Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezi Rehberi

İskandinavya’nın en keyifli noktalarından biri olan Kopenhag bisikletlerle dolu bir şehir. Bisiklete binmekten, gezmekten ve İskandinav kültürünü keşfetmekten hoşlananlar için Kopenhag gezi rehberi çok işinize yarayacak. Hazırsanız soğuk ve Vikinglerle dolu olan gezi rehberine başlayalım. İşte Kopenhag’ta gezilecek yerler!

Kopenhag’a Nasıl Gidilir?

Kuzey’de bulunan Kopenhag’a Türkiye’den ulaşımın tek yolu olmasa da en mantıklı yolu uçak. İstanbul Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanı üzerinden direkt uçuşlar ile Kopenhag’a kısa bir sürede varabilirsiniz. Uçuşlar genellikle 3 ile 3 saat 30 dakika civarında sürüyor.

Kopenhag seyahatini başka bir seyahat ile birleştirmek istiyorsanız İsveç, Almanya veya Hollanda’dan da otobüs veya tren ile Kopenhag’a gelebilirsiniz.

Kopenhag’a Ne Zaman Gidilir?

Öncelikle şunu söyleyelim Kopenhag çok soğuk! İskandinavya’nın en ünlü ülkelerinden olan Danimarka’nın başkenti Kopenhag neredeyse her zaman soğuk. Yine de İskandinav ruhunu yaşamak istiyorsanız sonbahar ve kış aylarında bu ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Aslında Kopenhag’a ne zaman gidilir sorusunun da net bir cevabı bulunmuyor çünkü biraz sizin beklentiniz ve soğuğu sevmeniz ile alakalı.

Eğer kış ayı seyahat edecekseniz sıcaklıkların 0 ile -2 derece arasında olduğunu belirtelim. Bundan dolayı sıcak tutacak bir mont, bere, atkı ve eldivenler ile gitmeniz gerekiyor. Hissedilen sıcaklıklar zaman zaman daha da eksiye düşebiliyor. Aynı zamanda yerler buz tutabileceğinden sağlam bir ayakkabı ile gitmekte de fayda var.

Sonbahar veya ilkbahar aylarında giderseniz de Kopenhag’ta hava Türkiye’deki gibi değil, hala çok soğuk. Yine sonbahar ve ilkbaharda da kalın bir mont, bere ve eldiven almanız gerekiyor. Karla karışık yağmur ara sıra yağıyor ve soğuklar Nisan ayının rotasına kadar devam ediyor. Bundan dolayı ilkbahar ayında Kopenhag’a giderken hava durumuna bakıp ona göre valiz hazırlamanızda fayda var.

Yaz ayları ise hafif serin ama keyifli geçen döneme denk geliyor. Yine sizi akşamları sıcak tutacak bir şeyler almanız gerekebilir. Kopenhag’ta kış soğuğunu hissetmesem de olur rahat gezeyim diyorsanız Kopenhag gezisi planınızı yaz ayı için yapabilirsiniz.

Kopenhag Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Öncelikle Kopenhag’a uçak ile geldiyseniz havaalanı şehrin biraz dışında bulunuyor. Bundan dolayı Kopenhag havalimanından ulaşım önemli bir konu. Ulaşım seçenekleri açısından oldukça ileride olan Kopenhag’ta Kopenhag havalimanı ulaşım konusunu kolayca halledebilirsiniz.

Şehir merkezi başta olmak üzere şehrin pek çok noktasına tren ve otobüs ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle tren ile Kopenhag havalimanından ulaşım çok kolay. Neredeyse her 10 ile 15 dakikada bir şehrin belirli bölgelerine giden trenler bulunuyor. Bunun yanı sıra havalimanı çıkışından kalkan otobüsler ile de hızlı bir şekilde şehir merkezine gidebilirsiniz.

Havalimanında ücretsiz internet bulunuyor. Gideceğiniz yeri haritalardan kontrol edip rota olarak hızlıca bineceğiniz toplu taşıma numarası ve ineceğiniz durağı belirleyebilirsiniz. Bu şekilde ineceğiniz yere göre en hızlı rotayı da seçmiş oluyorsunuz. Trenler ve otobüsler genellikle terminal 3’ten kalkıyor. Zaten çıktığınızda size yardımcı olabilecek ve yönlendirecek çalışanlar da bulunuyor.

Toplu taşıma için biletler 36 DKK bu da ortalama 4,5 ile 5 euro arasında bir şey yapıyor. Bu bileti aktarmalarda da kullanabilirsiniz çünkü biletler 90 dakika geçerli. Toplu taşıma oldukça gelişmiş ve dakik olduğu için Kopenhag havalimanından şehir merkezine ulaşımın en iyi seçeneklerinden biri olarak düşünebilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarının yanı sıra taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer kalabalıksanız tercih edilebilir bir yöntem ama ortalama olarak 35 euro tutuyor.

Kopenhag Şehir İçi Ulaşım

Kopenhag şehir içi ulaşım için pek çok seçenek bulunuyor. Kopenhag gezilecek yerler de zaman zaman birbirinden uzak olduğu için ara sıra da olsa toplu taşıma kullanmak oldukça avantajlı ve gerekli olacaktır.

Kopenhag şehir içi ulaşım için otobüs, metro, tramvay, taksi ve tabii ki bisikleti tercih edebilirsiniz. 1,5 saat boyunca kullanabileceğiniz metro biletlerinin fiyatı 26 DKK. Eğer gün içerisinde 3’ten daha fazla toplu taşıma kullanacaksanız 24 saat geçerli günlük ulaşım kartlarını da tercih edebilirsiniz. Günlük ulaşım kartları ilk kullanımınızda aktive oluyor ve 24 saat boyunca kullanabiliyorsunuz. 24 saatlik günlük ulaşım kartının ücreti 80 DKK. Bunun yanı sıra dilerseniz 72 saatlik bilet alarak da Kopenhag seyahatinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. 72 saatlik ulaşım kartının fiyatı da 200 DKK. Eğer yürümeyi sevmiyorsanız 24 veya 72 saatlik ulaşım kartları Kopenhag seyahatinizi daha konforlu bir hale getirebilir.

Bir de toplu taşıma ve müzelerde geçerli bir seçenek daha var: Copenhagen Card! Tıpkı günlük ulaşım kartı gibi olan Copenhagen Card tüm zone’lardaki toplu taşımalara imkan sağlıyor. Bununla birlikte 72 müze ve alana giriş yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda kartınıza çeşitli yerlerde kullanabileceğiniz indirimler de tanımlanıyor. Eğer Kopenhag gezilecek yerler listesinde müzeler varsa bu kartı tercih edebilirsiniz. Neredeyse her yerde kullanabileceğiniz Copenhagen Card fiyatı 439 DKK.

Bunun yanı sıra şehirde bulunan bisikletçilerden veya bisiklet kiralama duraklarından bisiklet kiralayarak şehrin tadını da çıkarabilirsiniz. Kopenhag’ta bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok nokta bulunuyor. Aynı zamanda ulaşım açısından en hızlı seçeneklerden biri.

Kopenhag’ta Bisiklet Kiralama

Kopenhag’ın en önemli ulaşım aracı kesinlikle bisiklet! Bisikletlerin arabalardan daha fazla olduğu bu şehirde bisiklete binmeyi yazılı olmayan bir kural gibi düşünebilirsiniz. Aynı zamanda şehrin her noktası bisikletler için yapıldığından dolayı bisiklete binmek de oldukça kolay. Hatta Kopenhaglılar araba yerine tamamen bisiklet tercih ediyor, hem trafikten hem de daha hızlı ve ucuz olmasından dolayı en iyi tercihlerden biri. En azından Kopenhag seyahatinizin bir gününü bisiklet kiralayarak geçirebilirsiniz.

Tıpkı bizdeki scooterlar gibi burada da uygulamalar üzerinden bisiklet kiralayabilirsiniz. Bir uygulama olan Donkey Republic üzerinden ilk kiralamalarınızın ilk 30 dakikası ücretsiz. Bu şekilde farklı uygulamalar üzerinden bisikelt kiralayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra şehrin pek çok noktasında bisiklet kiralamak için dükkanlar bulunuyor. Bunlar arasında en popüleri ve çok fazla çeşit bulabileceğiniz bisiklet kiralama dükkanı Norrebro’da bulunan Ekspres Kalssisk Cykler. Bisiklet kiralama fiyatları ise kiraladığınız bisiklete göre değişiyor ama günlük kiralama fiyatları ortalama olarak 50 ile 100 DKK arasında.

Kopenhag’ta Gezilecek Yerler

Ve geldik en güzel kısma, yani Kopenhag’ta gezilecek yerler listesine! Kopenhag her anlamda oldukça dolu bir şehir, sizi hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmıyor. Tarih deseniz alası var, ee sanat ve müze deseniz o da oldukça bol, bir de bambaşka buraya özgü bir şeyler göreyim diyorsanız tabii ki bunlar da var. O yüzden Kopenhag her türlü gezi grubuna uygun bir şehir. Bir de dünyanın en mutlu ülkesi olan Danimarka’yı ve dünyanın en mutlu insanlarını da keşfetmiş oluyorsunuz haliyle. İşte Kopenhag gezi rehberi!

Nyhavn

Nyhavn

Kopenhag deyince aklımıza ilk gelen yer kanalın arkasında dizilmiş rengarenk evler. Evet işte bu evlerin olduğu yerin adı Nyhavn! Geçmişte tüm gemilerin yanaştığı ve oldukça aktif bir liman olan Nyhavn günümüzde Kopenhag’ın en ama en turistik yeri. Ve tabii ki en güzeli!

Şimdi gördüğümüz pek çok ev eskiden kaptanlar ve mürettebat için açılan barlar ve seks işcilerinin kaldığı genel evlerden oluşuyormuş. Yani şimdi rengarenk olan bu mükemmel yer eskiden gerçekten tam bir liman bölgesiymiş. Kitaplarda okuduğumuz, duyduğumuz o kaptan hikayeleri tam da burada geçiyormuş.

Nyhavn’da bulunan en eski yapı 1682 yılında inşa edilen 9 numaralı bina. Aslı korunarak restore edilen binaların her biri aşırı güzel. Resmen bakmaya ve fotoğraf çekmeye doyamıyorsunuz. Bir de bölgede görmeniz gereken bir bina daha var: 20 numara! 20 numaralı binada hepimizin adını en az 1 kez duyduğu Danimarkalı masal yazarı Hans Christian Andersen yaşamış. Ee buraya kadar gelmişken Andersen’ın evini görmemek olmaz.

Nyhavn’ı ve bölgeyi bir de kanaldan göreyim derseniz Nyhavn Kanalı üzerinde pek çok noktadan turistik tekneler kalkıyor. Bunlara binerek bu bölgenin tadını farklı bir şekilde de çıkarabilirsiniz.

Eğer ben buraya doyamadım diyorsanız hemen orada bulunan kafelere oturarak Nyhavn ruhunu yaşayabilirsiniz. Hem de kanalda pek çok gemi de bulunuyor. Kopenhag gezilecek yerler listesinin bir numaralı yeri Nyhavn’ı kesinlikle Kopenhag gezi rehberi listesine eklemelisiniz.

Tivoli Bahçeleri

Tivoli Bahçeleri

Paris için Disneyland neyse Kopenhag için de Tivoli Bahçeleri tam olarak o! Kopenhag gezilecek yerler listesinin en eğlenceli ve büyüleyici yeri kesinlikle Tivoli Bahçeleri. Dünyanın en eski ikinci eğlence parkı olan Tivoli Bahçeleri 1843 yılında kurulmuş.

Aslında burası sadece bir eğlence parkı değil. Eğlence parkının ötesinde mükemmel mimarisi, egzotik tasarımları ve bahçeleri ile gerçekten tam bir cennet. İçeri adımınızı atar atmaz masal diyarına gelmiş gibi hissedeceğiniz Tivoli Bahçeleri Kopenhag’ta gezilecek yerlerin en önemlisi olabilir. Çocuklu veya çocuksuz seyahat etseniz de buraya vaktinizi ayırmalısınız. Zaten bu bahçeler tamamen çocuklar için değil, gittiğinizde pek çok yetişkinin de girdiğini göreceksiniz.

İçerisinde hız treninin bile bulunduğu bu keyifli eğlence parkı için 3 ile 4 saatinizi ayırmanız yeterli. Gündüz veya akşam gidebilirsiniz. Özellikle akşamları da parkın ışıklandırmaları oldukça göz alıcı!

Bir de buranın şöyle bir durumu var, Walt Disney Disneyland’ı kurmadan önce buraya gelerek keşif yapmış. Yani buranın tarihi sandığımızdan çok daha eskiye dayanıyor ve tabii ki de oldukça önemli bir yer olarak konumlanıyor.

Eğer Kopenhag gezilecek yerler listesine Tivoli Bahçelerini eklediyseniz biletinizi online almak daha avantajlı olacaktır. Tivoli Bahçeleri’nin kendi sitesinden aldığınız zaman bilet 149 DKK(yaklaşık 300TL). Sitesi için burayı tıklayınız.

Küçük Deniz Kızı Heykeli

Kopenhag’ın sembollerinden biri olan Küçük Deniz Kızı Heykeli Kopenhag’ta görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Aslında adından da anlaşılacağı üzere oldukça küçük olan bu heykel yine de büyüleyici. Pek çok turistin de ziyaret ettiği heykeli Kopenhag gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Yine de şunu söyleyelim, bu heykel şehir merkezinin dışında yer alıyor. Buraya toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Danimarkalı yazar Andersen’in masallarından ilham alınarak yapılan heykel Østerbro’da bulunuyor. Bu minik heykel Danimarka’da en çok rağbet gören yerlerden biri. Hatta fotoğraf çektirmek için sıra bile bekleyebilirsiniz, bizden söylemesi!

Amalienborg Sarayı

Kopenhag’ta ne sarayı dediğinizi duyar gibiyiz ama Kopenhag’ta gerçekten pek çok saray ve tarihi yapı göreceksiniz, bizden söylemesi! Çünkü Danimarka hatta tam adı ile Danimarka Krallığı anayasal monarşi ile yönetiliyor.

1750’li yıllarda Mimar Nicolai Eigtved tarafından inşa edilen saray aslında 4 farklı yapıdan oluşuyor. Bir meydanı sarmalayan bu sarayın 4 yapısı da oldukça güzel detaylara sahip.

4 yapıdan biri olan IX. Christian’ın Sarayı kraliçe tarafından kullanılırken VIII. Frederik’in Sarayı prens ve prenses tarafından kullanılıyor. Sarayın önünde her gün saat 12:00’de muhafızların değişim ritüeli var. Bunun yanı sıra gün içinde de nöbet tutan muhafızları sarayın çevresinde görebilirsiniz.

Sarayın içini görmek isterseniz o da mümkün! Sarayın bir kısmı müze şeklinde bulunuyor. Kraliyet ailesinin yaşam biçimlerinin gösterildiği müze kısmına giriş ücreti 95 DKK. Eğer vaktiniz varsa anayasal monarşı ile yönetilen bu ülkenin sarayını görmek çok iyi bir tercih olabilir.

The Royal Library

The Royal Library

Eğer siz de şehrin kütüphanelerini keşfetmeyi seviyorsanız Kopenhag gezilecek yerler listenize The Royal Library’yi ekleyin. Sadece kütüphanesi ile değil manzarası ile de büyüleyen bu yer şehir merkezine çok yakın bir yerde konumlanıyor. Genellikle lokallerin vakit geçirdiği, kafesinde oturduğu ve kütüphanesinde çalıştığı bu kütüphane tam kanalın dibinde yer alıyor.

Mükemmel camları ve manzarası ile insanın daha çok kütüphaneye gitmesini sağlayan bu yer Kopenhag’ta gezilecek yerler arasında önemli bir noktada. İçeriye girişler ücretsiz ve herhangi bir kartınız olması gerekmiyor. İçerisini görmek, büyülenmek ve kafesinde manzarayı izleyerek kahve içmek için The Royal Library’yi listenize ekleyebilirsiniz.

Strøget Caddesi

Her ülkede benzetmeden duramadığımız İstiklal Caddesi’nin Kopenhag’taki caddesi Strøget! Alışveriş için oldukça uygun olan bu cadde tam da şehrin göbeğinde yer alıyor. Kopenhag’ta gezilecek yerler arasında bulunan bu caddede dünyaca ünlü markaların mağazalarını gezebilir ve etrafı dolaşabilirsiniz.

1 kilometre uzunluğundaki bu caddede çok lüks markalar kadar Avrupa ve Amerika’ya özgü Urban Outfitters gibi markalar da bulunuyor. Hazır Avrupa’ya kadar geldim bir şeyler alayım diyorsanız ilk durağınız kesinlikle burası olmalı.

Cadde sadece alışveriş mağazaları ile ünlü değil. Zaman zaman ortaya çıkan akrobatları, müzik yapan sanatçıları ile de oldukça popüler. Her zaman renkli ve canlı olan Strøget Caddesi Kopenhag’ta görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Caddeyi yürüyerek gezerken Kopenhag’ta gezilecek yerler listesinde bulunan pek çok noktaya da ulaşabilirsiniz. Bu noktalardan en önemlileri de Our Lady Kilisesi, Danimarka Kraliyet Tiyatrosu ve Stork Çeşmesi gibi tarihi yapılar.

Rundetaarn

Kopenhag dünyadaki en eski yapıların pek çoğuna ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en önemlisi de Rundetaarn Gözlem Evi! Danimarka Kralı IV. Christian’ın emri ile 17.yüzyılda inşa edilen bu gözlem evi görür görmez insanı büyülüyor.

Aslında burası astronomi alanında büyük başarılar gösteren Tycho Brahe’in anısına yaptırılmış. Yani Kopenhag kralı da astronomiye oldukça önem veriyormuş. Zaten Brahe’in çalışmaları sayesinde Danimarka astronomi alanında oldukça ileri seviyelerde yer almaya başlamış.

36 metre yüksekliğindeki bu göz alıcı yapı şu anda profesyonel olarak gözlem için kullanılmıyor ama ilgisi olan ve gözlem yapmak isteyen kişiler için açık. Hem gözlem yapmak hem de mükemmel Kopenhag manzarasını seyretmek için oldukça eşsiz bir lokasyon. Bunun yanı sıra eskiden kütüphane olarak kullanılan salonunda da zaman zaman sergiler oluyor.

Saat sabah 10 ile akşam 8 arasında açık olan Rundetaarn için giriş ücreti 25 DKK. Her noktadan doyuma ulaştıracak bu yeri Kopenhag gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına eklemeyi unutmayın.

National Museum

Kopenhag’ta tarihe ve sanata doyacaksınız bizden söylemesi. Kopenhag gezilecek yerler listesindeki en önemli müzelerden biri olan National Museum 1849 yılında kurulmuş. Frederiksholms Kanalı’nın yanı başında olan müze hem mimarisi hem de içeriği ile herkesi büyülemeye hazır bir nokta.

Rokoko stilinin görüldüğü ve aşık olunduğu müzede Danimarka tarihine doyabilirsiniz. Madalyalar, paralar ve pek çok çeşitli tarihi eserin bulunduğu müze gerçekten çok zengin içeriğe sahip. Müze içerisinde çeşitli turlar da düzenleniyor. Daha iyi anlayayım diyorsanız bu turlara da katılabilirsiniz. Müze giriş ücreti ise 85 DKK.

Rosenborg Kalesi

Görür görmez aşık olacağınız bu kale ve onun önünde uzanan mükemmel bahçesi Kopenhag gezi rehberinin en mistik yeri. Adeta Kopenhag’ta değil de Viyana’da gibi hissedeceğiniz bu kalenin mimarisi aşık olunacak kadar mükemmel!

17.yüzyılın başlarında Kral IV. Christian tarafından inşa ettirilen kale King’s Garden içerisinde yer alıyor. Danimarka’nın en eski kraliyet bahçesi olan King’s Garden içerisinde bulunan kale Rönesans stiline uygun şekilde yapılmış.

Kalenin duvarlarında Danimarka-İsveç savaşlarının anısına yapılmış pek çok süsleme bulunuyor. Baktıkça daha da aşık olduğunuz bu kalenin içerisini de gezebiliyorsunuz. Hatta buraya özel düzenlenen özel turlar ile içini keşfederken pek çok bilgi de öğrenebilirsiniz. Rosenborg Kalesi’ne giriş ücreti ise 110 DKK ve kale sabah 9 ile akşam 6 saatleri arasında açık.

Ny Carlsberg Glyptotek

1888’de kurulan Ny Carlsberg Glypotek şehrin merkezinde konumlanan ve büyük sanat eserlerini barındıran bir müze. Kopenhag’ta gezilecek yerler arasında en önemli noktada hatta. Eğer sanata düşkünseniz ve her türlü sanat eseri sizi büyülüyorsa Kopenhag gezi rehberi listenize burayı kesinlikle eklemelisiniz.

Kendi içerisinde modern ve antika dönem olarak ikiye ayrılan müzede sadece İskandinav kültürüne ait eserleri değil Yunan, Roma ve Mısır eserlerini de görebiliyorsunuz. Adeta size görsel tarihi eser şöleni yaşatan Ny Carlsberg Glypotek modern bölümde ise önemli tablo ve sanat eserlerini sergiliyor.

Giriş ücretinin 115 DKK olduğu Ny Carlsberg Glypotek’in içerisinde etkileyici kış bahçesine sahip bir kafe de bulunuyor. Sanat severler için Kopenhag gezilecek yerler noktasının en önemli yeri olan bu müzeyi haritada işaretlemelisiniz.

City Hall Square

Kopenhag gezilecek yerler arasında bulunan City Hall Square yani diğer ismi ile Belediye Meydanı adından da anlaşılacağı üzere Kopenhag Belediye Binası’na ev sahipliği yapıyor.

İtalya’nın Sienna Belediye Binası’ndan esinlenilerek 1892 ile 1905 yılları arasında yapılan Kopenhag Beleidye Binası da oldukça büyüleyici bir tasarıma sahip. Belediye binasının 105 metre uzunluğunda bir kulesi de bulunuyor. Kuleye çıkıp şehri yukarıdan izleyerek büyülenebilirsiniz.

Şehrin en önemli meydanlarından biri olduğu için de her daim kalabalık. Genellikle buluşma noktası olarak belirlenen City Hall Square’den Strøget Caddesi’ne geçebilirsiniz.

Torvehallerne

Tamamen bir yemek marketi olan Torvehallerne Barselona’daki ünlü kapalı pazarlara benziyor. Pek çok yemek yeri olan bu yerde hem lokal lezzetleri tadabilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle akşama doğru daha da hareketlenen Torvehallerne maalesef akşam 6’da kapanıyor, bu yüzden burayı 4-6 arası ziyaret etmek çok doğru olacaktır.

Şarküteriden tatlıya kadar her seçeneğin bulunduğu bu yer biraz daha lokal yerlerde vakit geçirmek isteyenler için de ideal. Kopenhag gezilecek yerler listesinin yemek dolu noktası Torvehallerne’yi listenize eklemeyi unutmayın.

Assistens Mezarlığı

Kopenhag gezilecek yerler listesinde mezarlığın işi ne dediğinizi duyar gibiyiz. Ama burası öyle bildiğimiz mezarlıklardan değil. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki İskandinav bölgesinde mezarlıklar da tıpkı parklar gibi aktif şekilde kullanılıyor. Yani buraya geldiğinizde çocuğunu gezdiren, köpeği ile yürüyüş yapan hatta ve hatta piknik yapan kişileri görebilirsiniz.

Oldukça süslü ve farklı mezar taşlarına ev sahipliği yapan Assistens Mezarlığı içerisinde Hans Christian Andersen’ın da mezarı bulunuyor. Norrebro bölgesine geldiğinizde bu mezarlığa uğrayıp biraz tur atmak farklı bir deneyim olabilir.

Superkilen Park

Superkilen Park

Burası kesinlikle bildiğiniz parklardan değil. Yeşile doymayacağınız Superkilen Park’ın konsepti oldukça farklı. Norrebro bölgesinde bulunan Superkilen Park aslında daha çok kaykaycıların ve gençlerin vakit geçirmekten hoşlandığı bir nokta.

İçerisinde bol bol fotoğraf çekebileceğiniz keyifli vakit geçireceğiniz alanlar bulunuyor. Renkli ve keyifli alanların yanı sıra parkın sonunda spor yapabileceğiniz yerler de bulunuyor. Aslında bu park biraz daha yetişkinler için yapılmış bir nokta ama çok keyifli! Kopenhag gezilecek yerler listesinin en heyecanlı yerlerinden biri olabilir.

Banana Park

Banana Park

Genellikle Kopenhag gezilecek yerler listesinde adı çok da duyulmayan Banana Park tam fotoğraf çekilmek için mükemmel bir alan. Park tamamen graffitilerden oluşuyor. İçerisinde basket, voleybol veya tenis oynayabileceğiniz bir saha bulunuyor. Bunun yanı sıra parkın en büyük olaylarından biri de tırmanma duvarı. Graffiti ile süslenmiş tırmanma duvarı gerçekten büyüleyici.

Norrebro bölgesine kadar gelmişken Banana Park’a uğrayarak bol bol fotoğraf çekilebilir ve Kopenhag’ın keyfini çıkarabilirsiniz.

Christiania

Christiana Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler için Tıklayın

Kopenhag’ın en ilginç yerlerinden biri Christiania! Kopenhag gezilecek yerler listesinin en önemli durağı hatta. Aslında Kopenhag’a sırf burası için bile gelinebilir. Kendi içerisinde özerk olan bu bölge/kasabanın her yeri bambaşka. Kopenhag’ta kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunan Christiania aslında bir komün.

Eskiden askeri kışla olan bu bölgeye 1971 yılında hippiler ve işsiz gençler yerleşmiş. Yerleşen bu kişiler zaman içerisinde burayı bir kasabaya çevirmişler. Ardından uzun bir süre bağımsızlıklarını ilan etmeye çalışan Christiania önce kabul görmemiş fakat daha sonradan isyanlar büyüyünce Danimarka hükümeti tarafından özerk olarak kabul edilmişler.

Kendi bayrakları ve para birimleri olan bu yerde bazı farklı yasaklar ve serbestlikler var. Öncelikle burada esrar tamamen serbest. Turistler ve Kopenhag’ta yaşayan kişiler Christiania’ya gelip buradaki satıcılardan esrar alıp tüketebiliyorlar, bu tamamen yasal. Danimarka hükümeti de bu duruma bir şey demiyor. Bunun yanı sıra içeride silah taşımak yasak. Burası gerçekten tamamen bir komün.

Renkli sokakları ve graffiti ile bezenmiş ev ve duvarları ile Christiania Kopenhag’tan bağımsız bambaşka bir yer. Şehrin tam merkezinde yer alan bu bölge oldukça güvenli. Hatta oldukça da turistik bir nokta. Burada vakit geçirebilir, bir şeyler yiyebilir hatta alışveriş bile yapabilirsiniz. Nereden baksanız Kopenhag’ta gezilecek yerler listesinin en ama en heyecanlı noktası!

Louisiana Museum of Modern Art

Eğer modern sanat seviyorsanız size çok güzel bir haberimiz var! Louisiana Museum of Modern Art içerisinde pek çok önemli sanat eserini barındırıyor. Şehir merkezinden oldukça uzat bir noktada konumlanan müzeye toplu taşıma ile kolayca gelebilirsiniz. Müthiş manzarası ve sanat eserleri ile sanat severlerin kesinlikle uğraması gereken bir nokta.

Müzenin ana koleksiyonunda Picasso, Kandinsky ve çeşitli büyük sanatçıların eserleri de yer alıyor. Direkt Kopenhag tren garından buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatta tren bileti alırken müze biletini de içine dahil edebilirsiniz. Gidiş geliş tren bileti ve müzeye giriş ücreti 200 DKK.

Our Saviour Kilisesi

Kopenhag’ın en güzel yanlarından biri gördüğünüz her şeyin sizi büyüleyecek kadar güzel olması. 17.yüzyıldan kalan barok etkisindeki bu kilisenin enfes kulesini şehrin neredeyse her noktasından görebiliyorsunuz. Altın rengi ile hemen dikkat çeken bu kilisenin kulesine bile çıkabiliyorsunuz.

Kiliselere zaten doyduk, daha fazla kilise görmeyelim deseniz bile burayı rotanıza eklemenizde fayda var çünkü mimarisi oldukça farklı. Kopenhag gezilecek yerlerin en ihtişamlı noktalarından biri olduğunu itiraf edelim.

Kopenhag’ta Ne Yenir?

Evet Kopenhag’ta gezilecek yerler listesini ana hatları ile tamamladığımıza göre keyifli mi keyifli Danimarka mutfağına geçebiliriz. Balıkları ve sosislileri ile ünlü olan Kopenhag yemek konusunda sizi hiç hayal kırıklığına uğratmayacak. Kopenhag’ın en popüler lezzetleri arasında Smorrebord, Aebleskiver, Frikadeller ve sosisliler bulunuyor. Dünyaca ünlü pek çok restoran da Kopenhag’ta bulunuyor. Bu yüzden gerçekten çok lezzetli yemekler yiyebilir ve yemeğin tadına varabilirsiniz.

Yemeğin yanı sıra Kopenhag biraları ile de ünlü bir şehir. Bu yüzden özellikle lokal biralara da doyacak ve gerçekten keyifli vakit geçireceksiniz. Şehirde pek çok noktada herkes kendi birasını yapıyor veya lokal biraları servis ediyor. Dünyaya yayılmış bazı lokal bira üreticilerinin de barı var.

Bunun yanı sıra Kopenhag kahve konusunda da çok iyi. İçtiğiniz her kahvenin ayrı güzel olduğunu fark edecek ve kahveye yeniden aşık olacaksınız. Kafeleri de oldukça tatlı ve küçük. Kahve seviyorsanız Kopenhag sizin şehriniz olacak!

Her anlamda sizi mutlu edecek Kopenhag’ta yeme ve içme konusunda çok düşünmenize gerek yok. Neredeyse her noktada çok iyi bir restoran veya kafe bulabilirsiniz. Kopenhag’ta ne yenir ve Kopenhag’ta nerede yenir sorusunun cevabını sizin için hazırladık. Yerlerimizi aldıysak Kopenhag yemek ve mekan önerileri listesine başlayalım!

The Union Kitchen

The Union Kitchen

Nyhavn Kanalı’na çok yakın mesafede yer alan The Union Kitchen hem iç dekorasyonu hem de mükemmel yemekleri ile çok iyi bir tercih olabilir. Hem kahvaltı hem de brunch için tercih edebileceğiniz The Union Kitchen farklı yemek alternatifleri ile sizi mutlu edebilecek bir yer. Yemeklerin fiyatları 80 ile 150 DKK arasında.

Democratic Coffee

Norreport Kütüphanesi’nin içerisinde bulunan Democratic Coffee kahvaltıda atıştırmayı sevenler ve kahveden vazgeçemeyenler için ideal bir nokta. Çok güzel kahveleri olan bu yerde kruvasan yiyebilirsiniz. Gün içerisinde de kahve molası için tercih edebilirsiniz. Şehir merkezine ve gezilecek yerlere çok yakın bir yerde olan Democratic Coffee’de gerçek kahve tadını bulacağınıza eminiz.

Coffee Collective

Şehrin bir diğer önemli kahve noktası da Coffee Collective. Kopenhag’ta 3 şubesi bulunan bu yer Avrupa’nın en iyi kahvecilerinden biri olarak nitelendiriliyor. Kahve konusunda Kopenhag’ın iyi bir noktada olduğunu söylemiştik zaten. Eğer kahve seviyorsanız buranın kahvelerini denemelisiniz. Eğer beğenirseniz kendi kahvelerini de satıyorlar.

Mad & Kaffe

Özellikle en sevilen brunch mekanlarından biri olan Mad & Kaffe kahvaltı için de oldukça iyi bir nokta. Zengin menüsü ve büyük porsiyonları ile sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak bu yeri de Kopenhag gezi rehberi listenize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda kendi kahvaltı tabağınızı kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Çeşit açısından oldukça avantajlı olan bu yer genellikle dolu olabiliyor bu yüzden eğer listeye eklediyseniz önceden rezervasyon yaptırmanız avantajlı olabilir.

Mirabelle

Evet Fransa’da değiliz ama buranın da kruvasanı çok iyi. Sabah uğrayıp lezzetli kruvasanlarından yiyebilir ve güne daha güzel başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra burası bir fırın olduğu için çeşit çeşit şey de bulabilmeniz mümkün.

Ruby

Gece dışarda vakit geçirmek ve oldukça keyifli kokteyller içmek istiyorsanız durağınız kesinlikle Ruby olmalı. Şehrin kalbinde yer alan bu mekan dünyanın en iyi 50 barı arasında yer alıyor. Bulması biraz zor da olsa farklı atmosferi ile kalbimizi çalan bu yeri kesinlikle deneyimlemelisiniz.

Kopenhag gezi rehberinin kokteyl açısından en iddialı yeri olan Ruby’de akşam keyifli vakitler geçirebilir ve Kopenhaglılar ile kaynaşabilirsiniz.

Mikkeller & Friends

Lokal bira üreticisi olan Mikkeller tüm dünyaya yayılmış durumda. Bu biranın çıktığı Danimarka topraklarında da Mikkeller’in barına gitmemek olmaz tabii ki. Özellikle lokal biraları deneyimlemeyi seviyorsanız Kopenhag gezi rehberi listenize burayı kesinlikle eklemelisiniz. Aynı zamanda Kopenhag’ta biralar oldukça ünlü olduğu için lokal biraları da denemek baya keyifli bir aktivite olabilir.

Pek çok farklı bira seçeneği bulunan Mikkeller & Friends Kopenhaglılar’ın da severek takıldığı ve vakit geçirdiği bir yer. Çok turistik olmaması da buranın avantajı. Norrebro bölgesinde yer alan bu bara bir akşamınızı ayırabilirsiniz.

Relae

Dünyaca ünlü restoranları ile öne çıkan Kopenhag’ın hem en pahalı hem de en lezzetli noktası Relae! Evet Kopenhag pahalı bir şehir ama Relae çok daha pahalı. Dünyanın en iyi 50 restoranı listesinde yer alan Relae size 2 farklı menü sunuyor. 4 veya 7 tabak olarak seçebileceğiniz bu menüler oldukça iştah açısı.

Yemeklerin lezzeti kadar restoranın içindeki servis de aşık olunacak kadar güzel. Öncelikle tüm yemeklerin özellikleri ve nasıl yemeniz gerektiği anlatılıyor. İsterseniz her yemek için de hangi şarabı içmeniz gerektiği de söyleniyor. Pahalı olsa da böyle dünya listesine girmiş bir restoranı deneyimlemek istiyorsanız burayı listenize ekleyebilirsiniz.

Reffen

Küçük Deniz Kızı Heykeli’ne oldukça yakın bir noktada konumlanan Reffen sizi dünya mutfağı açısından oldukça tatmin edebilecek bir yer. Genellikle turistlerin değil de lokallerin takıldığı bu yerde istediğiniz her tarzda yemeği bulabilirsiniz. Manzarası ve ferah alanı ile de vakit geçirmesi oldukça keyifli olan Reffen’e Deniz Kızı Heykeli’ni görmeye geldiğinizde uğrayabilirsiniz.

Peders

Bira içmek ve satın almak için bir diğer noktanız da Peders olabilir. Şehir merkezine yakın bir noktada konumlanan Peders eski bir mahzende yer alıyor. Otantik görünümü ve çeşit çeşit biraları ile sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bu noktayı da Kopenhag gezi rehberi listenize ekleyebilirsiniz. Genellikle bira fiyatları 40 ile 60 DKK arasında.

Gorm’s

Kopenhag’ta pek çok yerde bulabileceğiniz bu pizzacının pizzaları gerçekten tatmaya değer. Kopenhag’ın en ünlü zincir pizzacısı olan Gorm’s ince pizzaları ile öne çıkıyor. Kendi pizzanızı yapabileceğiniz bu yerde keyifli bir yemek yiyebilir ve pizzanın tadını çıkarabilirsiniz.

Smagsloeget

Smorrebrod’ları ile ünlü olan bu şehirde bu yemeği tatmak istiyorsanız sizi buraya alalım. Aslında bir çeşit sandviç olan Smorrebrod’lar sandığınızdan çok daha lezzetli. Vesterbro’da bulunan Smagsloeget kocaman sandviçleri yiyebileceğiniz oldukça doyurucu ve keyifli mekanlar arasında yer alıyor. Danimarka’ya özgü bu lezzeti tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri!

John’s Hotdog Deli

Kopenhag’ın bir ünlü yemeği de kesinlikle sosisli. Evet bir şehrin sosislisi ne kadar güzel olabilir dediğinizi duyar gibiyiz ama gerçekten bu şehrin sosislisi bir ayrı güzel. Şehrin en iyi take-away’cisi olan John’s Hotdog Deli’de istediğiniz tarz ve çeşitte sosisli alabilirsiniz. Ortalama fiyatları ise 25 DKK.

Paludan Bogkafe

Kitap kafelere ilgi duyuyorsanız Kopenhag Üniversitesi’nin yakınında bulunan bu kafeye uğrayabilirsiniz. Hem kahveleri hem de tatlıları ile oldukça güzel olan bu kafenin dekorasyonu da ayrı büyüleyici. Kitaplar içerisinde dinlenip kahvenizi içerken atmosferin keyfini çıkarabilir ve şehri gezerken küçük bir mola verebilirsiniz.

The Barking Dog

The Barking Dog

Hiç turistik olmayan bir barda vakit geçirmek isteyenleri buraya alalım. Tamamen lokal bir arkadaşımız tarafından öğrendiğimiz bu yer gerçekten çok güzel. Kendi lokal biralarını yapan bu yerde lezzetli kokteyller de içebilirsiniz. Norrebro’ya yakın konumlanan The Barking Dog sevimli ve sıcak atmosferi ile kalbinizi çelecek noktalar arasında yer alıyor.

Pompette

Pompette

Kopenhag’ta lokaller için oldukça popüler bir yer olan Pompette bir şarap evi. Çeşitli şarapları kadeh veya şişe olarak alabileceğiniz bu yer hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Hem farklı şarapları deneyimlemek hem de keyifli vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz bir nokta. 1 kadeh şarabın fiyatı ise 50 DKK. Oldukça küçük olan bu mekanda yer bulmak için biraz erken gidebilirsiniz.

Kopenhag’da Hangi Bölgelerde Kalınır?

Kopenhag gezilecek yerler kadar Kopenhag’ta nerede kalınır sorusunun cevabı da oldukça önemlidir. Kopenhag konaklama önerileri gezi planını direkt olarak etkilemektedir. Bundan dolayı Kopenhag’ta nerede kalacağınıza özenle karar vermeniz gerekir.

Kopenhag’ta 5 önemli bölge bulunur. Bu bölgeler Norrebro, Osterbro, Christianshavn, Vesterbro ve Stroget Caddesi’nin olduğu yerlerdir. Norrebro biraz daha şehrin lokallerinin yer aldığı, daha tatlı ve renkli evlerin bulunduğu bir alandır. Aynı zamanda Norrebro bölgesinde pek çok kafe ve bar bulabilirsiniz. Turistik bölgelere çok yakın olmasa da 15-20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehrin daha hipster bölgesi olarak konumlanan Norrebro’da kalırsanız şehrin ruhunu daha rahat hissedebilirsiniz.

Yeni yeni kurulan, şehrin kuzeyinde yer alan Osterbro ise genellikle turistlerin tercih etmediği sessiz skain bir bölgedir. Buradaki otel konaklamaları daha lüks olmasına rağmen daha uygun fiyatlıdır.

Küçük Hollanda olarak anılan Osterbro bölgesi ile turistler için en ideal noktalardan biridir. Hem Kopenhag ruhunu yaşamak hem de şehrin turistik bölgelerine kolay bir şekilde ulaşabilmek için Kopenhag konaklaması için Osterbro bölgesini tercih edebilirsiniz.

Tivoli Bahçeleri’ne yakın bir yerde konumlanan Christianshavn bölgesi de turistik seyahatlerde tercih edilen en ideal noktalardan biri olarak konumlanır. Kopenhag’ta nerede konaklanır sorusunun ilk cevaplarından biri genellikle Christianshavn’dır. Bunun yanı sıra Stroget Caddesi’nin olduğu bölgede de çeşitli hotel ve hosteller bulunmaktadır.

Kopenhag’ta Nerede Konaklanır? Kopenhag Otel Önerileri

Kopenhag’ta nerede konaklanır sorusunun pek çok cevabı vardır. Bütçenize, taleplerinize ve beklentilerinize göre Kopenhag’ta pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Her ne kadar Kopenhag pahalı bir şehir olsa da konaklama için pek çok alternatif bulunmaktadır.

Eğer Kopenhag’a tek başınıza seyahat ediyorsanız hosteller en iyi tercihlerden biri olabilir. Hem yeni kişilerle tanışmak hem de bütçe açısından pek çok yalnız gezgin hostelleri tercih etmektedir. Kopenhag’ta pek çok çeşitli hostel bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çift olarak veya arkadaş grubu ile seyahat ediyorsanız otel veya Airbnb üzerinden de konaklama gerçekleştirebilirsiniz. Farklı modernlik ve farklı özelliklerde konaklama seçenekleri bulunmaktadır. İsterseniz gelin Kopenhag’ta nerede kalınır sorusunun cevabını Kopenhag konaklama ve otel önerileri ile inceleyelim!

Next House

Next House

Hem hostel hem de otel imkanı sunan Next House Kopenhag şehir merkezine çok yakın bir mesafede yer almaktadır. Tamamen sürdürülebilir ve ekolojik bir yapı olarak inşa edilen Next House oldukça teknolojik bir konaklama deneyimi sunuyor. Online check-in desklerinden içerisinde yer alan spor salonu ve geniş çaplı mutfağına kadar alışılmış hostel deneyimini farklı bir boyuta taşıyor. Aynı zamanda iki ve üç kişilik odaları da oldukça minimal şekilde dekore edilmiş.

Biraz daha kapsül otel konseptinde ilerleyen Next House temizlik, şehir merkezine yakınlık ve bütçe açısından oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Avenue Hotel Copenhagen

Norrebro bölgesinde yer alan Avenue Hotel Copenhagen metro istasyonuna oldukça yakın bir noktada konumlanıyor. Özellikle Kopenhag seyahatinizde konforu ön plana çıkarıyorsanız Avenue Hotel’i tercih edebilirsiniz. Temiz, ferah ve geniş odaları ile öne çıkan otel merkeze biraz uzak bir noktada konumlansa da lüks bir hizmet sunuyor. Fiyat performans aralığında biraz daha yüksek bir noktada yer alıyor.

City Hub Copenhagen

Sürdürülebilir bir tesis olan City Hub farklı tasarımı ve eğlenceli ortamı ile öne çıkan Kopenhag konaklama önerileri arasında yer alıyor. Hub konseptinde hazırlanan iki kişilik odaları ile hem farklı bir konaklama deneyimi yaşayabilir hem de görece otellere göre daha uygun fiyata konaklama sağlayabilirsiniz. Hublar tasarım ve alan olarak çok tatlı ve keyifli bir konaklama sunarken tek eksi yönü hub’ların camının olmaması olabilir.

Generator Copenhagen

Şehrin merkezinde yer alan Generator pek çok turistik noktaya yürüme mesafesinde olduğu için oldukça avantajlı bir otel. Bunun yanı sıra keyifli ortamı ve rahatlatıcı iç dizaynı ile temiz konaklama arayanlar için ideal. Eğer Kopenhag tatilinizde konforu ve merkeze yakınlığı ön plana çıkarıyor ve otellerden vazgeçemiyorsanız tercih edebilirsiniz.

Kopenhag’a Gelipte yapmadan dönmemeniz Gerekenler

Kopenhag Önerileri
  • Hot Dog – Sosisli Yemeden dönmeyin
  • Local Kafelerde Kahve İçin
  • Park Ve Mezarlıkları Gezin
  • Little Mermaid Heykelini Görün
  • Eğer Vaktiniz var ise Malmö’ye Gidin ( Malmö Gezilecek Yerler için Tıklayın)
  • Danimarka Milli Müzesini Gezin
  • Christiana Özgürlükler kasabasını ziyaret edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *