yapılacak müracaatlar, Meksika Konsolosluğu resmi sitesi elektronik Meksika vize başvuru sayfasından online bir şekilde formun doldurulması biçiminde yakınmaktadır. Online Meksika vize başvuru formunun dikkatli ve eksiksiz bir şekilde işleme konulması durumunda kısa süre içerisinde sonuç verilecektir. Meksika vize başvuru sahiplerinin pasaport ile Kimlik bilgilerini elektronik onay sistemine gerçeğe uygun ve eksiksiz bir biçimde giriş yapmaları önemli bir nokta Meksika göçmenlik ofisi yetkilileri elektronik vize başvuruları açısından ibraz edilmiş eksik ve gerçeğe uygun olmayan bilgi ve belgeler, Meksika vize başvurularının iptal edilmesine neden olacaktır.

Meksika Vize Evrakları Nelerdir?

Kuzey Amerika Kıtası’nın güneyinde konumlanan Meksika, 2013 senesinde Meksika ve Türkiye arasında imzalanan bir anlaşma gereği ile bu tarihten itibaren bordo pasaport sahibi olan vatandaşlar, Meksika turist vizesine online bir şekilde müracaat işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Meksika vizesi elektronik sistemine gerekli olan bilgi ve belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girildiği durumlarda 2 iş günü içerisinde bize işlemleri değerlendirilmeye alınır ve sonuç belli olur. Bu işlemlerin iste resmi tatilleri veya konsolosluğun yoğun bir şekilde çalışma durumuna göre nadiren de olsa uzayabileceğini unutmamak gerekir.

  • Vize talep başvuru formu,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalı),
  • Pasaport fotokopisi (son ve ilk sayfanın taranmış olması gerekir)

Meksika Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Meksika vize başvuru şartları ile ilgili genel itibarıyla öncelikli olarak Meksika vize evraklarını eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekir. Meksika vize başvuru koşullarını yerine getirilmesinden sonra Meksika konsolosluğu tarafından meksika’ya giriş yapılması açısından evet ya da hayır şeklinde bir karar verilecektir.

Meksika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye ile Meksika arasında imza atılan antlaşma hükümleri saklı kalmak kaydıyla Meksika vizesi genel itibarıyla başvuruların ortalama 1 ile 2 iş günü içerisinde sorusu verdiğinin bilinmesi gerekir.

Meksika Vize Ücretleri

Meksika elektronik vize başvuru işlemlerinde 150 TL’lik bir ücret talep edilmektedir. Bu ücrete katma değer vergisi dahil değildir. Turistik elektronik vize aracılığı ile Meksika sınırında 6 aya kadar ikamet etme şansımızın olduğunu biliyor muydunuz? Vize almak isteyen vatandaşlar, ekstradan 30 Euro değerinde bir hizmet bedelini daha ödemek zorundadır. Hizmet bedeli ödemek şartıyla aşağıdaki hizmetlerden faydalanmanız mümkün:

  • Başvuru sahibine özel evrak listesi hazırlanması başta olmak üzere mail ile telefon şeklinde ücretsiz danışmanlık hizmeti ve vize eksperi ile görüşme, ön başvuru hizmeti,
  • Belgeleri inceleme ve düzenleme ile kopya ve çıktı alma ve elektronik vize başvuru formunun doldurulması.

Meksika’nın Vize İstediği Ve İstemediği Ülkeler

Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının Meksika’ya seyahat etmeleri durumunda Türkiye ile Meksika arasında imza atılan antlaşma hükümleri gereğince umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşların ve Amerika pasaportuna sahip vatandaşların böylelikle Meksika’ya geçiş yapmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak Meksika, ülkelerine gelecek dünya devletlerinden bazılarına pasaport sorarken bazılarına ise sormuyor.

Meksika Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Umuma mahsus ve hususi hizmet pasaport sahibi yurttaşlarımız, vizeye tabidir. Diplomatik pasaportlar ise genel itibariyle vizeden muaf tutulmuştur. Diğer resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar ise Meksika vatandaşları vizeye tabi tutulmuştur. Meksika vize başvurularında neticelenmesi süresi genel itibariyle 1 ile 2 iş günü olarak açıklanmıştır. 2022 senesi içerisinde kademeli bir şekilde Meksika vizesi başvurularının başlaması bekleniyor.

Meksika Vize Türleri;

Türkiye Cumhuriyeti devletinden Meksika’ya gidecek vatandaşların gidiş amaçlarına uygun vize çeşidini almaları gerekir.

Meksika Turistik Vizesi

Türkiye’den Meksika’ya Turistik amaçlı gitmek istiyorsanız Türkiye’de bulunan Meksika konsolosluğu ya da Meksika elçiliği Kurumu’na başvuru yapıp Meksika turistik vizesi almak amacıyla gerekli evrakları tamamlamanız gerekir.

Meksika Ticari Vizesi

Ticari amaçlar doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti devletinden Meksika’ya hareket edecek vatandaşların konsolosluk ya da elçilik makamlarına Meksika ticari vizesi alınması açısından başvuru işlemlerini yapmaları gerekir.

Meksika Fuar Vizesi

Meksika’da bazen çeşitli mal ve hizmetlerin tanıtımını gerçekleştirildiği fuar düzenlenir. Türkiye’den Meksika’ya bu fuarlara katılmak amacıyla seyahat edecek vatandaşların Meksika fuar vizesi almaları gerekir.

Meksika Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Meksika’da ailenizden bir ya da birileri başta olmak üzere arkadaşınız bulunması durumunda onları ziyaret etmeyi istiyorsanız O halde Meksika Konsolosluğu’na başvuru işlemlerini yapıp bu şekilde Meksika’ya seyahat edebilirsiniz.

Meksika Kısa Süreli Öğrenim Ve Staj Vize

Kısa süreli bir şekilde Meksika’da öğrenim görmek amacıyla (örneğin 4 yıllık üniversite ya da yüksek lisans) ya da staj vermek amacı ile gidecek öğrencilerin, Meksika konsolosluğu ile Meksika elçiliği makamlarına başvuru işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Meksika kısa süreli öğrenim ve staj vizesi almaları ve bu şekilde Meksika’ya seyahat etmeleri gerekir.

6 aydan daha fazla sürecek bir okuma süreci amacıyla Meksika’da kalmak isteyen vatandaşların, en az 6 ay geçerli olacak pasaport, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş başvuru formu ve, arkası beyaz fonlu ve gözlüksüz olacak şekilde vesikalık vize fotoğrafı, Meksika’da bulunan okul ya da üniversiteden verilmiş olan kabul mektubunun aslı, Meksika’daki bütün masraflarını ve yolculuk ile ilgili bütün ortaya çıkan maliyetlerini karşılayacağını belgelerini öğrencinin ebeveynleri, sponsoru ya da yasal vasisi tarafından imzalanmış yazı. Bu bilgi ve belgelerin noter tarafından tasdiklenmiş olması gerekir.

Meksika Kültürel,  Sportif Faaliyet Ve Konferansa Katılım Vizesi

Meksika’da bazen Türkiye ile Meksika işbirliği çerçevesinde kültürel bazı aktiviteler düzenlenmektedir. Ayrıca sportif müsabakalara katılmak ya da konferansta iştirak etmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinden Meksika’ya gitmek amacıyla seyahat edecek vatandaşların Meksika kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi almaları gerekir.

Meksika D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Bazı durumlarda Türkiye’den Meksika’ya gidecek olan ya da gitmiş vatandaşların gidiş amaçlarına uygun bir şekilde çıkarmış oldukları pasaportu daha sonradan Meksika’da gerek çalışma izni açısından gerekse de oturma izni alınması bakımından değiştirmeyi düşünmeleri ya da ilk defa almaları gerekiyorsa Meksika D tipi yani uzun süreli vize almaları gerekir. Bu vize, Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarına Meksika’da oturma izni başta olmak üzere çalışma izni gibi pek çok avantajı kendilerine sunar.

Meksika Transit Vizesi

Türkiye’den Meksika’ya gitmekte olan Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının bazen Meksika’da kalmayıp Meksika üzerinden dünyanın başka ülkelerine gitmelerine aracılık etmesi açısından Meksika, Transit vizesi alınmasını talep etmektedir. Bu nedenle Türkiye’den seyahat edip önce Meksika’ya orada kalmayıp Transit Bir şekilde başka ülkelere gidecek vatandaşların da aynı şekilde Meksika konsolosluğu ve Meksika elçiliği kurumlarına gerekli bilgi ve belgeleri ve evrakları ibraz ettikten sonra Meksika Transit vizesi başvuru işlemlerini eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirilmesi ve bu vize aldıktan sonra seyahat etmesi gerekir.

Meksika Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

Meksika’ya gitmek amacıyla başvuru işlemleri genel itibariyle randevu ile yapılmaktadır. Randevuları ise pazartesi gününden Cuma gününe kadar sabah saat 9.00’dan 13.00 saatleri arasında konsolosluk vize bölümü adresine mail atılması şeklinde yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti umumi bordo pasaport hamilleri, Meksika elektronik vize almaları şekli ile seyahat edebilir. Bu bize çeşidi, online bir şekilde internet üzerinden alınmaktadır. Ücrete tabi olmadığını da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Elektronik vizeyi almış olduğunuz tarihten itibaren 30 günlük süreç içerisinde Meksika’ya giriş yapılması gerekir. Elektronik vize ile Meksika’ya bir kereye mahsus giriş yapma hakkı vardır ve Meksika’da kalma süresi ise vizenin verilmiş olduğu tarihten itibaren en çok 180 gün olarak açıklanmıştır.

Başvuru işlemlerini gerçekleştiren vatandaşın Meksika’da resmi veya özel bir kuruluştan davet edilmesi halinde, davet edilen vatandaş, davet belgesinin orijinali ile beraber başvuru işlemlerini yerine getirilmelidir. Davetiyede ise genel itibari ile yazılması gereken bilgiler arasında davet edilen kişinin adı ile soyadı, kurum veya kuruluşun adresi ile iletişim bilgileri ve elektronik posta adresi, davetlinin kuruluşta yapacağı proje ya da faaliyet bilgisi ile ilgili bilgi ve belgeler, davetlinin üstleneceği faaliyetin tahmini süresi ile ilgili raporlar, davetli vatandaşın Meksika’da bulunduğu süre içerisinde bütün masraflarını kuruluş tarafından karşılanacağı ve ikamet etmiş olduğu ülkesine dönüşünün kuruluş tarafından temin edildiğinin açıklaması gerekir.

Konsolosluk veya elçilik makamına bizzat başvuru yaparak yada konsolosluğun internet sitesi üzerinde online bir şekilde vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması ve daha sonrasında ise gerekli olan diğer bilgi ve belgelerin zamanında tamamlanması ve konsolosluk makamına bu bilgi ve belgelerin ibraz edilmesi gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *