Sakin Bir Şehir: Malmö Gezi Rehberi

Lilla Torg Malmö Gezi Rehberi

Malmö, İsveç’in en huzurlu şehirlerinden biri! Şehre adımınızı atar atmaz yavaşlık ve sakinlik tüm bedeninizi sarıyor. İçiniz huzurla doluyor. Resmen yıllardır İsveçliler’in neden bu kadar mutlu olduğunu anlıyorsunuz çünkü bu şehirde bir yere yetişme telaşı yok!

Malmö gezi rehberi oldukça sakin bir gezi planı sunuyor. Tarih ve doğa ile iç içe olacak şekilde Malmö gezilecek yerler listesini baştan aşağıya tavaf edebilirsiniz. Hem de İsveçliler’i yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. İsveç mutfağı, bitmek bilmeyen doğası ve her zaman soğuk olan şehirleri ile Malmö gezi rehberi başlıyor!

Malmö’ye Nasıl Gidilir?

İsveç’in 3. büyük şehri olan Malmö’ye Avrupa’dan ve Türkiye’den kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Biz Kopenhag seyahatimizde Malmö’yü ziyaret ederek farklı bir deneyim daha yaşarken önemli bir yeri gördük: Oresund Köprüsü!

Öncelikle Malmö’ye uçak ile direkt gelebilirsiniz. Stockholm, Kopenhag gibi şehirlere göre daha az sefer bulunsa da uçak imkanınız bulunuyor. Bunun yanı sıra İskandinav ülkelerinin birindeyseniz ve Malmö’yü de ziyaret etmek istiyorsanız tren ile hızlıca gelebilirsiniz. Özellikle İskandinavya’da tren hem çok hızlı hem de güvenli bir ulaşım. Aynı zamanda da çok pratik. Malmö Tren İstasyonu’da şehrin merkezinde konumlanıyor.

Bir diğer seçenek ise Malmö gezisini Kopenhag gezisi ile birleştirmek. Çünkü Kopenhag’tan Malmö’ye gelmek sadece ama sadece 30 dakika! Denizin ortasında yapay bir ada yapılarak inşa edilen Oresund Köprüsü İskandinavya’da görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. 20 Euro civarı Kopenhag’tan Malmö’ye gidiş dönüş tren bileti alabilirsiniz. Tıpkı bizdeki Marmaray gibi konumlanan bu tren ile Malmö gezinizi daha kolay ve unutulmaz bir hale getirebilirsiniz.

Önemli bir not eklemek isterim bileti direk istasyondan aldığınız zaman 188dkk(450TL) ödüyorsunuz. Başka pratik bir yolu ise internet üzerinden bilet almak hemde yarı fiyatına !! Tren Biletleri için burayı tıklayınız.

Malmö’ye Ne Zaman Gidilir?

Malmö gezilecek yerler mevsime göre değişmiyor, bu yüzden Malmö’ye ne zaman gidilir sorusunun pek çok cevabı bulunuyor. Öncelikle İskandinavya’da bulunan Malmö’de kışlar oldukça soğuk ve karlı geçiyor. Öyle ki bizdeki bahar ayı olan Nisan ayında gittiğinizde bile eldiven takmanız gerekebiliyor. Bundan dolayı eğer ben kuzeyin kışını yaşamak istiyorum ve bu kış şehrini de kar ile görmek istiyorum derseniz Malmö’ye kış aylarında gidebilirsiniz. Çok soğuk olacağından ona göre giyinmek ideal olacaktır. Malmö gezilecek yerler genellikle birbirine yakın olduğu ve şehirde bisiklet kullanıldığı için de gezinizde sorun yaşamayacaksınızdır.

Bunun yanı sıra Malmö’yü daha rahat gezmek ve parklarında uzun vakitler geçirmek istiyorsanız Mayıs ile Ağustos ayları Malmö gezisi için ideal olacaktır. Malmö’de okyanus iklimi olduğu için yaz aylarında da sıcaklık Türkiye’deki gibi 30 derecelere çıkmıyor. Yaz aylarında ortalama 22 derece sıcaklık oluyor. Malmö gezilecek yerler listesini keşfetmek için ideal bir sıcaklık tabii! Malmö’ye yaz aylarında gitmenin bir diğer iyi tarafı da bitmek bilmeyen gündüz saatleri. Ortalama olarak yaz aylarında Malmö’de 17 saat gündüz yaşanıyor.

Eğer kışın tadını çıkarmak istiyorsanız Malmö’ye Ocak aylarında gidebileceğiniz gibi daha sıcak ve rahat bir hava istiyorsanız ilkbaharın sonu ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Malmö’de Kaç Gün Kalınır?

Malmö’de kaç gün kalınır sorusu biraz beklentilerinize ve planlarınıza göre değişmektedir. Özellikle Kopenhag seyahatinizi Malmö ile birleştirdiyseniz Malmö seyahatinizi günübirlik yapabilirsiniz. Sabah ilk tren ile şehre gelebilir ve tüm gün şehri dolaşıp akşam yemeğinizi yedikten sonra Kopenhag’a dönebilirsiniz.

Eğer çok sıkışık bir plan istemiyorsanız da Malmö için 2 gün yeterli. Eğer Malmö listenizde başka planlarınız da varsa maksimum 3 gün yeterli gelecektir. Sakin bir emekli şehri olan Malmö diğer İskandinav şehirleri kadar canlı olmadığından 3 günden sonra canınız biraz sıkılabilir. O zaman da çevredeki şehirleri gezmeye çıkabilirsiniz.

Bizce Malmö için yeterli süre 1 ile 2 gün arasında.

Malmö Gezilecek Yerler

Malmö’ye geldiyseniz veya gelmeye karar verdiyseniz sıra geldi en heyecanlı kısma: Malmö Gezilecek Yerler listesine!

Malmö ana meydanları ve tarihi yapılar ile insanı bambaşka bir yerde hissettiren bir şehir. Şehrin bir yeri çok tarihiyken diğer noktasına gittiğinizde İsveçliler’in yaşamına konuk oluyor ve onlarla birlikte şehrin keyfini sakince çıkarıyorsunuz. Bunun yanı sıra Malmö’de gezilecek pek çok park da bulunuyor. Hazırsanız Malmö Gezi Rehberi yazımıza başlayalım!

Stortorget Meydanı

Malmö’de 3 meydan bulunuyor. Stortorget Meydanı ise Malmö’deki en büyük meydanlardan biri. Zaten diğer ismi de Büyük Meydan olarak biliniyor. Malmö’nün Old Town bölgesinde yer alan Stortorget Belediye Binası ve tarihi pek çok yapıya ev sahipliği yapıyor. Şehrin merkezinde konumlanan bu meydana yolunuz her halükarda düşüyor ama siz yine de Malmö gezilecek yerler listesinin başına eklemeyi unutmayın çünkü burada göreceğiniz çok şey var!

Meydanın ortasında İsveç Kralı 5.Karl Gustav’a ait bir heykel yer alıyor. Bunun yanı sıra meydanı sokağa bağlayan noktada da bronzdan yapılmış müzisyenlerin heykelleri yer alıyor. Oldukça keyifliler!

2500 metrekarelik alanda konumlanan bu meydanda bölgenin en eski eczanesi de bulunuyor. Apoteket Lejonet isimli eczane halka açık bir şekilde kullanılıyor. İçerisine girer girmez yıllar öncesine ışınlanacağınıza eminiz. Satılan ürünler eczanenin yapısını bozsa da heybeti ve içindeki detayları ile kesinlikle aşık olacağınız bir yapı!

Malmö Belediye Binası

Malmö Belediye Binası

1546 yılında inşa edilen Malmö Belediye Binası Stortorget Meydanı’nın en göz alıcı yerinde konumlanıyor. Mükemmel yapısı ve tarzı ile meydana girer girmez ilginizi çekecek bir yapı zaten. Yıllar içinde pek çok değişime uğrayan belediye binası en son olarak Rönesans mimarisinin izlerini taşıyor. İçerisine girip keşfedebiliyorsunuz. Tarihi yapılar ile dolu olan meydanda burayı görmek Malmö’de yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri.

Lilla Torg

Lilla Torg meydanı ve cafeler

Malmö’deki bir diğer ünlü meydan ise Lilla Torg. Küçük Meydan olarak da anılan Lilla Torg kafeler ile çevrili bir meydan. Oldukça sevimli ve güzel olan bu meydan Malmö gezilecek yerler listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Tek ve iki katlı binalar ile çevrili bu meydanda soluklanabilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok dükkan da burada bulunuyor, mini bir alışveriş için de ideal olan bu noktadan Malmö seyahatinizi ölümsüzleştirecek birkaç şey alabilirsiniz.

Lilla Torg meydanından aşağıya doğru yürüdüğünüzde Gamle Vester ismi ile bilinen bölgeye ulaşabilirsiniz. Burada da tarihi evleri görebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Gustav Adolfs Torg

Geldik Malmö’nün bir diğer önemli meydanına: Gustav Adolfs Torg! Bu meydan şehrin tam olarak kalbi. Meydanı diğer meydanlardan ayıran önemli bir özelliği bulunuyor. Bu meydan tamamen taşlardan oluşuyor. Meydanı çevreleyen yapılar ve meydanda görünen her şey taştan yapılmış. Gerçekten tamamen taşlarla dolu bir meydan diyebiliriz!

Fuar ve çeşitli festival ile etkinliklere ev sahipliği yapan Gustav Adolfs Torg aslında şehrin en hareketli noktalarından da biri. Noel zamanı büyük bir şölene ev sahipliği yapan meydanı Aralık ayında görmek bambaşka olacaktır. Noel ışıkları ve süslemeleri ile süslenen meydan aşık olunası bir görünüme kavuşuyor. Yılbaşı pazarından da yığınlarca şey alabilirsiniz. Malmö gezilecek yerler listesinin en hareketli noktası olan Gustav Adolfs Torg’a uğramayı unutmayın!

Malmö Kalesi

Malmö Kalesi

Kırmızı surları ile uzaktan fark edeceğiniz Malmö Kalesi şehrin simgelerinden biri haline gelmiş. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu kale parkların arasında yer alıyor. İnşası 1450’lilerin başına dayanan kale 1500’lerde birkaç yıl hapishane olarak kullanılmış. İskandinavya’nın en eski kalesi ünvanı ile bilinen kalenin yapısı ve duruşu görür görmez sizi etkiliyor.

Sularla çevrili bir alanda konumlanan kale şu anda tarih ve sanat müzesi olarak konumlanıyor. Bunun yanı sıra kale içerisinde bir de akvaryum kısmı var! Kaleyi ziyaret etmek isterseniz 40 SEK ödemeniz yeterli.

Kungsparken

Kungsparken

Evet en başta da söylemiştik Malmö doğası ve parkları ile ünlü bir yer. Malmö’de gezebileceğiniz, şehrin tadını çıkarabileceğiniz pek çok park bulunuyor. Bunlardan en büyüğü ise Kungsparken. Malmö gezilecek yerler listesinin en önlerinde gelen bu parkta bir yürüyüş yapmalı ve anın tadını çıkarmalısınız.

Malmö Kalesi’nin orada konumlanan bu park Stortorget Meydanı’ndan kaleye doğru yürürken geçebileceğiniz bir noktada konumlanıyor. Malmö’deki en eski park olan Kungsparken pek çok bitkiye de ev sahipliği yapıyor. Öyle ki dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş 130 ağaç türü var. Gerçekten gezdikçe şaşırıyor ve büyüleniyorsunuz!

Kungsparken’da keşfedeceğiniz pek çok yer bulunuyor. Küçük göller, değirmen, çeşme ve mağara bunlardan birkaçı. 1882 yılında inşa edilmiş olan çeşme parkın en önemli simgesi haline gelmiş. Çeşme ile birlikte parkın kuzeyinde eski bir mağara da bulunuyor.

Parkın keyfini çıkarmak isterseniz de güney tarafında bulunan Lilla Dammen kısmını gidip bankta oturabilirsiniz. Gerçekten keyifli!

Gamla Kyrkogarden

Gamla Kyrkogarden

İskandinavya’da mezarlıklar da parklar gibi kullanılıyor. Şehrin göbeğinde yer alan ve tarihi oldukça eskiye dayanan bu mezarlık da Malmö gezilecek yerler listesinde yer alabilir. Farklı mezar taşları ve bol yeşilliği ile hoş bir yürüyüş rotası olarak düşünebilirsiniz.

Aslında bizim alıştığımız ve bildiğimiz mezarlık ziyareti yerine burayı insanları gözlemlemek ve doğanın tadını çıkarmak için bir durak olarak görebilirsiniz. Şehrin ortasında şehir ile iç içe olan bu mezarlık meydandan Kungsparken’a giderken arada kalıyor.

Malmö Denizcilik ve Teknoloji Müzesi (Malmo Museum)

Malmö Denizcilik ve Teknoloji Müzesi (Malmo Museum)

Kuzeyin en güzel şeylerinden biri de kesinlikle denizcilik müzeleri. İnsan her girdiğinde hayret ediyor ve büyüleniyor. Malmö’de bulunan denizcilik ve Teknoloji Müzesi ise sizi ayrı bir noktaya davet ediyor. Özellikle müzede bulunan denizaltıları kesinlikle görülmeye değer. Denizcilik ve deniz ile ilgilenenler için nimet niteliği taşıyan bu müzeyi de Malmö gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Malmö Denizcilik ve Teknoloji Müzesi’ne giriş ücreti ise 40 SEK. Müze içerisinde çocuklara deneyim alanı sunan Boat Playroom da çocuklu aileler için oldukça ideal. Bu müzeye en azından 2 saat ayırmanızı tavsiye deriz.

Turning Torso

Tarihi yapıları ve bitmek bilmeyen parklarının arasında Malmö gezilecek yerler listesinde farklı bir nokta daha var: Turning Torso. Malmö’nün en uzun binası olan Turning Torso dönen şekli ile şehrin simgelerinden biri haline gelmiş.

54 katlı bu bina Santiago Calatrava tarafından yapılmış. Kendi eseri Twisting Torso insan heykelinden esinlenerek yapmış. Bu binanın mimarisi ise dünyada etki ettiği alan açısından önemlidir. Mimarisi ve tarzı ile dünya mimari alanında yeni bir akım başlatmış.

Malmö Kalesi’nin üst kısmında şehir merkezinden bir tık uzak noktada konumlanan Turning Torso Vaster bölgesinde yer alıyor. Şehrin her yerinden bu binayı rahatlıkla görebilirsiniz. Ekstra yakınına gitmek ve oradan da görmek istiyorsanız bisikletle veya toplu taşımayla ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda bu binanın bulunduğu Vastra Hamnen bölgesinden Oresund Köprüsü’nü görebilir ve denizi de izleyebilirsiniz. Sırf buraya Oresund Köprüsü için bile gelinir, o kadar söyleyelim!

Aziz Petri Kilisesi

Sank Petri Kyrka olarak da bilinen Aziz Petri Kilisesi Malmö gezilecek yerler listesinde yer alan noktalardan biri. Malmö’nün en büyük kilisesi olarak karşımıza çıkıyor. Aziz Petri Kilisesi’nin yapımında Almanya’daki ünlü Aziz Mary Kilisesi’nden ilham alınmıştır.

105 metre yükseliğinde bu kilise şehrin orta noktasında bir anda görkemi ile karşınıza çıkar. Kızıl rengi ve dikkat çeken yapısı ile Malmö’ye farklı bir doku katan bu yapıyı kesinlikle listenize eklemelisiniz. 1319’da inşa edilen kilise Old Town bölgesinde yer alıyor.

Pildammsparken

Malmö’nün en büyük parkı olan Pildammsparken Malmö gezilecek yerler listesinin en yeşil noktası. 1914’te yapılan Pildammsparken Parkı çeşit çeşit çiçeklere ev sahipliği yapıyor. Park içerisinde Çiçek Vadisi denilen bir bölge bulunuyor. Burada dünyadaki çiçekleri inceleyebilir ve gerçekten Malmö’ye aşık olabilirsiniz.

Egzotik kuşlara ev sahipliği yapan bu parkı listenize ekleyip kendinize şehirde küçük bir mola verebilirsiniz.

Malmö Opera Binası

Malmö Opera Binası

Dışı ile değil ama içi ile sizi kendine aşık edecek bu opera binası Malmö gezi rehberi yazısının en sanat dolu yeri. Şehrin merkezine yakın konumlanan Malmö Opera Binası ilk görüşte dikkat çekiyor. Malmö gezinizi planlarken şehirdeki operalara bakabilir ve kesinlikle bu salonu görmek için bir bilet alabilirsiniz. İsveçliler’in opera konusunda oldukça iyi olması da burayı Malmö gezilecek yerler listenize eklemeniz için bir diğer sebep.

Södra Förstadsgatan

Södra Förstadsgatan

Ve geldik Malmö’nün İstiklal Caddesi’ne! Malmö’de öyle çok kalabalık caddeler yok. Nüfusu da şehrin her noktasına dağıldığı için sokaklar neredeyse boş ve rahat bir şekilde yürüyebiliyorsunuz.

Özellikle İsveç markalarından alışveriş yapmak ve Kanken sırt çantalarına doymak istiyorsanız Södra Förstadsgatan Caddesi’ne gelebilirsiniz. Keyifli bir yürüyüş ve alışveriş için ideal bir nokta olan bu caddede pek çok markayı bulabilir ve şehirlilerle sakin bir şekilde caddeyi turlayabilirsiniz.

Malmö’de Ne Yenir Ne İçilir?

Malmö’yü keyifli bir şekilde gezdiysek İsveç’in güzel kahvelerine ve yemeklerine doyma zamanı gelmiştir. Öncelikle şunu söyleyelim Malmö’ye geldiyseniz kahve içmeden olmaz çünkü sadece İsveç’e özel olan bir kelime var ve bunun hakkını sonuna kadar vermek gerekiyor: Fika!

Fika Nedir?

Fika’nın Türkçe’de tek veya iki kelimelik direkt bir karşılığı yok. Ama genel olarak Fika kelimesinin anlamını açıklayalım. “Arkadaşlarla içilen kahveden duyulan haz” durumunu anlatan Fika aslında dünyanın her yerinde geçerli bir kavram. Tabii İskandinavlar böyle her duruma güzel bir kelime bulmayı sevdiklerinden kahve içmenin bu eşsiz mutluluğuna Fika diyorlar. Biz açıkçası bu kelimeye ve anlattığı duruma aşık olduk. Ee buralara kadar gelmişken şöyle bir Fika yapmadan dönmek olmaz o yüzden de size Malmö’de fika yapabileceğiniz pek çok noktayı derledik.

Pronto

Café Pronto

Tatlıları ve kahveleri ile öne çıkan Pronto Lilla Torg’da konumlanıyor. Meydanı bir de sakince izleyeyim derseniz ziyaret edebileceğinzi bu kafenin en önemli lezzeti ise cheesecake! Gerçekten yiyip yiyebileceğiniz en iyi cheesecakeler burada olabilir. Aynı zamanda cheesecake çeşitleri o kadar fazla ki kendinize tadım tabağı da oluşturabilirsiniz. Gitmeden önce acıkmanızı şiddetle tavsiye ederiz çünkü cheesecakelere doyacaksınız.

Kockska Huset

Akşam yemeği için ideal bir nokta olan Kockska Huset Malmö gezilecek yerler listesinde de yer alıyor. Taş duvarlar ile çevrili bu yer akşam yemeği için oldukça mistik bir lokasyon. Şarap mahzeninden çevrilen bu alanda İsveç lezzetlerine doyabilir ve atmosferin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Kendi yorumları ile süslenen balık ve sebze yemeklerini kesinlikle denemelisiniz. Gitmeden önce yer bulmak adına rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Spoonery St Knut

Spoonery St Knut

Biraz daha lokal yerler keşfetmek istiyorsanız sizi Spoonery St Knut’a alalım. Gerçekten hem servisi hem de yemekleri ile aşık olduğumuz bir yer oldu burası. Oldukça küçük bir restoran olduğu için yer bulmakta biraz zorlanabilirsiniz ama gittiğinize ve beklediğinize kesinlikle değecektir.

Genellikle yerlilerin gittiği bu yerde menü yok. Kasada duran hanımefendi size her şeyi sayıyor. İçeride her şey İsveççe. Biraz kafanız karışabilir. Yemeğinizin hazır olduğunu bile anlamayabilirsiniz ama bu yemek ritüeline girmek ve İsveçliler ile yemek yemek için mükemmel bir yer. İsveç köftesi ve deniz mahsulleri gerçekten harika!

Bullen Tva Körgare

Bullen Tva Körgare

Mükemmel mimarisi ve insanı kendine aşık eden tarzı ile Bullen kesinlikle yemek yemeniz gereken bir restoran. Tamamen İsveç lezzetleri üzerine konumlanan bu yer şehir merkezine de oldukça yakın bir yerde konumlanıyor. İçerisinin şıklığı yemek yemenize engel olacak kadar mükemmel.

Eşsiz sunumları ve mükemmel lezzetleri ile Bullen’i Malmö gezi rehberi listenize eklemeyi sakın unutmayın.

SMAK

SMAK

Bizim şans eseri keşfettiğimiz SMAK hem yemek molası hem de kahve içip Fika yapmak için mükemmel bir yer. Bir kültür merkezi gibi yapının içerisinde konumlanan SMAK genellikle öğle yemekleri için tercih ediliyor. Bunun yanı sıra kahveleri gerçekten çok lezzetli. Şehrin gürültüsünden kaçmak ve sohbet etmek için bir yer arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Konditori Hollandia

Konditori Hollandia

Malmö’de Fika deyince ilk akla gelen yerlerden biri de Konditori Hollandia! Enfes tatlıları ve lezzetli kahveleri ile gerçekten çok keyifli bir yer. Şehir merkezinde olması da ayrı bir artı tabii ki! Aynı zamanda burada tüm kahvelerde refill hakkı bulunuyor. Yani ücretsiz bir şekilde kahveniz bitince onu yeniliyorlar. Gerçekten bu Fika değil de ne?

Malmö’yü dolu dolu gezmek ve İsveç yaşamını anlamak için ihtiyacınız olan her şeyi Malmö Gezi Rehberi yazımızda toplamaya çalıştık. Hem gezmek hem de yemeklerin tadına varmak için Malmö gezilecek yerler yazımızı okuyabilir ve kendinize buradan liste yapabilirsiniz. Biz Malmö gezimizde çok keyif aldık umarız ki siz de çok keyif alırsınız. Keyifli gezmeler!

4 thoughts on “Sakin Bir Şehir: Malmö Gezi Rehberi

  1. merhabalar. Biz kopenhag’ dan oresund ile geçeceğiz ama sabah saatlerinde dik’ i sek’ e çevirebileceğimiz bir döviz bürosu kolay bulabilir miyiz? Ya da dik veya euro da geçiyor mu?

    1. Kesinlikle cash para kabul etmiyor hiç bir yer. Maalesef sadece kredi kartı 🙁 (18/05/2023)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *