Kopenhag’ın Özgür Kasabası: Christiania Gezi Rehberi

Kopenhag’ın Özgür Kasabası: Christiania Gezi Rehberi

Kopenhag’ın unutulmaz ve tamamen özgürleştirilmiş bölgesi Christiania başlı başına bir gezi noktası. Hem içeriği, hem tarzı hem de dünyadaki diğer yerlerden farklılığı ile öne çıkan Christiania’yı keşfetme zamanı! Kopenhag şehir merkezinde konumlanan Christiania tamamen özerk bir kasaba.

Komün olarak da bilinen Christiania kasabası Danimarka tarafından tanınmış bir özerkliğe sahip. Yani tamamen bağımsız olan bu bölge Kopenhag gezisi sırasında kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalarından en başında yer alıyor. Freetown Christiania olarak da bilinen bu bölgenin hem tarihi hem de gezilecek ve keşfedilecek yerleri saymakla bitmez. Hazırsanız bu özgürlükler kasabası için hazırladığımız Christiania gezi rehberi yazımıza bakalım!

Freetown Christiania Nerede?

Danimarka’da yer alan Christiania Kopenhag şehir merkezine yok yakın bir noktada konumlanıyor. Kopenhag’ın batı yakasında bulunan Freetown Christiania önceden sınırları çizilmiş bir bölgede yer alıyor. Kanalların arasında bulunan Christiania bölgesi oldukça geniş bir yüzölçümüne de sahip. Kopenhag şehir merkezinden yürüyerek 10 dakika içerisinde Freetown Christiania bölgesine ulaşabilirsiniz.

Freetown Christiania’ya Nasıl Gidilir?

Özgürlükler yeri olarak bilinen Freetown Christiania bölgesine nasıl gidilir sorusunun pek çok cevabı bulunuyor. Kopenhag’ta bulunan Christiania şehir merkezine oldukça yakın bir noktada konumlanıyor. Bundan dolayı Christiania bölgesine ulaşmak çok kolay. Christiania için farklı ulaşım seçenekleri bulunuyor.

Öncelikle Christiania’ya Stroget Caddesi bölgesinden yürüyerek gelebilirsiniz. Ortalama olarak 10 ile 20 dakika arasında süren kısa bir yürüyüş ile bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Christianshavn metro istasyonu da direkt olarak Christiania bölgesinin yanında konumlanıyor, metro ile ulaşım da sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra 9A otobüsü de Christiania bölgesinden geçmekte.

Yani Freetown Christiania’ya nasıl gidilir sorusunun pek çok cevabı var. Siz gezi rotanıza göre bu bölgeye toplu taşıma, yürüyüş ve bisiklet ile ulaşabilirsiniz.

Freetown Christiania Nasıl Bir Yer?

Kopenhag gezi rehberi listesinin en heyecanlı noktası şüphesiz ki Christiania. Tamamen özerk bir bölge olan Freetown Christiania Kopenhag şehir merkezinde konumlanıyor. Komün yaşamı sürülen Christiania bölgesinde yaşam sandığımızdan çok daha farklı. Bundan dolayı Kopenhag gezi rehberi listesinin en üst sıralarında yer alıyor.

Freetown Christiania’nın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Christiania’yı gezerken anlamak için tarihini bilmek çok önemli. Çünkü pek çok şey sadece Christiania’da serbestken, alışık olduğumuz pek çok şey de burada yasak.

Kasabanın duvarlarını süsleyen graffitiler ve rengarenk sokakları ile Christiania sanki Kopenhag’ta değilmiş gibi duruyor. Rengarenk duvar resimlerinin eşlik ettiği kafe ve market, sanat galerileri ile dükkanlar da oldukça ilgi çekici. İçerisinde bulunan göl ile de muhteşem bir manzara sunuyor. Şehrin en gezilebilir noktası olan Christiania’nın tarihine bir bakalım!

Freetown Christiania Tarihi

Kopenhag şehir merkezinde bulunan Christiania, Christian IV tarafından şehre uygun olacak bir alan şeklinde inşa ettirilmiş. Normalde bu bölgede plajlar ve adacıklar bulunurken toprak zemin ile planlı bir alan yaratılmış. Bu da aslında şu anda pek çok kişinin gezdiği Christiania’nın temellerini oluşturmuş.

Ardından da çevresine surlar yaptırılarak burası İsveç’in Kopenhag’ı kuşatması sırasında aktif bir şekilde kullanılmış. 1800’lerde surlar yıkılsa da surların içinde yaşayan halkın burada kalmasına izin verilmiş. Özünde bir kuşatma merkezi olan Christiania 1 ve 2. Dünya Savaşları sırasında da aktif olarak kullanılmış.

Savaşlar sırasında mühimmat laboratuvarlarına ev sahipliği yapan Christiania’da kraliyet topçu alayı ve malzeme depoları da konumlanmış. Savaş döneminde aktif kullanılan Christiania bölgesinde savaş sonrasında pek çok kişi de idam edilmiş.

2. Dünya Savaşı’na kadar oldukça aktif kullanılan Christiania bölgesi savaştan sonra terk edilmiş. Şehrin merkezindeki bu eski kışla noktası 1970’li yıllara kadar boş kalmış. Ardından gazeteci Jacob Ludvigsen’in yaptığı haber ile bölgenin kaderi tamamen değişmiş.

Gazeteci Ludvigsen, yaptığı haberde Christiania bölgesinin elektrik, su gibi tesisatlarının döşendikten sonra çok rahat yaşanabilecek bir yer olduğunu belirtmiş. Özellikle barış yanlılarını davet ederek pek çok kişinin özlediği yaşamı kolayca yaşayabileceğini söylemiş. Christiania’da bulunan spor kompleksi ve binaların böyle bir yaşam için ideal olduğunu da söyledikten sonra barış yanlısı herkesi barışçıl bir komün ve yaşam kurmak için bu bölgeye davet etmiş.

Ludvigsen’in bu daveti aslında Freetown Christiania’nın kuruluşunu oluşturmuş. Barışseverleri bu terk edilmiş askeri bölgeye davet ederek yeni bir dönemin kapağını aralamış. 1970’li yıllarda Kopenhag’ta konut sıkıntısı da oldukça fazla olduğu için dönemin evsizleri ve hippileri buraya gelmeye başlamış.

Ludvigsen’in daveti ile pek çok kişi tarafından işgal edilen bu bölge hippilerin ve evsizlerin birlikte barış içinde yaşadığı bir bölge haline gelmiş. Bölgeye çeşitli evler yapılarak Christiania tam anlamıyla yeniden kullanılmaya başlanmış. Yeniden canlanan bölgenin o dönemde bir bayrağı ve marşı dahi olmuş!

Kırmızı zemin üzerine 3 sarı yuvarlak halkadan oluşan bayraklarına “You Cannot Kill Us” yani “Bizi Öldüremezsiniz” isimli marşları da eşlik etmeye başlamış. 3 sarı yuvarlağın yer aldığı bayrağın anlamı ise oldukça kıymetli. Love, Love, Love yani Aşk, Aşk, Aşk anlamına gelen bayrak Christiania bölgesinin sembolü haline gelmiş. Hem bayrakları hem de Christiania bölgesinin kendisi dünyadaki pek çok hippi için önemli bir noktada konumlanıyor. Çünkü hippiler ilk defa özgürlüklerine burada kavuşmuş olarak kabul ediliyor. Bu yüzden hippi felsefesine inanan ve o şekilde yaşayan kişiler için Christiania çok daha önemli bir nokta.

1994 yılına kadar vergisiz bir şekilde yaşayan Christiania halkı 1994’te vergiye bağlandırılmış. Elektrik, su ve çöp için vergi ödemeye başlamışlar. 2004 yılına kadar bu şekilde özgürce yaşayan ve bağımsız olarak görülen Christiania halkı için 2004’te devlet yaptırım uygulamaya karar vermiş. Bunun üzerine topluluğun yasal statüsünü göz önüne alarak Christiania bölgesinin bağımsızlığı reddedilmeye başlamış.

2004’te devlet ile Christiania arasında süren bu bağımsızlık gerilimi daha da büyüyor. Devletin Christiania’nın bağımsızlığını kabul etmemesi sonucunda bölgede çatışmalar çıkıyor. Bu çatışmalar öyle büyüyor ki en sonunda devlet bölgeden geri çekilmek durumunda kalıyor. Christiania’nın bağımsızlığı yeniden kabul ediliyor. Özerk bölge olarak kabul edilen Christiania’nın durumu 2011’e kadar bu şekilde devam ediyor.

2011 yılında devlet Christiania halkına özerk olmalarını kabul ettiklerini ama bulundukları toprakları satın almaları gerektiğini söylüyor. Tamamen mülk sahibi olmaya karşı çıkan Christiania halkı devletin bu teklifini reddediyor. Bunun üzerine Christiania bölgesini destekleyen Kopenhaglılar tarafından bir vakıf kuruluyor. Christiania destekçisi Kopenhaglılar vakfa bağış yaparak bölgeden hisse ve pay satın alıyorlar. Böylece Christiania halkının rahat bir şekilde yaşaması sağlanıyor.

Freetown Christiania’da Yaşam Nasıl?

Danimarka tarafından bağımsızlığı kabul edilen Freetown Christiania bölgesinde işler Kopenhag’tan ve dünyadaki pek çok yerden farklı işliyor. Christiania bölgesinin kendine has kuralları var. 34 hektar alanın içerisine kurulan Christiania’nın nüfusu 850 kişi. Kendilerine ait bayrakları ve marşlarının yanı sıra Løn ismini verdikleri kendi paraları dahi var. Tabii bölgede Danimarka Kronu da kullanılıyor.

Öncelikle şunu belirletelim Christiania bölgesinde araba kullanımı, çalıntı ürün satma, şiddet ve her türlü silah kullanımı tamamen yasak. Aslında pek çoğumuzun hayalini kurduğu özgür ve barışçıl şehir mantığı Christiania komününde işliyor. Aynı zamanda havai fişek ve benzeri ürünlerin satışı da yasak. Christiania bölgesinde bazı yerlerde araba görebilirsiniz, bu oldukça normal çünkü sadece Christiania halkının belirli yerlere kadar araçlarını getirmelerine izin veriliyor. Siz de yürümek istemiyorsanız bisiklet kiralayarak güvenle Christiania’yı gezebilirsiniz.

Peki Christiania’yı farklı kılan ne? Christiania bölgesinde esrar satışı ve tüketimi tamamen yasal! Bu hem yerli halkın hem de turistlerin bu bölgeye gelmesinin en büyük sebebi. Bölgede pek çok esrar standı bulunuyor. Esrar alıp bölge içerisinde rahatlıkla tüketebiliyorsunuz. Christiania bölgesinden esrar alıp Kopenhag’ın içerisine sokmanız ise tamamen yasak.

Christiania’da esrarın yasal olması kulağa korkunç gelebilir. Pek çok turist burayı görmeden buranın tekinsiz bir yer olduğunu düşünüyor. Ama aslında Christiania oldukça güvenli bir bölge. Esrar satışı var ama esrar almadan da rahatlıkla sokaklarını gezebilir, insanları izleyebilirsiniz. Bu arada Christiania halkı ağır uyuşturucuya tamamen karşı. Halk sadece esrar satışına izin veriyor.

Burayı oldukça popüler hale getiren esrar tüketiminin haricinde Christiania’da herkesi şaşırtacak bazı işleyişler de mevcut. Öncelikle burası tamamen komün mantığında kurulduğu için dükkan ve kafe gibi tüm işletmelerde kazanılan para ortak bir kasada toplanıyor. Kasada toplanan para herkese dağıtılıyor.

Christiania’da herkes kendi işini kendi yapıyor. Hatta Christiania halkı kendi sebze ve meyvesini üretiyor. Bunun yanı sıra kendi ürettikleri çöpleri de yine kendileri kasabanın giriş noktalarının yakınında bir yerde kendileri öğütüyor. Kendi çöplerini toplayan Christiania halkı gerçekten komün hayatı yaşıyor. Bununla birlikte Christiania halkı kendi yemeklerini de kendileri yapıyorlar. Yine bölgede hem kendileri için hem de turistlerden gelecek gelirler için biralarını bile yapıyorlar. Yani buradaki kafelerde oturup tamamen Christiania halkının ürettiği şeyleri yiyip içebilirsiniz.

Tamamen şehrin göbeğinde komün hayatı sürülen bu yerin bazı noktalarında fotoğraf çekmek yasak. Zaten gezerken de “Fotoğraf çekmek serbest” yazılarını göreceksiniz. Sadece buralarda fotoğraf çekmenizi tavsiye ediyoruz. Christiania halkı fotoğraf konusunda oldukça hassas. Bu yüzden belirli yerlerde fotoğraf çekip kasabanın tadını çıkartmakta fayda var. Bununla birlikte Christiania’da da koşmayın çünkü bu da yasak. Koşmak Christiania halkı için polisle alakalı bir durum olarak algılandığı için siz koşmaya başladığınızda bunu polisle bağdaşan bir durum sanıyorlar. Bu yüzden Christiania’da koşmak tamamen yasak.

Christiania Gezilecek Yerler

Freetown Christiania başlı başına gezilecek bir yer ama yine de kendi içinde de muhakkak görülmesi gereken noktalar bulunuyor. Eğer siz de Kopenhag gezinizde bu bağımsız özgür şehri görmek istiyorsanız Christiania Gezilecey Yerler yazımız tam size göre! İşte Christiania bölgesini hakkını vererek gezmeniz için bilmeniz ve görmeniz gereken noktalar burada!

Pusher Street

Christiania bölgesinin ortasında konumlanan Psuher Street en ünlü yerlerden biri. Özellikle esrar satışının yapıldığı bu bölgede pek çok tezgah bulunuyor. Esrar satışının yanı sıra Pusher Street’de pek çok ürün satan tezgah da var. Özellikle sadece bu bölgede bulabileceğiniz kıyafetler sizi hippi dünyasına ışınlıyor. Eğer Christiania bölgesine ait hippi ruhu taşıyan bir şeyler satın almak istiyorsanız buraya kesinlikle uğramalısınız.

Christiania yerel halkı Pusher Street için Valhalla ismini de kullanıyor. Özellikle Vikingler için çok önemli görülen Kabul Salonu Valhalla’dan ismini alan bu sokak yerel halk için de önemli. Viking mitolojisinde pek çok ziyafetin verildiği Valhalla, Christiania’da da aynı özelliği gösteriyor diyebiliriz. Zaman zaman burada da büyük ziyafetler ve kutlamalar düzenleniyor.

Den Grå Hal

Türkçesi Gri Salon olan Den Grå Hal Christiania bölgesinin en eski yapılarından biri. Graffitiler ile süslenen bu yapı 1891’de inşa edilmiş. Christiania bölgesi askeri kışla olarak kullanılırken Den Grå Hal binicilik evi olarak konumlanıyormuş. Bu yüzden de kışlanın ve şimdiki Christiania’nın en büyük ve güzel yapılarından biri. Şu anda bu büyük yapı konser salonu olarak kullanılıyor. Christiania’da düzenlenen pek çok konser burada veriliyor. Konser salonu olarak da büyük bir üne sahip çünkü zamanında burada Bob Dylan, Metallica gibi pek çok dünyaca ünlü isim konser vermiş. Kesinlikle görülmesi gereken bir nokta!

Budist Tapınağı

Christiania’ya giren pek çok kapı bulunuyor. Kırmızı büyük kapıdan girdiğinizde sizi karşılayacak bir tapınak var: Budist Tapınağı! Hippilerin olmazsa olmazı Budist Tapınağı Christiania’da da var. Hem de bu tapınak Nepal’den özel olarak getirilmiş.

Dyssebroen Köprüsü

Stadsgraven Kanalı üzerinden bulunan Dyssebroen Köprüsü Christiania’nın tadını çıkarmak isteyenler ve doğaya düşkün olanlar için ideal bir yer. Christiania’yı Amager Øst’a bağlayan bu köprüden kanalın ve şehrin manzarasını da izleyebilir ve biraz soluklanabilirsiniz.

Fabriksområdet

Christiania’nın ana caddesi Fabriksområdet de Christiania gezilecek yerler arasında. Pek çok kafe ve dükkanın bulunduğu bu cadde üzerinden bir şeyler alabilir ve burada vakit geçirebilirsiniz. Merkeze de oldukça yakın konumlanan bu cadde hem yerli halkın hem de turistlerin sık vakit geçirdiği yerler arasında bulunuyor. Oldukça güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ve her noktasına aşık olacağınız bu caddeyi de Christiania gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz. Bölgede bir sanat galerisi de bulunuyor. Burada fotoğraf çekmek de tamamen serbest.

Bunların yanı sıra Christiania’da market kafe ve bar gibi görmeniz gereken pek çok yer de bulunuyor. Bunları Christiania bölgesini gezerken keşfetmek en zevklisi. Yine üst kısımda bahsettiğimiz Christiania gezilecek yerler listesinde bulunan noktaları listenize ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Kopenhag gezi planınızı Aralık ayında yapmayı planlıyorsanız size çok güzel bir haberimiz var. Her yıl 25 Aralık’ta Christiania halkı hippiler, evsizler, öğrenciler ve pek çok kişi için büyük bir yılbaşı partisi düzenliyor. Bir gelenek haline gelen bu kutlamada yemeklerden eğlenceye kadar pek çok şey de bulunuyor. Eğer Kopenhag’a gitmeyi düşünüyorsanız seyahat planınızı bu geleneği görmek için Aralık sonuna doğru getirebilirsiniz.

Umarız ki Kopenhag gezinizde Christiania bölgesini beğenir ve keyifle gezme fırsatı yakalarsınız. Keyifli gezmeler!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *