Varşova Gezilecek Yerler

Varşova Gezilecek Yerler

Varşova gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine pek çok seçenek sunan, Polonya’nın başkenti, aynı zamanda en büyük şehridir. Vistül Nehri üzerinde kurulan bu şehir, yaklaşık 516,9 kilometrelik bir alana sahiptir. Oldukça eski bir şehir olan Varşova, günümüzde Avrupa’nın ekonomi ve ticaret merkezlerinden biridir.

2. Dünya Savaşı sırasında harap olan şehir, Sovyet Rusya’nın desteğiyle tekrar kurulmuştur. Şehrin yaklaşık %25’i yeşil alandan oluşur. Şehirde yer alan pek çok müze, şehrin tarihi hakkında bilgiler vermektedir. Oldukça canlı bir gece hayatına sahip olan şehir, turistlerin ilgisini çekmektedir. Varşova gezilecek yerler aşağıda sıralanmıştır.

Kopernik Bilim Merkezi

İsmini Nicolaus Copernicus’tan alan müze, Varşova’nın en önemli bilim merkezidir. İnşaatına 2008 yılında başlanan yapı, 2010 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Yaklaşık 22.000 m2′ ye yayılan bu yapı, ziyaretçilere çeşitli aktiviteler sunmaktadır.

Planetaryum “The Sky of Copernicus”, ziyaretçilere bir yanardağın içine veya okyanusun derinliklerine nasıl gittikleri konusunda bir fikir vermek için en modern multimedya teknolojisini kullanmaktadır. Kopernik Bilim Merkezi’nde yaz aylarında açık hava sinemaları düzenlenmektedir. Bilim merkezi, pazartesi günleri kapalı olup diğer günler 08:00 – 18:00 arası ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Varşova Müzesi

1936 yılında yapılan bu müzenin ismi 2014 yılına kadar Varşova Tarih Müzesi’ydi. 2. Dünya Savaşı’nda müzede bulunan eserlerin büyük bir bölümü yok edildi. 2. Dünya Savaşı’nın sonunda, 1948 yılında, müze yeniden kuruldu.

Müze 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Müzede 18. Yüzyıldan günümüze kadar toplanmış eserler ve 250 binden fazla parça yer almaktadır.

Müze 60 odadan oluşmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olan müze, hafta içi 10:00 ve 18:00 saatleri arası hizmet vermektedir. Polonya’nın tarihini merak ediyorsanız Varşova gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken müzelerden biri olan Varşova Müzesi’ne giriş ücretlidir.

Kampinos Ulusal Parkı

1959 yılında kurulan bu ulusal park, 385 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Park, 2. Dünya Savaşı sırasında çatışmaların gerçekleştiği yerde kurulmuştur.

Bu çatışmalardan pek çok Polonyalı ve Alman askeri ölmüş ve çevredeki mezarlıklara gömülmüştür. Günümüzde bu parkta pek çok farklı bitki türü, birbirinden güzel ağaçlar ve bataklıklar yer almaktadır.

Ayrıca 3000’den fazla hayvan türü ve 215 kuş türü bulunmaktadır. Bu hayvan türleri arasında en yaygını geyik, kunduz ve vaşaktır.

Kampinos Ulusal Parkı, 2000 yılında UNESCO Biyosfer Rezervleri listesine eklenmiştir.

Powazkowski Mezarlığı

1790 yılında Kral Stanislaw August Poniatowski’nin mimarı olan Dominik Merlini tarafından inşa edilen bu mezarlık Varşova’nın Wola semtinde yer alır. İçerisinde Yahudi ve Müslümanlar için ayrı mezar yerleri barından mezarlık, Varşova’nın en eski ve en büyük mezarlığıdır. Mezarlığın büyük bir bölümü 2. Dünya Savaşı sırasında hasar gördü.

Mezarlıkta yer alan kilise ve anıtlar tamamen yıkıldı. Kilise ve diğer yapıların restorasyonu 1960 yılında başladı ve 21. Yüzyılda tamamlandı. Powazkowski Mezarlığı’nda Varşova Ayaklanmasının lideri Jan Kilinski, Nobel ödülü bulunan Wladislaw Reymont ve Hugo Kottataj gibi ünlü isimlerin mezarları bulunmaktadır.

Powazkowski Mezarlığı, yaklaşık bir milyon insanın mezarının bulunduğu yerdir. Ayrınca mezarlıkta her yılın 1 Kasım günleri anma töreni düzenlenmektedir. Haftanın her günü açık olan müzeyi 07:00 ve 18:00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Aziz John Katedrali

1798 yılında inşa edilen Aziz John Katedrali, Varşova’nın en eski kilisesidir. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören kilise, 1948 ve 1956 yılları arasında Gotik tarzda restore edilmiştir. Katedralde 1631 yılında siyah mermerden yapılmış bir vaftiz yazıtı bulunmaktadır. Varşova gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yapılardan biri olan Aziz John Katedrali’nde pek çok ünlü ismin mezarları yer almaktadır.

Bunlar; Polonya’nın son kralı II. Stanislaus August, Nobel ödüllü yazar Henryk Sienkiewicz ve Polonya’nın cumhurbaşkanları olan Gabriel Narutowicz ve Ignacy Mosicicki’dir. Haftanın her günü saat 10:00 ve 17:00 arası ziyaretçilerini ağırlayan katedrale giriş ücretlidir.

Frederic Chopin Müzesi

1 Mart 1810’da Polonya’da doğan ünlü Polonyalı besteci Frederic Chopin onuruna inşa edilen bu müze, 1954 yılında ziyarete açıktır. Avrupa’nın en modern müzelerinden biri olarak görülen Frederic Chopin Müzesi, ziyaretçilerine besteciye ait notlar, mektuplar ve besteler sunmaktadır.

Müze Ostrogski Sarayı’nda yer almaktadır.

Müzede ayrıca Frederic Chopin’in kişisel eşyaları da yer alır. Müze 15 odadan oluşmakta ve her odasında ayrı bir Chopin eseri barındırmaktadır. Ayrıca müzede multimedya sergileri yer aldığından Avrupa’nın en modern biyografik müzesi olarak nitelendirilir. Biletler elektronik ortamda satılmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan müze, diğer günler saat 11:00 ve 20:00 arası açıktır.

Krolikarnia Sarayı

18. yüzyılın sonlarında Kont Karol de Valérie-Thomatis anısına inşa edilmiştir. Sarayda Polonya’nın en büyük heykel koleksiyonu bulunur. İlk kurulduğu yıllarda Prenses Izabella Lubomirska tarafından tavşan kafesi olarak hizmet veriyordu. Daha sonra pek çok farklı amaç için kullanılan saray, günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir.

2. Dünya Savaşı sırasında zarar gören Krolikarnia Sarayı, 1965 yılında restore edilmiştir. Müzede yer alan heykeller, müzenin açılışından kısa bir süre önce vefat eden sanatçı Xawery Dunikowski tarafından yapılmıştır. Günümüzde kalede toplantılar, konserler ve açık hava etkinlikleri düzenlenmektedir.

Varşova Hayvanat Bahçesi

1928 yılında Wenanti Burdzinski tarafından kurulan Varşova Hayvanat Bahçesi, kurulduğu yıllarda Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesi unvanına sahipti. Bu hayvanat bahçesi yaklaşık 40 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Her yıl yerli yabancı yaklaşık bir milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Dünyanın her yerinden 3500’e yakın hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

2. Dünya Savaşı sırasında Alman saldırılarından kaçan 200’e yakın Yahudi bu hayvanat bahçesinde yer alan barınaklarda yaşamışlardır. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmüş, 1949 yılında restore edilerek tekrar açılmıştır. Haftanın her günü açık olup, saat 09:00 ve 18:00 arası hizmet vermektedir. Hayvanat bahçesine giriş ücretlidir.

Polonya Askeri Müzesi

Varşova gezilecek yerler listemizin son sırasında yer alan Polonya Askeri Müzesi, 1920 yılında kurulmuş ve Polonya’nın en büyük ikinci müzesidir. Orta Çağ’dan kalma eserler ile 2. Dünya Savaşı’ndan kesitler sunan müzede 250 bine yakın eser yer alır. Müzenin ön bahçesinde pek çok uçak, tank ve toplar yer almaktadır.

Pazartesi günleri kapalı olan Polonya Askeri Müzesi, diğer günler 10:00 ve 17:00 saatleri arası ziyarete açıktır. 2. Dünya Savaşını merak ediyorsanız mutlaka Varşova gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken müzelerden biri olan Polonya Askeri Müzesi’ne girişler ücretlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *