Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Muhteşem Yer

Norveç'te Görmeniz Gereken 5 Muhteşem Yer

Norveç, muhteşem güzellikleriyle dikkat çeken İskandinav ülkesidir. Başkenti Oslo olan bu güzel ülke, geçimini turizmin yanı sıra balıkçılık sektöründen de sağlamaktadır. Özellikle balık sektöründeki başarısıyla Avrupa pazarında ciddi bir pay sahibidir. Avrupa ülkeleri baz alındığında yüksek bir yaşam kalitesine sahip olan ülkede suç oranı da oldukça düşük seviyedir. Yakın zamanda bir Avrupa ülkesi görmek istiyor iseniz seçiminiz Norveç’ ten yana olmalıdır. Yeşilin ve denizin birbiriyle harmanlandığı, sıcak kanlı insanlarıyla dikkat çeken ülkede eşine az rastlanacak muhteşem güzelliklerde mevcuttur. Norveç ülkesinde gezip görebileceğiniz 5 muhteşem yeri gelin birlikte inceleyelim.

Olağanüstü Güzellikleriyle Norveç Fiyortları

Norveç Fiyortları

Norveç denince akla ilk gelen kuşkusuz Fiyortlardır. Peki nedir bu fiyortlar? Kendinize hiç sordunuz mu? Cevabı oldukça basit. Genellikle Norveç bölgesinde bulunan ince, uzun, dar ve içe sokulan körfezlere Fiyort denilmektedir. Özellikle olağanüstü manzarasıyla dikkat çeken bu yerlere her yıl binlerce turist gitmektedir. Manzarası ile dikkat çeken bu körfezleri gezmek isteyen turistler gemi turlarını, helikopter turlarını veya doğa yürüyüşlerini tercih edebilmektedir. Eğer yolunuz bir gün bu ülkeye düşer ise mutlaka tatil paketinizde Fiyort turlarına yer vermenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Lotofen Adaları

Lotofen Adaları

Hem doğa ile iç içe tatil yapmak hem de şirin bir kasaba arıyor iseniz Lotofen adaları tam size göre olabilir. Kış dönemi boyunca 15 ile 17 saatlik karanlık dönemiyle dikkat çeken bu yerleşim yerleri, Norveç’ in kuzeyinde bulunan adalarda yer almaktadır. Özellikle kutup ışıklarını izlemek isteyenlerin tercih ettiği bu kasabalara aynı zamanda birçok tur düzenlenmektedir. Düzenlenen bu turlar sayesinde doğa yürüyüşleri yapılabilir, kuzey ışıkları izlenebilir veya tırmanışlara katılabilirsiniz.

Turistlerin Uğrak Noktası Opera Binası

Opera Binası

2008 Yılında Norveç’ in Oslo şehrinde inşaat edilen ünlü opera binası, bölgenin turizm merkezlerinden biri olarak biliniyor. Tasarımının yanı sıra etkinlikleri ile dikkat çeken, Opera binasına düzenlenen turlara katılarak, opera binası hakkında tarihi bilgileri öğrenebilirsiniz. Oslo’nun 127 yıllık hayali olan ve 2008 yılında açılan bina, denize sıfır olmasıyla dikkat çekiyor. Işıklandırmasıyla dikkat çeken bina, özellikle açık gecelerde muhteşem manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Trondheim Şehir Gezisi

Trondheim

Norveç’ e geldi iseniz Trondheim şehrine uğramadan gitmek olmaz. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu şehir, Vikingler tarafından kurulmuştur. Oldukça sert bir iklime sahip bu şehirde gezmeniz gereken yerler arasında, Nidras Katedrali, Munlegata caddesi, Munkholmen ve Trondheim nehri yer almaktadır. Özellikle Trondheim nehrinde kısa bir kayık turu yaparak, eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Nehrin en önemli özelliklerinden biri de suyun üzerine yapılmış evlerdir. Birbirinden güzel evlerin bulunduğu nehri gezerken büyülü manzaraya kapılıp fotoğraf çekmeyi unutmayın.

North Cape

North Cape

Norveç ‘in en ünlü yerlerinden biri olan North Cape her yıl milyonlarca turistti ağırlıyor. Norveç’ in kuzeyinde bulunan bu bölge eşsiz manzarasının yanı sıra güneşin hiç batmamasıyla dikkat çekiyor. Mayıs ve Temmuz ayları içerisinde yaşanan bu durumu görmek isteyen turistler tepe noktaya akın ediyor. Eğer Norveç’ e yolunuz düşer ise mutlaka bu eşsiz olayı görmenizi tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *