Keyif Dolu 100 Netflix Dizi ve Filmleri

Keyif Dolu 100 Netflix Dizi ve Filmleri

Icerikler

Netflix’e ait olan ya da Netflix üzerinden yayınlanan pek çok farklı dizi ve film ile tanışmak, farklı dizi ve film dünyalarına adım atmak isterseniz tam 100 adet film ve diziden oluşan bu listede kendinizi bulabileceğiniz bir dizi ya da filme illa ki denk geleceksiniz! Siz de 100 farklı keyif dolu film ve diziyi inceleyerek kendinize en uygun olanları keşfedin.

All of Us Are Dead (IMDb: 7.6)

Şu anlık toplamda on iki bölümden oluşan All Of Us Are Dead dizisi, içerisinde olduğumuz corona döneminde son derece dikkat çekecek yapımlardan biri olsa da eleştirmenlerin pek çoğu görsel efektlerin ve genel olarak detayların bir miktar üstün kötü yapıldığını düşünüyor. Yine de buna rağmen IMDb sıralamasında iyi bir not alan dizi, bir lisenin bir anda gerçekleşen olaylar nedeniyle zombi istilası altında kalmasını anlatıyor. Yaşanan ilginç olayların bu zombi salgını ile ilişkili olması da diziyi daha karmaşık hale getiriyor.

Broadwalk Empire (IMDb: 8.6)

Elli yedi bölümden oluşan Broadwalk Empire, IMDb’de 8.6’lık çok iyi bir not alarak hem izleyicilere hem de eleştirmenlere kendini sevdirmeyi başardı. Dram, tarih ve suç kategorilerinde izlenebilecek olan dizilerden biri olan Broadwalk Empire, 1920 ve 1933 yılları arasında Amerika’da tüketim amaçlı içki satışlarının, üretimlerinin ve aynı zamanda dağıtımının yasak olduğu bir dönemde geçmektedir. Bu dönemde politikacılar ile gangsterlar arasında yaşanan gerilimler ve suça dair aksiyonlar dizide yer almaktadır.

Black Sails (IMDb: 8.3)

Macera, aksiyon ve dram kategorilerinde yayınlanan Black Sails, Treasure Island’dan yirmi yıl öncesini konu aldığı için aslında iki içeriğin birbirine bağlı olduğunu söylemek mümkün. Kaptan Flint ve onun tayfasının başından geçen maceraları ve aynı zamanda kendi başlarına açtıkları işleri konu alan dizi, otuz sekiz bölümden oluşan ve kendini her izleyene kısa sürede sevdiren biri dizi.

Carnivale (IMDb: 8.4)

Gizem, dram ve aksiyonu bir arada barındıran bir dizi olan Carnivale, yirmi dört bölümden oluşan ve izlerken merak uyandıran bir dizi. İki sezondan oluşan dizi 2003 – 2005 yıllarında vizyonda olmasına rağmen günümüzde hala büyük ses getiren dizilerden biri olduğu için sevilen yapımlardan olduğunu söylemek mümkün. 1930’lu yıllarda bir karnavalın son üyesi olan Ben Hawkins’in yaşadıklarını konu edinen dizi, ucubelerin ve dışlanmış toplulukların dengeler üzerindeki etkisini kendisine konu ediniyor.

1883 (IMDb: 9.0)

2021 yılında vizyona giren 1883 dizisi, hala devam etmekte olan bir seridir. Şu ana kadar on bir bölüm yayınlanmış olan dizinin gelecek sezonunun da çok beğenilmesi bekleniyor. Dutton ailesinin daha iyi bir yaşama sahip olmak adına çıktığı yolculukta yaşadıklarını ve yaşamlarını anlatan bu yapım eleştirmenlerden tam not aldı ve beğenilen diziler arasında yerini aldı.

Love Is Blind (IMDb: 6.1)

Yirmi altı bölümden oluşan Love Is Blind, üç haftalık bir flörtleşme etkinliğinin sonucu olarak ortaya çıkan dizidir. 13 Şubat 2020’de vizyona giren Love Is Blind, flört realite televizyon programıdır ve izleyen tarafından hem eğlenceli hem de komik bulunmuştur. Eleştirmenlerden de içerisinde bulunduğu kategoriye göre yüksek not alan Love Is Blind, iki sezondan oluşmaktadır.

Raising Dion (IMDb: 7.2)

2019’da vizyona giren ve hala yeni bölümleri beklenmekte olan Raising Dion, on yedi bölümden oluşan bir dram ve bilim kurgu dizisidir. İki sezondan oluşan dizi, Netflix üzerinden yayınlanmaya devam eden dizilerden biridir. Çizgi roman uyarlaması olan dizi, Amerikan süper kahraman dizisi olarak da değerlendirilebilir. Eleştirmenler tarafından beğenilen ancak efekt ve çeşitli sahne hataları nedeniyle eleştirilen Raising Dion, keyifli şekilde vakit geçirmek isteyen süper kahraman severler için son derece eğlenceli bir seçenek olabilir.

Murderville (IMDb: 6.9)

2022’de yayına başlayan Murderville, henüz bir sezonu yayınlanmış olan bir dizidir. Henüz sadece altı bölümden oluşan dizi; gizem, suç ve komedi kategorilerini içerisinde iyi şekilde eritebilen bir dizidir ve farklı konularda yaptığı değerlendirmeler ile de merak uyandıran bir havaya sahiptir. doğaçlama yapılarak ilerlenen bu dizide oyuncuların tamamının doğaçlama yapıyor olması hem merak uyandırmaktadır hem de izleyiciler için farklı bir izleme olanağı sunmaktadır. Çeşitli cinayetlerin araştırılmasını kendisine konu edinen dizi, Netflix üzerinden izlenebilecek farklı havaya sahip dizilerden biridir.

Ozark (IMDb: 8.5)

Dördüncü sezonu hala devam etmekte olan Ozark, şimdilik 37 bölümden oluşan bir dizi ancak dördüncü sezonun devam bölümlerinin de yakın zamanda eklenmesi bekleniyor. Chicago’lu bir finans danışmanının bir uyuşturucu karteli ile yaptığı anlaşma sonrasında yaşanan olumsuzluklar ile beraber gelişen olaylar neticesinde gerçekleşenleri anlatan Ozark dizisi, eleştirmenler tarafından çok sevilen ve aynı zamanda çok da farklı bir konuya sahip olan dizilerden biri olarak seçildi. Konunun ağır şekilde ilerlemesi ve aynı zamanda pek şaşırtmacalara yer verilmemesi nedeniyle eleştirilen dizi yine de izleyenlerin çok memnun kaldığı bir etkiye sahip.

Stay Close (IMDb: 7.0)

Mini televizyon serisi olarak yayınlanan Stay Close, 2021 yılında çıktı ve o sezon içerisinde son buldu. Sekiz bölümden oluşan dizi, birini nasıl tanıyabileceğinizi ve onu ne kadar iyi tanıyabileceğinizi kendisine konu edinen bir dizi. Üç ana karakter üzerinden ilerleyen dizi, bu üçlünün sırlarını saklamasıyla başlasa da sonradan ortağa çıkan kirli sırlar ile beraber dizi hız kazanıyor ve hayatlarının çeşitli sebeplerle nasıl da alt üst olabileceği dizide en çarpıcı hali ile anlatılıyor.

After Life (IMDb: 8.5)

Netflix’in sevilen içeriklerinden biri olan After Life, Ricky Gervais yapımlarından biridir ve kendisinin hem kara mizahını hem de dram öğretilerini içerisinde barındıran After Life; üç sezonluk bir dizi olacak şekilde yayınlanmıştır. Eşinin ölümü sonrasında yaşam amacını ve isteğini kaybeden bir adamın günlerini nasıl geçirdiğini ve yaşam amacını yeniden nasıl kazandığını anlatan dizi; hem umut dolu hem de yer yer gerçek anlamda dibe vurmanıza neden olan bir yapımdır. Ancak bu ikisinin de iyi şekilde harmanlanmış olması aslında After Life dizisinin izleyiciler tarafından çok beğenilmesine yol açmıştır.

Emily in Paris (IMDb: 7)

Netflix’in sevilen dizilerinden biri olan Emily In Paris, kültür çatışması yaşayan ve iş için Amerika’dan Paris’e seyahat eden Emily’nin yaşadığı komik ve trajik öyküleri anlatır. Emily In Paris, eleştirmenlerden geçer not alan ve aynı zamanda izleyiciler tarafından da çok beğenilen bir yapımdır. Keyifli şekilde izlenebilecek komedi türünde bir yapım olan Emily In Paris, Netflix üzerinden izlenebilecek bir dizidir. 

Lost in Space (IMDb: 7.4)

Netflix üzerinden izlenebilecek sevilen diziler arasında yer alan Lost In Space, Amerikan bilim kurgu yapılarından biridir. Uzay gemisi rotasından sapınca başlarından çeşitli olaylar geçen bir aileyi konu alan Lost In Space, 1965 serisi olan The Swiss Family Robinson dizisinin de yeniden tasarlanmasıdır. 2021 yılında vizyona giren Lost In Space, dram ve bilim kurgu türlerindeki keyifli ve bir o kadar da merak uyandıran bir yapımdır.

The 100 (IMDb: 7.7)

Yüz genç, dünyaya mahkum olarak gönderilir ve dünya üzerindeki yaşam olanaklarının keşfedilmesi de bu sırada test edilir. 97 yıl sonrasında yeryüzünde yaşayan insanların ölümü ile sonuçlanmış olan nükleer savaşın izleri dünyada hala mevcuttur. Bu nedenle de dünyada yaşam olanaksız denecek hale gelmiştir ancak dünyaya mahkum olarak gönderilen bu gençlerin dünya üzerindeki yaşam olanaklarını keşfetmesi beklenmektedir. Bilim kurgu, dram ve gizem türlerinde olan The 100 dizisi çıktığı dönemde büyük bir yankı uyandırmış olan dizilerdendir. Günümüzde hala eleştirmenlerden yüksek notlar alan The 100, ilgi çekici konusu ve sürükleyici senaryosu sayesinde keyifli bir izlence sunmaktadır.

Sense8 (IMDb: 8.3)

Netflix üzerinden izlenebilen Sense8 dizisi, bilim kurgu ve dram türlerindeki dizilerden biridir. Farklı şehirlerde yaşamakta olan sekiz farklı kişinin ortak hikayelerini anlatan Sense8 dizisi, sekiz farklı ruhu tek bir bedende birleştirmesi ile de bilinen dizilerdendir. Bu nedenle de aslında ortak bir hikayenin farklı açılardan anlatımı olacak şekilde sunulan dizi, duyguların ön plana çıktığı özel kurguya sahip olan bir dizidir.

Maid (IMDb: 8.4)

Eleştirmenlerden oldukça olumlu yorumlar alan dram türündeki Maid, 2021 yılında vizyona girmiş olan bir dizidir. Şiddet dolu bir ilişkiden kendini kurtarmak isteyen bir annenin yaşadıklarını konu alan dizi, Netflix üzerinden izlenebilecek olan duygusal bir eserdir. Çocuğuna daha iyi bir gelecek sunmak ve onu en iyi şekilde büyütmek isteyen bir annenin çocuğu için hizmetçilik yaparak para kazanmaya çalıştığı bu hikaye çok satanlar listesinde uzun süre kalan bir anı kitabından esinlenerek çekilmiştir.

The Witcher (IMDb: 8.3)

Fantastik ve bilim kurgu türlerinde olan The Witcher dizisi, Netflix’te en sevilen diziler arasındaki yerini uzun süre korumuş olan yapımlardan biridir. Aynı isimdeki kitap serisine dayanan dizi, aynı zamanda oyununun da farklı hikayelerini içerdiği için hem kitap hem de oyun sektöründeki The Witcher severleri kendisine çekmeyi başarmış olan bir yapımdır. On altı bölümden oluşan dizi, iki sezonluk kısa bir dizidir.

Queer Eye (IMDb: 8.5)

Netflix dizilerinden biri olan Queer Eye, altı sezonluk bir reality şovudur. Sosyal bir mesaj verme amacında olan Queer Eye aynı zamanda eşcinsellik ile özdeşleşmiş olan çeşitli mesleklerin uzmanı olan beş erkeğin heteroseksüel bir adamı baştan yaratmak için nasıl kullanıldığını da gösteriyor ve bu sayede hem keyifli bir izlence sunuyor hem de sosyal mesajını iyi şekilde veriyor. Uzun bir reality şov olan Queer Eye, farklı bölümlerinin her birinde yeni konukları ile de ilgi çekici bir hava yaratmayı başarıyor.

Locke & Key (IMDb: 7.5)

Eleştirmenlerden ve izleyicilerden geçer not alan Locke & Key dizisi, merak uyandıran bir dram dizisi olmakla  beraber sürükleyici bir havaya sahip olması ile de izleyicileri kendisine bağlamayı başarıyor. 2020 yılında vizyona giren Locke & Key dizisi, iki sezondan oluşan izlemesi keyifli ve akıcı dizilerden biridir. Babalarının öldürülmesinin ardından anneleri ile beraber yaşamaya başlayan çocukların çeşitli anahtarlar keşfetmesi ve kendilerindeki özel güçleri fark etmeleri ile olaylar karışınca dizinin izleme keyfi de artarak sihirli ve gizemli bir hal alıyor.

Riverdale (IMDb: 6.8)

Netflix’in en sevilen dizilerinden biri olan Riverdale dizisi, Riverdale kasabasında hiç beklenmedik şekilde bir ceset bulunması ile başlar ve sonrasında pek çok sır açığa çıkarak ceset ile orta noktada birleşir. Kasabanın zengin ailesinin oğlunun cesedinin bulunması ile ilginçleşen olaylar, kasabanın karışması ile devam eder. Eleştirmenlerden geçer not alan Riverdale, izleyiciler tarafından da çok beğenilen dizilerden biridir.

Squid Game (IMDb: 8.1)

Beş parasız kalan bir adamın tesadüf eseri çok para kazanabileceği bir oyuna dahil olması ile başlayan olaylar, insanların hangi oyunu oynadıklarını dahi bilmedikleri bu alanda çeşitli riskler ile karşılaşmasıyla devam eder. Oyunun içerisindeki gizemli bulmacalar, çeşitli zeka becerilerinin öne çıkarılması gibi farklı noktalarda izleyicileri içine çeken ve aynı zamanda karakterler ile empati kurdurduğu için kolay şekilde diziye adapte olunabilmesini sağlayan Squid Game, ilk çıktığı dönemde çok ses getiren bir dizi oldu ve aynı zamanda gerçek bir oyun olan “Ahtapot Oyunu” olarak adlandırılan oyundan da esinlenilerek ufak detaylarla süslenmiş olması da dizinin içerisinde yer alan ilgi çekici detaylardan biridir.

Midnight Mass (IMDb: 7.7)

Netflix’in sevilen dizilerinden biri olan Midnight Mass, eleştirmenlerden ve izleyicilerden de geçer not alan dizilerden biri oldu. Korku temalı olan Midnight Mass, gizem dolu bir rahibin gelişi sonrasında yaşanan doğa üstü olayları kendisine konu ediniyor ve şimdiye kadar yedi bölümü yayınlanmış olan dizi, diğer pek çok korku dizisine göre daha yüksek not almasından dolayı da listelerde üst sıralarda kendisine yer edinen korku içeriklerden biri olarak izleyicilere sunuluyor.

Glitch (IMDb: 7.3)

Netflix’in orijinal içeriklerinden biri olan Glitch, Avustralya yapımı olan bir dizidir ve gizemli teması nedeniyle de merak uyandıran bir içerik olduğunu söylemek mümkündür. İşlediği farklı ve gizemli teması nedeniyle izleyicilerde merak uyandıran Glitch, yedi kişinin mezarlarından sapasağlam şekilde çıkması ile ilginç ve ilgi çekici bir hal alır. Bundan sonra ilerleyen olaylar ile Glitch dizisi farklı bir hal alarak hem duygu yüklü hem de gizemli bir ilerleyişe sahip olur.

The Sinner (IMDb: 7.9)

Netflix’in sevilen dizilerinden biri olan The Sinner dizisi, sekizer bölümden oluşan bir mini polisiye dizisidir. Dört sezondan oluşan dizi, drama türündeki bir yapımdır ve toplam otuz iki bölümü yayınlanmıştır. Gerilim türündeki bir dizi olan The Sinner dizisi, genç bir annenin içerisinde olduğu farklı duyguları anlamaya çalışmasını konu edinir ve genç kadın duyguları ile yüzleşmek için geçmişiyle hesaplaşması gerekecektir. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden yüksek not alan The Sinner, izlemesi keyifli olan ve aynı zamanda merak uyandıran bir dizidir.

Kim’s Convenience (IMDb: 8.3)

2016 yılında yayınlanmaya başlayan ve beş sezondan oluşan Kim’s Convenience dizisi, Netflix üzerinden izlenebilen ve aynı zamanda çok sevilen bir seridir. Komedi türündeki Kim’s Convenience dizisi, toplam altmış beş bölümden oluşan bir dizidir ve yayınlandığı dönemde izleyiciler tarafından çok sevilerek takip edilmiştir. Market işleten bir ailenin yaşadıklarını konu edinen bu dizi, market işleten bu ailenin başına gelen ilginç olayları anlatır ve market işletmekten farklı olaylara dahil olan bir ailenin başına gelen garip olaylar hem merak uyandırır hem de komedi türündeki bu yapım sayesinde gülerek eğlenmeniz mümkün hale gelmektedir.

Black Mirror (IMDb:8.8)

Her bölümü birbirinden farklı temaları işleyen bir antoloji dizisi olan Black Mirror, özellikle de işlediği teknoloji dayalı temaları sayesinde günümüz insanı için bir eleştiri olabilecek niteliğe sahiptir. 2011 yılında yayımlanmaya başlayan Black Mirror dizisi, beş sezondan oluşan bir seridir ve Netflix’in en sevilen dizileri arasında yer almaktadır. Drama, hiciv, macera, bilim kurgu gibi farklı türleri bir arada bulunduran Black Mirror dizisi, yaşattığı ters köşeler ile farklı bir izlence keyfi sunar ve aynı zamanda merak uyandırarak izleyicilerde farklı hisleri bir arada olacak şekilde yaşatır. Kimi zaman distopik konulara da değinen Black Mirror dizisi, toplamda yirmi iki bölümden oluşan bir dizidir ve her bölümünde farklı oyuncular ya da teknikler kullanılmıştır.

Cowboy Bebop (IMDb: 6.8)

2021 yılında yayınlanmaya başlayan Cowboy Bebop dizisi, Netflix üzerinden izlenebilecek olan bilim kurgu türündeki bir yapımdır. Henüz bir sezondan oluşan Cowboy Bebop dizisi, on bölümü yayınlanmış olan bir dizidir.güneş sistemindeki azılı ve tehlikeli suçluları yakalamak amacı ile çalışan kelle avcılarının maceralarını kendisine konu edinen Cowboy Bebop, galaksinin tehlikeli suçlularını bizlerle tanıştırır ve aynı zamanda farklı maceralar ile de bizi dizinin içine çekerek keyifli bir izlence sunar.

The Irregulars (IMDb: 5.9)

Gizem, suç ve drama türlerinde olan The Irregulars dizisi, Netflix’in sevilen içeriklerinden biridir ancak eleştirmenler ve izleyiciler tarafından pek çok noktada kusurlu bulunduğu için düşük not almıştır. Victoria döneminde geçen The Irregulars dizisi, suç ve gizem temalarını barındırdığı için pek çok noktada merak uyandıran bir yapımdır. Merak uyandıran bir dizi olması nedeniyle çok beğenilen The Irregulars dizisi, bunu iyi şekilde yansıtan sayılı dizilerden biridir.

Bridgerton (IMDb: 7.3)

2020 yılında yayınlanmaya başlayan Bridgerton, romantik teması ile izleyicilerde keyif uyandıran bir yapım olmuştur ve aynı zamanda izleyicilerde duygusal izlenim bırakması nedeniyle de çok sevilen Netflix dizilerinden biri olmuştur. İki sezondan oluşan Bridgerton dizisi, hala yayınlanmaya devam eden bir dizidir ve şu ana kadar on altı bölüm yayınlanmıştır. Çok sevilen bir romandan uyarlama olan Bridgerton, bir dönem dizisi olmasından ve o dönemi çok iyi şekilde yansıtabilmesinden dolayı da sevilen temalara sahip olan diziler arasında yer alır. Eski zamanlarda geçen bir krallık dizisi olmasından dolayı romantik etkisini iyi şekilde hissettiren Bridgerton dizisinin gelecek sezonlarda da aynı etkiyi izleyicide ve eleştirmenlerde yaratması bekleniyor.

In The Dark (IMDb: 7.7)

2019 yılında yayınlanmaya başlayan In The Dark dizisi, henüz bir sezonu yayınlanmış olmasına rağmen izleyicilerden ve eleştirmenlerde geçer not almış bir dizidir. Suç ve dram temalı olan In The Dark dizisi, gözleri görmeyen bir kadının arkadaşının ölümünü tanıklık etmesi ile başlar ve uyuşturucu satıcısı olan arkadaşının ölümü ile olaylar karışmaya başlar. Kadının gözleri görmediğinden dolayı polis, kadının anlattıklarına inanmaz ve sonrasında kadın son çare olarak katili kendisi aramaya başlar. Olaylar buradan sonra gelişmeye başladığında hem izleyicinin şaşırtılması hem de olayların gizemli bir hale bürünmesi söz konusudur. Konusu ile kendine çeken In The Dark, güven bağlarını ve gizemli olayları birbirine karıştıran bir dizi olmasından dolayı da sevilen Netflix yapımları arasında yerini alır.

Dear White People (IMDb: 6.1)

2017 yılında yayınlanmaya başlayan Dear White People dizisi, komedi – drama türündeki bir yapımdır ve dört sezondan oluşan Dear White People dizisi, Netflix’te yayınlanan ve sevilen diziler arasında yer alır. Irk ilişkileri ile ilgili konularda farklı inceleme ve değerlendirmelerde bulunan Dear White People, ayrımcılıkla ilgili göndermeler üzerinden farklı bir tema işler. Toplamda kırk bölümlük bir dizi olan Dear White People, sevilerek izlenen yapımlardan biridir ve Netflix üzerinden de izlenebilecek olması nedeniyle de kolay şekilde erişilebilmektedir.

Clickbait (IMDb: 7.2)

2021 yılında yayımlanmış olan Clickbait, gerilim türünde bir dizidir. Netflix verilerine göre izleyen kullanıcıların %88’inin beğendiği Clickbait dizisi, kaçırılan bir aile babası olan Nick Brewer’in kendisini bir anda tehlikeli bir internet ortamında bulması ile başlar. Sonrasında gelişen olaylar ile bu masum aile babasının ailesinin olayı çözmeye çalışması ile ilerler. Aile bunu kimin ve nasıl yaptığını öğrenmek için çabalarken bir yandan da bu tehlikeli ortamda kaçırılmış olan Nick, pek çok olumsuz olay ile karşılaşır. Sekiz bölümden oluşan bu dizi; gerilim, suç ve aynı zamanda gizem temalarını da içerdiğinden izleyicide merak uyandıran bir etkiye sahiptir.

Manifest (IMDb: 7.2)

Bilinmez bir şekilde ortadan kaybolan uçak, yıllar sonrasında hiçbir şey olmamış gibi geri döner ve sonrasında uçağın içerisindeki yolcular hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek isterler ve yakınlarının yanına giderler ancak artık yakınları bıraktıkları hali ile değildir. Bu nedenle de gelişen olaylar silsilesi içerisinde kaybolan yolcuların hikayesini anlatan dizi, altmış iki bölümden oluşmaktadır. Dört sezon olan Manifest, izleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazanmış bir yapımdır.

Who Killed Sara? (IMDb: 6.5)

Netflix üzerinden izlenebilecek olan Who Killed Sara? dizisi, iki sezonluk bir dizidir ve on sekiz bölümü yayınlanmıştır. Meksika yapımı bir gerilim ve gizem dizisi olan Who Killed Sara? dizisi, işlemediği bir suçtan dolayı 18 yıl hapis yatmış olan ve kız kardeşini kimin öldürdüğünü bulmaya çalışan Alex’in hikayesini konu alır. Lazcano ailesinden intikam almaya kararlı olan ve aynı zamanda kardeşinin de katilini bulmak için savaş veren Alex’in yaşadıkları hem sıra dışı hem de merak uyandıran bir havaya sahiptir. Bu nedenle de diziyi izleyenlerin dizinin sürükleyici bir heyecana sahip olduğunu belirtmektedir. Kendi kategorisi içerisinde başarılı kabul edilebilecek olan Who Killed Sara? dizisi yalnızca sürükleyici bir maceranın içerisine daldırmakla kalmaz aynı zamanda merak uyandıran bir gizem havası da mevcuttur.

Never Have I Ever (IMDb: 7.9)

Amerika’da yaşayan bir Hindistan göçmeni olan genç kızın yaşadığı ergenlik sorunlarını anlatan Never Have I Ever; Devi’nin yaşadığı talihsiz olayları ve aynı zamanda onun içerisinde kaldığı aşk, öfke, arkadaşlık ilişkilerini anlatır. Ergenlik sorunlarına farklı bir ayna tutan, tutucu bir aile içerisinde yetişmiş olan Devi’nin yaşadığı sorunlara değinen bu hikaye yalnızca ergenlikten değil aynı zamanda ötekileştirilmekten ve farklı olmanın getirdiği sorunlardan da söz eder. Bu nedenle de aslında ergenlik döneminin farklı bakış açıları ile incelenmesi konusunda hem duygusal hem de marjinal bir hava sunar.

The Circle (IMDb: 7.3)

Amerikan gerçeklik yarışması olan The Circle, Netflix üzerinden yayınlanmıştır ve Ocak 2020’de yayına başlayan bu yarışma; bir sezon süren bir yarışmadır ve on iki bölüm yayınlanmıştır. Farklı ülkelerde farklı versiyonlarının da çekileceği duyurulmuştur ve yarışmanın genel teması katılımcıların kendisini sosyal medyanın tümünden dışlayarak ve dış dünya ile irtibatı keserek The Circle adı verilen bir uygulamayı kullanması üzerinedir. Tamamen izole olan bu kişiler sosyal medyayı kullanmayı bırakarak birbirleri ile sosyalleşmeye başlar ve yarışma bu şekilde ilerler.100.000$ kazanmak için yarışan yarışmacıları bu platform üzerinden flört eder, arkadaş edinir ve sahte profiller oluştururlar.

The Queen’s Gambit (IMDb: 8.6)

Aynı isimli romandan uyarlanan The Queen’s Gambit, dram ve büyüme kurgusunun iç içe geçtiği bir dizidir. Bir sezondan oluşan ve toplamda yedi bölüm olan The Queen’s Gambit, oyun stratejilerinin çok iyi şekilde işlendiği bir dizidir ve aynı zamanda dönem dizisi olduğu için dönemin havasının da çok iyi şekilde yansıtılmasından dolayı eleştirmenlerden yüksek notlar almıştır. Çıktığı dönemde büyük patlama yaşayan The Queen’s Gambit, izleyicilerin satranç oynamaya da yönlendirilmesi için önemli etkiye sahip olmuş bir dizidir. Satranç stratejilerinin öne çıktığı bu dizi, kurgusu içerisinde de duygusal ve aynı zamanda stratejik ögeleri beraber barındırır.

Lucifer (IMDb: 8.2)

2016 yılında yayınlanmaya başlayan Lucifer, dünyaya fırlatılmış olan Lucifer’ın insan olmaya çalışmasını ve aynı zamanda bir insana aşık olması ile gelişen olayları anlatır. Fantastik polisiye dizisi olan Lucifer, komedi ve dram temalarını da içerir. Los Angeles cinayetlerinin araştırılmasına yardımcı olan Lucifer, cehennemden kovulduktan sonra dünyada kendisine kurduğu düzen içerisinde aşkı ile işlerini bir arada yürütmek konusunda zorluklar yaşasa da sevimli aşkı ve aynı zamanda korkunç sırrı ile komik bir izlence sunmaktadır. İzleyicilerden ve eleştirmenlerden olumlu eleştiriler alan Lucifer, çok sevilen bir kara mizaha da sahip olduğu için farklı mizaca sahip diziler arasında yer almaktadır.

Prison Break (IMDb: 8.4)

Doksan bölümden oluşan ve beş sezon olan Prison Break, Netflix’te de yer alan bir dizidir ve 2017 yılında yayımlanmaya başlayan dizi, eleştirmenlerden de izleyicilerden de olumlu yorumlar toplamıştır. İdam cezası almış olan kardeşini hapisten kurtarmak için hapishaneden zeki bir kaçış planlayan abinin bu planı sonrasında gelişen olayları anlatan dizi, farklı kitleleri içerdiği farklı kategoriler nedeniyle kendisine bağlamayı başarmıştır. İzleyici kitlesi tarafından keyifli şekilde takip edilmiş olan dizi, farklı taktiksel sahneleri ve aynı zamanda duygusal konuları da kendisinde barındırır. Bu nedenle de Prison Break, geniş bir izleyici kitlesine sahip olmasından dolayı da beğenilen diziler arasında yer aldığını göstermiştir.

La Casa De Papel – Money Heist (IMDb: 8.3)

2017 – 2021 yılları arasında yayınlanmış olan La Casa De Papel – Money Heist dizisi, geniş hayran kitlelerine ulaşmış ve yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplamıştır. Toplamda kırk bir bölümden oluşan La Casa De Papel – Money Heist, Profesör adıyla anılan bir liderin planına uygun şekilde isimleri şehir isimlerinden oluşan bir grubun soygun planı için anlaşmasıyla başlar. İspanya Merkez Bankası’na düzenlenen soygunda gerçekleşen olayları anlatan ve aksiyon ile duygusallığın iç içe geçtiği bu yapımda beklentinin karşılandığını söylemek mümkündür. Farklı temaları iç içe barındıran bu dizi, sonrasında çıkan tamamlayıcı mini dizileri ile de alt temelli bir yapım haline gelmiştir.

Outer Banks (IMDb: 7.6)

Gizem teması ile yayınlanmaya başlayan Outer Banks, 2020 yılında yayın hayatına geçmiştir ve iki sezon olacak şekilde yayınlanan dizi, izleyicilerden de eleştirmenlerden de büyük beğeni toplamıştır. Zenginler ile fakirler arasında bölünmüş olan bir adada yaşayan John’unbabasının kaybolmasıyla ve sonrasında gizemli bir hazinenin aranmaya başlamasıyla hikayesi başlayan Outer Banks, farklı bir dünyanın perdesini aralar ve sonrasında gelişen gizemli olaylar ile de Outer Banks izleyicisini kendisine çekmeyi başarmıştır.

Norsemen (IMDb: 7.8)

Politik doğruculuk yapan İskandinav toplulukları ile dalga geçen bir dizi olan Norsemen, sitcom olarak izlenebilecek bir dizidir ve Norsemen dizisi hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden olumlu yorumlar alan bir seridir. On sekiz bölümde oluşan dizi, 2016 – 2020 yılları arasında yayınlanmıştır ve üç sezondan oluşmaktadır. Hem sitcom tadında olmasından dolayı hem de farklı bir yaşantıyı gözler önüne sermesinden dolayı izleyicilerin hoşuna giden Norsemen, kısa bölümleri sayesinde kısa sürede izlenebilecek olan bir dizidir.

I Am Not Ok With This (IMDb: 7.5)

Farklı teması ve kendine has karakterleri sebebiyle sevilen bir dizi haline gelen I Am Not Okay With This dizisi, 2020 yılında bir sezon ve yedi bölüm olacak şekilde yayınlanmış bir kara mizah dizisidir. Farklı karakter tasarımları nedeniyle sevilen bu dizi, çizgi romandan uyarlanmış olan bir konuya sahiptir. Telekinetik güçlere sahip olan bir gencin yaşamına odaklanan I Am Not Okay With This dizisi, lise sorunları ile boğuşmakta olan bir gencin bir yandan da ortaya çıkan güçlerini fark etmeye çalışmasını konu alır. Hayatını yoluna koymaya çalışan Sydney, aile draması ve lise sorunları ile boğuşurken bir yandan da yeni ortaya çıkan güçlerini keşfeder ve bu sırada yeni arkadaşı ile de yakın bir ilişkide olarak onu keşfetmeye çalışmaktadır. Farklı teması ve karakter tasarımları ile ilgi çeken dizi, eleştirmenlerin ve izleyicilerin beğenisini çeken bir dizi olduğundan keyifli şekilde izlenebilecektir.

Between Two Ferns (IMDb: 6.1)

İki Eğreltiotu Arasında çevirisi ile bilinen Between Two Ferns, sekiz sezondan ve yirmi iki bölümden oluşan bir talk – showdur. Komedyen Zack Galifianakis’in sunuculuğunu yaptığı bu program, ünlü konukların da yer aldığı son derece sevilen keyifli bir televizyon şovudur. Netflix üzerinden izlenebilecek olan Between Two Ferns, tuhaf sorulardan oluşur ve ciddi ifadesini hiç bozmayan Zack Galifianakis; ünlü konuklar ile izleyicilerin dikkatini ve güldürüsünü toplamayı başarmaktadır. Eleştirmenlerden farklı noktalarda eleştiriler almış olsa da seyircilerin farklı mizacı sayesinde çok beğendiği bir talk Show olan Between Two Ferns, izlemesi keyifli bir güldürü programı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Avatar (IMDb: 7.9)

2009 ABD yapımı olan Avatar, üç boyutlu sinema tekniği kullanılarak çekilen ilk filmlerden biridir ve bu tekniğin çok gerçekçi şekilde etkileyici bir bakış açısı ile kullanılmış olması da filmi asıl ilgi çekici kılan kısımlardan biridir. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden iyi not alan film, döneminde çok sevilen aksiyon ve bilim kurgu filmlerinden biri olması ile de kalitesini ön plana çıkarmıştır. Pandora adındaki uzak bir gezegenin kaynaklarını sömürmek amacı ile kurulan askeri ordunun burada yaşadıklarını anlatan film, Jake Sully’nin bu gezegende yaşadıklarını konu alır ve çeşitli aksiyon sahnelerinden eşsiz çekimlerine kadar her detayı ile izleyicileri kendisine hayran bırakmıştır. Pek çok ödül almış olan Avatar, James Cameron imzası taşıması ile de ayrı bir yere sahip olduğunu göstermiştir. 

Borgen (IMDb: 8.5)

Bir kadının başbakan olma sürecini kendisine konu edinen dizi, 2010 yılında yayınlanmaya başlamıştır ve başbakan olma süreci içerisinde olan bu kadının ailesi ile olan ilişkilerini de konusu içerisine dahil eder. Kuzey ülkelerinden biri olan Danimarka’da ilk kadın başbakanı olacak olan Birgitte Nyborg; bu farklı hikaye içerisinde drama ve strateji ögelerine ek olarak güldürü ögeleri de yer almaktadır. Eleştirmenlerden son derece olumlu eleştiriler alan Borgen, aynı zamanda farklı konusu ile de izleyiciyi kendisine çekmeyi başarmıştır. Dört sezondan ve toplamda otuz bölümden oluşan dizi, kuzey ülkelerini merak edenlerin ve aynı zamanda politik dram dizilerini de izlemeyi sevenlerin izlemesi gereken başarılı yapımlardan biridir.

Mr. Sunshine (IMDb: 8.8)

Kore dizisi olan Mr. Sunshine, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1871 yılında Joseon’daki seferi sırasında Joseon’lu bir çocuğun Amerikan savaş gemisi tarafından kurtarılması ile başlar. Amerika’ya götürülen bu çocuk sonrasında Amerikan kültürü içerisinde büyür ve yetişkin olduğunda ise Joseon’a döner. Bir Amerikan askeri olarak bu bölgede görev yapmakta olan bu genç, aristokrat aileden gelmekte olan bir kadına aşık olunca işler değişir ve zamanla geçmişini de sorgulayarak yeni hayatı içerisinde farklı olaylara tanıklık eder. Bir sezondan oluşan, 2018 yılında yayınlanmış olan bu Kore dizisi, yirmi dört bölümden oluşmaktadır. Netflix üzerinden izlenebilecek olan Mr. Sunshine dizisi, romantik bir drama dizisidir.

Anne With An E (IMDb: 8.7)

2017 yılında ilk kez yayınlanmaya başlayan Anne With An E dizisi üç sezondan ve yirmi yedi bölümden oluşmaktadır. Yeşilin Kızı Anne kitabından uyarlanmış olan Anne With An E, Kanada yapımı bir dizidir ve eleştirmenlerden de izleyicilerden de yüksek not alarak keyifli bir izlence sunacağının garantisini vermiştir. Ana karakter olan Anne, anne ve babasının ölmesi ile kimsesiz kalmış olan bir kızdır ve hayatında kendine göre bir anlam arayan, hayatına yön vermeye çalışan bu kız; evlat edindikten sonra farklı bir hayata adım atar. Yaşadığı olumsuz olaylar sonrasında evlenmemiş olan bir kadın ve onun erkek kardeşi tarafından evlatlık edinilen Anne, hayatına yön vermeye çalışırken pek çok durumla karşılaşarak bunları aşmaya çalışır. Dönem dizisi olan Anne With An E; karakterlerin konuşmalarından giyimine, hareketlerinden sözlerine kadar her noktada bu dönemin özelliklerini iyi şekilde göstermektedir. Bu nedenle de eleştirmenler tarafından çok sevilen dizilerden biri olarak seçilmiştir ve ayrıca aile ile izlemeye uygun olan bu dizi, içinizi ısıtacak kadar tatlı bir hikayeyi de içerisinde barındırmaktadır.

Spartacus (IMDb: 8.6)

2010 yılında yayımlanmaya başlayan Spartacus dizisi, üç sezondan ve otuz dokuz bölümden oluşan bir dizidir. Trak gladyatörlerinden esinlenen bu dizide M. Ö. 73 – 71 yılları arasında ayaklanma çıkarmış olan bu gladyatörler anlatılır ve Roma İmparatorluğu’na karşı ayaklanmış olan bu kölelerin yaşadığı sorunlar da Roma İmparatorluğu’nda yaşanmış olan hayat da iyi şekilde anlatılmıştır. 2013 yılında son sezonu yayınlanmış olan dizi, televizyon dizisi olduğu için farklı platformlarda diziyi bulmak ve izlemek de mümkündür.

Walking Dead (IMDb: 8.3)

2010 yılında yayımlanmaya başlayan Walking Dead dizisi, Netflix üzerinden izlenebilecek olan çok sevilen diziler arasında yer alır. Walking Dead isimli çizgi romana dayanan dizide dünya çapında sebebi belli olmayan bir şekilde ortaya çıkan bir salgın sonrasında insanların zombi salgınına yakalanması anlatılır. Bu salgın sonrası insanlar artık eskisi gibi değillerdir ve zombiler de artık insanların insanlıktan çıktığına işaret etmektedir. İzleyenler ve eleştirmenler tarafından büyük bir beğeni ile izlenmiş olan Walking Dead, sevilen korku ve aksiyon dizilerinden biridir. Bu dizinin konusu sonrasında pek çok farklı korku ve aksiyon dizisine de ilham olmuştur.

The IT Crowd (IMDb: 8.6)

Bir sit com olan The IT Crowd, dört sezondan oluşan ve 2006 yılında yayımlanmaya başlayan durum komedisi dizisidir.  Toplamda yirmi beş bölümden oluşan The IT Crowd, bilgisayar delisi olan iki arkadaşın hikayelerini konu alır. Bilgi İşlem departmanında çalışmakta olan bu iki arkadaş, yalnızca iş olduğu zaman uğranan Bilgi İşlem departmanında yalnız bir şekilde tüm günlerini geçirdikleri için farklı maceralar yaşamaya da her zaman vakit bulabilmektedir. İlgi çekici ve aynı zamanda farklı hikayesi ile dikkatleri üzerine toplamış olan The IT Crowd, İngiliz yapımı bir dizidir ve sit com tarzında olduğu için de kısa bölümleriyle kolaylıkla keyifli şekilde izlenebilecek bir yapım olduğunu söylemek mümkündür.

Marco Polo (I MDb: 8)

Drama türünde yayınlanmış olan Marco Polo; iki sezondan ve yirmi bölümden oluşan bir dizidir. Netflix üzerinden izlenebilecek olan Marco Polo, Amerika yapımı bir dizidir. Marco Polo’nun Moğol İmparatoru olan Kubilay Han ile sarayda yaşadığı ilk yıllarından esinlenilmiş bir dizidir. Bu dönemde gerçekleşmiş olan çeşitli tarihsel olaylara ve aynı zamanda kurgusal aksiyonlara da dayanan dizi, izleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini toplamış olan bir yayındır. 2014 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, döneme ait kıyafetlerden davranışlara kadar pek çok detayı çok iyi şekilde yansıtabilmiştir ve tarih ile dramı iyi şekilde harmanladığı için de aslında izleyicilerin beğenisini bu şekilde kazanmıştır. Tarih, dram ve aksiyon severler için en uygun dizilerden biri olabileceğini söylemek mümkündür.

Game Of Thrones (IMDb: 9.3)

İzleyen herkes tarafından çok beğenilen ve aynı zamanda kısa süre içerisinde çok fazla hayran toplamış olan Game Of Thrones dizisi, 2011 yılında yayınlanmaya başlamış olan bir televizyon dizisidir. Şu anda pek çok online platform üzerinden izlenebilecek olan Game Of Thrones, George R. R. Martin’in aynı isimli eserlerinden uyarlanmıştır. Adını serinin ilk kitabı olan Taht Oyunları kitabından alan dizi, sekiz sezon ve yetmiş üç bölümden oluşmaktadır. Yazların onlarca yıllar ve kışların da bir ömür sürdüğü bir diyarda geçen bu dizi, Westeros civarında soylu ailelerin tahta geçmek için verdiği mücadeleleri anlatır ve yedi farklı krallığın bulunduğu bu diyarda kimisi ölür, kimisi gururunu ayaklar altına alarak hayatta kalmayı seçer. Dizinin ana karakterleri arasında her zaman bir çekişmeye tanıklık etmek mümkündür. Güç dengelerinin anlık şekilde değişebildiği bu dizide en önemli olan hiçbir zaman soy değil, güç ve zekadır. Keyifli şekilde izlenebilecek olan bu dizi, sizi içine çekecek bir kurgu ve ortama sahiptir.

Memories of the Alhambra (IMDb: 7.9)

2018 yapımı romantik kategorisine giren bir dizi olan Memories of the Alhambra dizisi, Netflix üzerinden izlenebilecek olan farklı yapımlardan biridir. Fantastik, suç, bilim kurgu, romantik ve melodram kategorilerine giren Memories of the Alhambra dizisi, Güney Kore yapımı bir dizidir ve on altı bölüm olacak şekilde tek sezonda yayınlamıştır. Bir şirketin CEO’su etrafından gelişen olaylar temelde kişilerin algısını bozabilen bir arttırılmış gerçeklik oyunu geliştirici bulabilmek için bu yola çıkmış olan bu CEO’ya dayanır. Farklı pek çok olayı temeline alan bu dizide bilim kurgu içeriklerini de fantastik olayları da romantizmi de bir arada olacak şekilde görmek mümkündür. Farklı konusu ve ilgi çekici kurgusu ile izlemeye değer olacak bu dizi, eleştirmenlerden ve izleyicilerden yüksek notlar alarak sevilen diziler arasında yerini almıştır.

Sons Of Anarchy (IMDb: 8.6)

Yedi sezondan oluşan ve toplam doksan iki bölüm içeren Sons Of Anarchy dizisi, 2008 yılında yayınlanmaya başlamış bir dizidir ve farklı ödüller alarak da başarılarını ödüller ile ortaya koymuştur. Kaliforniya’daki bir motor çetesinin hikayelerini anlatmakta olan dizi, bu motor çetesinin zaman içerisinde bir suç çetesine dönüşümünü ele alır ve yasa dışı işlere karışmaya başlayan bu çetenin başı zamanla belaya girerek pek çok farklı suça ortak olur. Ana karakter olan Jax Teller üzerinden ilerleyen Sons Of Anarchy, farklı pek çok olay çevresinde geliştiğinden dolayı izleyiciyi kendisine bağlar ve sürükleyici bir etki yaratır. Drama ve aksiyon türlerinde öne çıkan dizi, izleyicilerin özellikle de ilk yayınlandığı dönemde hayran kaldığı bir etki sunmuştur ve üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen dizi hala eski etkisini izleyiciler üzerinde yaratmaya devam etmektedir.

Stranger Things (IMDb: 8.7)

Korku ve gerilim türlerinde yayınlanmış olan Stranger Things dizisi, dört sezondan ve yirmi beş bölümden oluşan bir dizidir. 2016 yılında yayın hayatına başlayan bu dizi, bilim kurgu ve doğa üstü kurgu içeriklerini de kendisinde barındırır. 1980’lerin başında geçen bu hikayede kurgusal bir kırsal kasaba olan Hawkins’te yaşamakta olan çocukların çevresinde gelişen olayları temeline alır. Hawkins Ulusal Laboratuvarı, bilimsel araştırmalar yapmak için kurulmuştur ancak bu laboratuvar gizli şekilde doğa üstü konularda insanlar üzerinde deneyler yapmaktadır. Bu ilginç dizi hem izleyenlerden hem de eleştirmenlerden yüksek notlar alarak son derece farklı olan olay örgüsü ile kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Netflix üzerinden izlenebilecek olan bu Netflix yapımı dizi, sürükleyici etkisi ile kısa sürede kendisine hayran bırakacak bir temaya sahiptir.

Marcella (IMDb: 7.4)

Suç türünde yayınlanmış olan Marcella, 2016 yılında yayın hayatına başlamıştır ve üç sezon olacak şekilde yayınlanan Marcella dizisi, Netflix üzerinden izlenebilmektedir. On bir yıl öne çözülememiş olan bir cinayet dizisinin yeniden başlayacağını düşünen baş dedektif Marcella’yı ziyaret eder ve dosyayı yeniden araştırmaya başlayan Marcella, seri katilin bulunması için baş dedektife yardım sağlayacaktır. Farklı teması, ilgi çekici kurgusu ve aynı zamanda beğenilen çekimleri ile de izlemeye değecek Marcella, polisiye bir drama dizisidir. Bu yönü ile de farklı ögeleri bir arada bulundurmasından dolayı son derece akıcı bir kurgu kullanıldığını söylemek mümkündür.

The End Of The F…ing World (IMDb: 8.1)

İki sezondan ve toplamda on altı bölümden oluşan dizi, 2017 yılında yayınlanmaya başladı ve sonrasında sahip olduğu kara mizah nedeniyle çok beğenildiğinden dolayı yayın hayatına ikinci sezonuyla devam etti. Hayattan bezmiş bir genç olan James’in birini öldürme isteğinin nüksettiği dönemde Alyssa ile karşılaşmasının ardından gelişen olaylar patlama noktası olur. Gerçek bir psikopat olan James, çocukluğundan beri normal dışı davranışları nedeniyle dışlanan ve istenmeyen biri olarak tanınmıştır ve pek arkadaşı olmayan James’in Alyssa ile karşılaşması da Alyssa için pek iyi bir sonuç doğurmayacaktır. Eleştirmenlerden her açıdan güzel eleştiriler alan dizi ayrıca izleyiciler tarafından da çok beğenilmiştir. Farklı teması, kendine has karakterleri ve oyunculukları ile çok beğenilen dizi ayrıca çekimleri ile de övgüleri toplamıştır. Netflix üzerinden izlenebilecek olan dizi için yapımcıları istenilen sonun yaratıldığını belirtmiştir ve bu açıklama ile de diziyi sonlandırmıştır.

Derry Girls (IMDb: 8.4)

2018’de yayınlanmaya başlayan dizi, 1990’lı yıllarda Kuzey İrlanda’da yaşanan çatışmaların olduğu bir dönem içerisinde olan bir arkadaş grubunun hikayesini kendisine konu edinir. Netflix üzerinden izlenebilecek olan dizi şu an için iki sezona ve on iki bölüme sahiptir. Siyasi çatışmaların devam ettiği bu dönemde aşırı dindar tutumların içerisinde de kalan Derry Girls, evrensel ergenlik sorunları ile boğuşurken bir yandan da ülkelerinin içerisinde olduğu zorlu dönemi atlama çabasına tanıklık etmektedir. Hem eğlenceli hem de ilgi çekici olan Derry Girls, eleştirmenlerden olumlu yorumlar alarak çok beğenilen Netflix dizileri arasında girmeyi başarmıştır. Ayrıca izleyicilerin de olumlu yorumları, dizinin çok beğenilen ve farklı kitlelere hitap edebilen bir yapım olduğunu ortaya koymuştur.

The Punisher (IMDb: 8.5)

Marvel’ın Netflix üzerinden yayınladığı dizi olan The Punisher, Marvel kurgusal evreninde yaşamak olan Frank Castle isimli deniz piyadesinin hayatını anlatmaktadır. İki sezondan oluşan The Punisher, yirmi altı bölüm ile yayın hayatını sonlandırmıştır ve yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplamıştır. The Punisher’ı içeren çizgi romanlardan uyarlanmış olan bu kurgusal dizi sonrasında Punisher karakteri için büyük bir hayranlık ortaya çıkmıştır ve dizi de hem karakterden dolayı hem de dizinin kalitesinden dolayı çok beğenilmiştir. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük bir beğeni alan The Punisher dizisi, anti kahraman olan Punisher’ın maceralarını konu alarak farklı bir Marvel karakteri ile tanışma olanağı sunmaktadır.

Medici (IMDb: 7.9)

Gizem türünde yayınlanan Medici, üç sezon olacak şekilde yayınlanmış bir dizidir. 16. yüzyılın başlarında Floransa’da geçen bir aile dramını ve politik gerilimi anlatmaktadır. Cosimo de Medici, babası Giovanni aniden öldüğünde kendisini çok zengin bir bankacılık hanedanının başında bulur. Giovanni’nin öldürülmesinin üzerine katilin kim olduğu sorgulanmaya başlanır ve aile serveti ile gücünü korumak adına Medici, katili ortaya çıkmak zorundadır. Yirmi dört bölümden oluşan bu dizi, özellikle de döneme uygun olan giyim ve konuşma tarzı sayesinde çok beğeni toplamıştır.

Marianne (IMDb: 7.4)

Dram, korku ve gerilim türlerinde olacak şekilde yayınlanan Marianne; Fransız yapımı bir dizidir ve beklentinin çok daha üzerinde bir gerilim efekti verdiğini söylemek mümkün. Yıllar öncesinden beri Marianne ile birlikte yaşamak zorunda kalan ve rüyalarında Marianne’i gören Emma, yazdığı kitaplardan para kazanan bir gençtir ancak 15 yıl öncesi ile yüzleşmek zorunda kaldığında eski yaşadığı kente geri dönmesi gerekir ve ailesi de dahil olmak üzere herkesin bu işin içine çekildiğini görünce Marianne ile savaşması gerektiğini anlayarak bir polis ile iletişime geçerek kendisini gerçek bir cadı avcılığının içerisinde bulur. 17. yüzyıldan kalma bu cadı, onu on beş yaşından beri takip eden ve yalan söylemekte usta olan bir cadıdır ancak sadece adını duyduğu zaman yaşlan söyleyemez. Emma etrafında şekillenen bu dizi, onun arkadaşları ve çevresi ile çıktığı korku dolu ve gizemli hikayeyi bizlere anlatır. Eleştirmenlerden oldukça olumlu eleştiriler alan bu dizi, izleyenlerin de duygusal bir korku hikayesine seyirci kalmasına neden olduğu için çok beğenilen Netflix yapımlarından biri olmasını sağlamıştır.

Pera Palas’ta Gece Yarısı (IMDb: 7.2)

2022 yılında yayınlanan tek sezonluk Pera Palas’ta Gece Yarısı, sekiz bölümden oluşan bir dizidir. Türk yapımı bir bilim kurgu – gizem dizisi olması ile de dikkatleri üzerine çeken dizi; Esra adındaki gazetecinin Pera Palas Oteli ile ilgili yazı yazmak istemesi ile başlar. Otelle ilgili çeşitli bilgiler edinmek amacı ile otele giden Esra, Agatha Christie ve Mustafa Kemal Atatürk gibi çok ünlü ve sevilen isimlerin de daha öncesinde otelde konakladığını öğrenir ve otelde gece bulduğu bir anahtar ile kendisini bir anda 1900’lerdeki bir partide buluverir. Bu şekilde başlayan hikaye, Esra üzerinden şekillenir ve zamanla Esra ile otelin müdürü olan Ahmet Bey’in tarihte geçirdiği yolculuğu anlatır. Bir zaman yolculuğu kurgusu olan dizi, eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük beğeni toplamıştır. Aynı zamanda içerdiği tarihi sahneler ile de izleyicilerin dikkatini çeken dizi, farklı konusu sayesinde kısa sürede ilgileri üzerine çekmeyi başarmıştır. Netflix yapımı olan dizi, bu platform üzerinden keyifli şekilde izlenebilecektir.

The Breaking Bad (IMDb: 9.5)

Bir kimya öğretmeninin narkotikte çalışan polis eniştesi ile gittiği operasyonda eski öğrencisi olan Jesse Pinkman’ı görmesi ile başlayan olaylar, sonrasında kimya öğretmeni olan Walter White’ın kanser olduğunu ve yaşayacak az zamanı kaldığını öğrenmesi ile devam eder. Karakter motivasyonlarının ve aynı zamanda karakter gelişimlerinin çok iyi şekilde işlendiği bu dizi, izleyenleri yıllardır kendisine hayran bırakan ve repliklerini tekrarlattıran bir popülerliğe sahiptir. Beş sezon olacak şekilde toplam altmış iki bölümü yayınlanan dizi, suç, dram ve gerilim ögelerini içermektedir. Netflix üzerinden izlenebilecek olan Breaking Bad, özellikle de eşsiz olay akışı ile farklı bir kurgu sunmuştur ve bu nedenle de hem izleyicileri hem de eleştirmenleri kendisine hayran bırakmıştır.

Gotham (IMDb: 7.9)

DC Comics’ten uyarlanmış olan dizi, komiser James Gordon’ın acemilik döneminde Bruce Wayne’in ailesinin öldürüldüğü zamanda geçmektedir. Aksiyon türünde olan bu dizi, DC Comics karakterlerinin henüz gelişim dönemini gösterdiği için aslında izleyenlere büyük bir heyecan vermektedir. Fantastik bir gelişim öyküsü tadında olan bu dizi, Gotham sakinlerinin ilk dönemlerini gösteren dizi olduğundan Batman’in henüz küçük ve toy dönemi gözler önüne serilmektedir. İzleyenler ve eleştirmenler için de bu açıdan farklı bir bakış açısı sağladığını söylemek mümkündür.

Master Of None (IMDb: 8.3)

Netflix üzerinden izlenebilecek olan Master Of None dizisi, komedi ve drama türlerini kendi içerisinde bir arada olacak şekilde barındırır. Emmy Ödülü ve Altın Küre kazanan dizi, 2015 yılından bu yana yayın hayatını sürdürmektedir ve şu ana kadar üç sezonu, yirmi bölümü bulunan dizinin devam sezonu beklenmektedir. Dev, çocukluk arkadaşı olan Denise ve farklı karakterlerden oluşan arkadaş grupları ile kariyer, aşk ve toplumsal problemler gibi pek çok farklı sorunlar ile boğuşmaktadırlar. Bir nevi sit com tadında olan bu dizi, izleyenler ve eleştirmenler için farklı bir bakış açısı sunduğundan dolayı çok beğenilmiştir.

How To Get Away With Murder (IMDb: 8.2)

Aldığı olumlu yorumlar sayesinde çok beğenildiği anlaşılan How To Get Away With Murder dizisi, altı sezon ve toplamda doksan bölümden oluşmaktadır. Pek çok farklı ödüle sahip olan bu dizi, başarısını ödülleri ile süslemiştir ve hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından çok beğenilerek en sevilen drama, suç ve gizem dizilerinden biri haline gelmiştir. Netflix üzerinden izlenebilecek olan dizi, Annalise Keating’in hayatı çevresinde gelişen bir dizidir. Annalise, Amerika Birleşik Devletleri’nin saygın hukuk okullarından birinde görevli olan ceza hukuku profesörlerindendir ve beş öğrencisi ile bir cinayet davasına dahil olan Annalise, bu davanın kendi hayatlarını da etkileyebileceğini bilmemektedir. Farklı pek çok konuda hem dram hem de gizem ögelerini bir arada barındıran dizi, izleyenler için keyifli bir suç dizisi ortaya koymaktadır.

Arrow (IMDb: 7.7)

Drama, aksiyon, macera ve suç türlerinde olan Arrow; yüz yetmiş bölüm ve sekiz sezondan oluşmaktadır. 2020 yılında son yayınını yapmış olan dizi, Oliver Queen’in hayatını konu alır. Oliver Queen, Lian Yu ismindeki ıssız bir adada beş yıl boyunca mahsur kaldıktan sonra ülkesine dönüp suç ve yolsuzluk ile mücadele eder. DC Comics karakteri olan Arrow, DC Comics sev erler için farklı bir karakterin ortaya koyulmasından dolayı çok sevilmiştir ve farklı bir kahraman bakış açısı sağlamıştır. Sevilen dizilerden biri olan Arrow, uzun soluklu bir macera sunduğu için de ayrıca DC Comcis severlerin uzun süreli şekilde izleyebileceği bir dizi olmuştur.

Orange Is The New Black (IMDb: 8.1)

Yedi sezondan ve doksan bir bölümden oluşan Orange Is The New Black dizisi, kurgusu ve genel hatları ile çok sevilen bir dram ve aynı zamanda suç dizisi olmuştur. Komedi türünde de yer alan Orange Is The New Black, Piper’ın eski kız arkadaşı ile işlediği bir uyuşturucu suçundan dolayı hapishanede yatmasını konu alır. Bu süreçte nişanlısı ile arası bozulan, hapishanede yeni arkadaşlar edinen Piper; değişmekte ve aynı zamanda hapisane hayatına da ayak uydurmaktadır. Farklı tarzı ile izleyenleri kendisine çeken Orange Is The New Black, katı kurallara sahip olmayan ancak zaman içerisinde değişen kuralları ile de hapishane hayatını tam anlamıyla zindana çeviren bir ortamda Piper’ın yaşadıklarını konu edinir. Eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar alan ve aynı zamanda izleyenler tarafından da çok sevilen Orange Is The New Black, hem eğlendiren hem de yer yer hüzünlendiren bir içeriğe sahiptir. Netflix üzerinden Orange Is The New Black’in tüm sezonlarını izlemek de mümkündür.

Longmire (IMDb: 8.4)

Altı sezon ve altmış üç bölümden oluşan Longmire dizisi; suç, dram ve aksiyon temalarını bir arada barındırır. Yaklaşık bir sene öncesinde ölmüş olan eşinin yokluğuna alışmayan başlayan ve kasabanıın soğukkanlı şerifi haline gelen Walt Longmire’ın kızı Cady’nin hayata ısrarlı şekilde tutunması ve Walt Longmire’ın yaşadığı olaylar üzerinden ilerleyen dizi, farklı bir aksiyon havası sunar. Şerif Longmire, kasabada meydana gelen olaylarda öne atılarak cesur şekilde kendini gösterirken kızı da hayata tutunmak için bir yaşam mücadelesi göstermektedir. Farklı konusu ile eleştirmenler ve aynı zamanda izleyiciler tarafından olumlu yorumlar alan dizi, çekimi ile de başarılı bulunmuştur.

Daredevil (IMDb: 8.7)

Üç sezon ve otuz dokuz bölümden oluşan Daredevil dizisi, başarılı bir avukat olan Matt Murdock’ın çocukken geçirdiği kaza sonrasında gözlerini kaybetmesi sonucu diğer duyularının gelişmesini ve kendisini de psikolojik ve fiziksel olarak geliştirmesini temele alır. Matt Murdock üzerinden gelişen olaylar sonucunda Daredevil dizisi meydana gelir ve 2018 yılında son sezonu yayınlanmış olan Daredevil dizisinin ana konusu Daredevil etrafında şekillenmektedir.  Süper kahraman kurgusu, suç, bilim kurgu ve aksiyon gibi farklı temalara hitap eden Daredevil dizisi, Netflix platformu üzerinden de izlenebilecek olan bir Marvel dizisidir ve bu nedenle Marvel sevenlerin çokça ilgisini çeken dizi, Marvel kahramanlarının da farklı yönlerinin görülmesini sağlamıştır. 

Castlevania (IMDb: 8.3)

Animasyon bir dizi olan Castlevania, yetişkin animasyonudur. Netflix üzerinden izlenebilecek olan Castlevania, aynı isimli Japon video oyun serisine dayanmaktadır. Simon Belmont isimli bir vampir avcısının maceralarını konu alan Castlevania, Belmont ailesinin hayatta kalmış olan son ferdi olan Simon’ın Doğu Avrupa’yı Dracula’nın teröründen kurtarmak için girdiği zorlu mücadeleyi konu alır. Bu mücadele zaman zaman korku dolu ve kanlı olabilir. Castlevania, konusu itibari ile ilgi çekici bir vampir avcısı dizisidir ve aynı zamanda farklı konusu ile de ilgi çekici bir yetişkin animasyonu ortaya koyar.

How To Sell Drugs Online (FAST) (IMDb: 7.9)

Üç sezon ve on sekiz bölümden oluşan How To Sell Drugs Online (FAST) dizisi, internet üzerinden ecstasy satmaya başlayan iki gencin macera ve komedi dolu hikayesini konu alır. Kısa zamanda Avrupa’nın en büyük uyuşturucu tacirleri haline gelen bu iki genç, kurdukları internet sitesi ile isimleri olmadan ünlenirler ve hem yakalanma korkusu içinde hem de paraları aklama peşinde koşarken kendilerini daha büyük ve belalı işlerin içerisinde bulurlar. Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan bu dizi, gerçek bir gencin hayat hikayesini dile getirmektedir. Netflix yapımı bir Alman dizisi olan How To Sell Drugs Online (FAST), kısa sürede büyük beğeni toplamıştır ve farklı konusu ile izleyenleri kendisine çekmiştir.

The Haunting: Bly Malikanesi (IMDb: 7.4)

Dram, korku ve gerilim türlerinde olan The Haunting: Bly Malikanesi, Netflix yapımı başarılı dram ve korku dizilerinden biridir. Tek sezondan ve dokuz bölümden oluşan dizi, eski bir konakta iki çocuğa bakıcılık yapmak için işe başlayan bir bakıcının başından geçen korku dolu hikayeyi konu edinir. Zaman içerisinde bu malikanenin sırlarını ve geçmişini keşfetmeye başlayan bakıcı, zamanla çocukların da bir şeylerin farkında olduğunu anlar. Hikayesi ile ilgi çeken ve aynı zamanda yürek burkan bu korku dizisi, izleyiciler için farklı bir izlence keyfi sunmuştur. Bu nedenle de sevilen Netflix korku yapımları arasında yer alır.

Sex Education (IMDb: 8.4)

Otis ve Maeve, liseye giden iki gençtir ve Otis’in seks terapisti olan annesi ile babası da Otis’te adeta bir cinsel travmaya neden olmuştur. Sevgili olmayan ve pek çekici de bulunmayan Otis, annesinden dolayı lisedeki arkadaşlarının cinsel hayatlarında yanlış bildiği tüm gerçekleri onlara anlatmak için okulda gizli şekilde bir cinsel terapistlik rolü üstlenir ve terapilerden para alarak Maeve ile parayı paylaşmaya başlar. Terapileri ayarlayan Maeve’e karşı hisleri olduğunu fark eden Otis, herkese verdiği tavsiyelerin kendisinde pek de işe yaramadığını fark eder ve Maeve ile olan ilişkisini yoluna sokmak için bir ergenlik serüveni atlatmaya başlar. İlgi çekici bir gençlik dizisi olan Sex Education, cinsellik konusunda kendini henüz keşfetme aşamasında olan gençlerin neler yaşadığını ve aynı zamanda ergenliğin çeşitli sorunlarını da gözler önüne sermesi ile çok ilgi çekmiştir. İzleyicilerden ve eleştirmenlerden yüksek not alan Sex Education, farklı konusu ve ilgi çekici karakterleri ile de kendisine çeken bir dizidir.

Love, Death & Robots (IMDb: 8.5)

Birbirinden farklı çizimleri ve sekansları ile ilgi çekici bir hava uyandıran Love, Death & Robots, yetişkin animasyonu kategorisinde yer alır ve kısa bölümleri ile de çerezlik bir dizidir. Yirmi altı bölümü ve iki sezonu ile kısa sürede bitirilebilecek bir dizi olan Love, Death & Robots dizisi, keyifli bir izlence sunar. Distopik anlatıları ile teknolojinin iç içe geçtiği bu dizide her bölümde farklı hikayeleri izlemek mümkündür. Her bölümde anlattığı farklı hikayeleri ile düzlemsel bir izlemeyi zorunlu kılmayan Love, Death & Robots, farklı teması ve ilgi çekici hikayeleri ile içine çekerek farklı olanakları ortaya çıkarmaktadır.

Arcane (IMDb: 9.2)

League Of Legends oyununun çizerleri tarafından çizilen bu dizide League Of Legends karakterlerinin dünyasına bir adım atılabilmektedir. Oyunu oynamayanların ya da karakterleri hiç tanımayanların dahi severek izlediği bu dizi, bir sezon ve dokuz bölümden oluşmaktadır. League Of Legends oyununda yer alan Piltover şehrinin altındaki derin kanyon ve vadilerdeki Zaun’da geçen bu hikayede ana karakter olarak Jinx ve Vi yer almaktadır. Bu ikili üzerinden ilerleyen hikayede anlatılanlar, Piltover ve Zaun’daki bitmek bilmeyen mücadeleyi konu alır. Oyunu sevenlerin bayıldığı, oyunu hiç oynamamış olanların dahi hayran kaldığı bu dizi; ilgi çekici çizimleri ve aynı zamanda müzikleri ile de izleyenleri kendisine çekmeyi başarmıştır.

Our Planet (IMDb: 9.3)

Bir sezon ve sekiz bölümden oluşan Our Planet, bir Netflix belgeselidir. Gezenimizi, hayvan ve doğal kaynak çeşitliliğini anlatan bu belgesel dizi, Kuzey Kutbu’ndan Afrika’ya ve Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar uzanan çeşitli bir doğal güzelliği anlatmaktadır. Asıl gücün insanda olduğunu, doğanın korunmasının da yıkımının da gücünü insanın elinde bulundurduğunu anlatan bu dizi, özenli şekilde çekilmiş olan farklı görüntüleri ile izleyenleri adeta büyülemektedir. Gezenimizin uçsuz bucaksız maviliklerinden derinliklerinin görünmediği yeşilliklerine kadar her alanda insanın gücünün hakim olduğunu anlatan bu dizide insanın gücünü iyiyi kullanarak doğanın saf güzelliğini koruması gerektiği mesajı da ayrıca verilmektedir. Belgesel olması nedeniyle son derece iyi şekilde işlenen konusundan dolayı eleştirmenlerden ve izleyicilerden geçer not alan bu yapım, ses getiren Netflix yapımlarından biri olabilmiştir.

The Last Dance (IMDb: 9.1)

Tek sezonluk bir belgesel olan The Last Dance, 2020 yılında Netflix tarafından çıkarılmış olan bir Amerikan spor belgeseli mini dizisidir. On bölümden oluşan bu dizide Michael Jordan’ın başarıları ve yaptıklarını konu alınır. Chicago Bulls’taki son sezonu ve Chicago Bulls’ta son şampiyonluğunu kazandığı 1997 – 1998 yılları konu edinilir. ESPN ve Netflix ortak yapımı olan dizi, kamera ekibinin çekmiş olduğu 500 saatlik görüntülerden hazırlanmıştır. Michael Jordan’ı ve spor belgeseli sevenleri kendisine çeken dizi, onun hayatını da anlatan ufak sahneler içerir ve Jordan hayranlarının ilgi ile karşıladığı bu dizi, farklı bakış açısı sunması ile de onun şampiyonluklarına şahit olunabilmesi için bir pencere sunar.

New Amsterdam (IMDb: 8.1)

Medikal drama dizisi olan New Amsterdam dizisi, para odaklı şekilde çalışmakta olan bir medikal direktörün atanması ile başlar. Max Goodwin ismindeki bu medikal direktör, hastaneyi baştan aşağı yeniden yaratma düşüncesindedir ve New Amsterdam Hastanesi’ni eski ihtişamlı günlerine döndürmek isteyen Max Goodwin’in başından geçen maceralar ve yaşadığı zorluklar bu dizide gösterilir. Medikal bir drama içermesi nedeniyle hastane ortamındaki gergin bekleyişler, farklı dramlar ve devamlı olarak gelen hastaların dramları da çok iyi şekilde görülebilir. İzleyicilerin beğeni ile izlediği bu dizi ayrıca eleştirmenler tarafından da çok beğenilmiştir.

Avatar: Son Hava Bükücü (IMDb: 9.3)

Fantezi ve macera temalarında olan Avatar: Son Hava Bükücü dizisi, Netflix üzerinden de izlenebilecek olan 2005 yılında yayına başlamış olan bir dizidir. Çocuk dizisi türünde olan Avatar: Son Hava Bükücü dizisi, Avatar Aang’in arkadaşlarını ve dünyayı Ateş Kralı’nın azabından kurtarma çabasını içerir. Bu macerada yaşananlar Aang’in olgunlaşma ve farklı bükme yeteneklerini öğrenme sürecini içerir. Bir karakterin gelişim sürecine tanıklık etmek için en iyi çizgi dizilerden biri olan Avatar: Son Hava Bükücü dizisi, yüksek not alan eski dizilerden biridir ve her yaşta izlenebilecek bir dizi olduğu için de izleyenleri kendisine çekmektedir.

Rick And Morty (IMDb: 9.2)

Beş sezondan oluşan Rick And Morty, bir sit com ve bilim kurgu dizisidir. Morty ve çılgın bilim adamı olan dedesi Rick’in başından geçenleri konu edinen dizi, aile hayatı ve boyutlar arası aksiyonu zirvede yaşatır. Farklı konusu ve ilgi çekici bölümleri ile her bölümde hem aksiyonu hem de bilim kurguyu bir araya getirmesi nedeniyle farklı bir izlence keyfi sunar. Yetişkin animasyon dizisi olan Rick And Morty, Morty’nin ergenlik sorunları ile bir yandan dünyayı kurtarma çabasını anlatır ve boyutlar arası bu macerada Morty dedesi ile farklı boyutlarda kendisini bularak bu maceralara yeni bir seviye ekler. İzleyenlerin çok beğendiği ve heyecanla yeni sezonunu beklediği Rick And Morty aynı zamanda eleştirmenlerden de olumlu yorumlar alarak sevilen bilim kurgu animasyonları arasında yerini almıştır.

Sherlock (IMDb: 9.1)

Çok sevilen Sherlock’un maceralarını konu edinen dizi, suç ve gizem türlerinde olacak şekilde tasarlanmıştır. Dört sezonluk olan Sherlock dizisi; drama, komedi, aksiyon ve suç türlerini bir arada barıdırır. Sir Arthur Conan Doyle’un aynı isimli romanlarından uyarlanan bu dizi, Sherlock sevenler için farklı ve keyifli bir dizi keyfi sunmuştur. Farklı Sherlock teknikleri ile büyüleyen dizi, oyuncuları ve senaryosu ile de ilgi çekici bir izleme keyfi sunar.

When They See Us (IMDb: 8.9)

Bir sezon ve dört bölümden oluşan When They See Us dizisi, pek çok farklı ödül alarak başarılarını da tasdiklemiştir. Suç ve dram temalarını içerisinde barındıran When They See Us dizisi, 1989 yılında gerçekleşmiş olan Central Park koşucu vakasıyla ilgili gerçek olaylara dayanmaktadır. Çıktığı koşu sırasında Central Park’ta bulunan Trisha Meili, orada acımasızca dövülerek tecavüze uğradı ve bu da 1989 yılında büyük bir patlama yarattı. Dünyaca ünlü olan bu olayın açıklandığı ve araştırıldığı bu mini dizide anlatılanlar, bu olayın gerçek dosyalarına dayanmaktadır ve olayın açıklığa kavuşturulması için farklı belgeler ile görgü tanıklarını da içermektedir. Konusu itibari ile gerçek bir olaya dayanmasından dolayı hem gerici hem de merak uyandırıcı bir hava sunan When They See Us, izlenebilecek gizem dolu suç dizilerinden biridir.

Friends (IMDb: 9)

On sezonluk ve iki yüz otuz altı bölümlük bir sit com olan Friends, 1994 yapımı olan durum komedisi dizisidir. Netflix üzerinden izlenebilecek olan Friends, Manhattan’da yaşamakta olan bir grup arkadaşın başından geçen komik ve bir o kadar da farklı olayları konu almaktadır. Yer yer dramatik ögeler içeren, kimi zaman gülmekten karın ağrıtan bu dizi, sit com türünde olduğu için belirli alanlarda ve belirli karakterler ile gelişmektedir. Bu arkadaş grubunun başından geçenleri konu alırken bir yandan da arkadaşlığın önemine vurgu yapan dizi, bir grup arkadaşın komik ve eğlenceli hallerini bizlere sunar. İzleyicilerin yıllardan beri favorisi olan Friends dizisi, eleştirmenlerden de yüksek not alarak döneminin en ünlü dizileri arasındaki yerini almıştır ve günümüzde de hala en sık izlenen dizilerinden biridir.

House Of Cards (IMDb: 8.7)

Altı sezon ve yetmiş üç bölümden oluşan House Of Cards dizisi, drama türündeki bir dizidir ve 2013 yapımı olan bu dizi, 2018 yılında son sezonu ile final yapmıştır. Washington DC’de geçen House Of Cards dizisi, Güney Kaliforniya’dan seçilmiş Demokratik Partili bir kongre üyesi olan Frank Underwood’a vaat edilmiş olan dışişleri bakanlığı pozisyonuna başkasının gelmesi ile bir planın ortaya konmasından başlar. Sonrasında gelişen olaylar ise hem merak uyandırıcı hem de dramatik bir öyküyü ortaya koyacak düzeydedir. Bu dizi hem yayınlandığı dönemde hem de şimdilerde çok beğenilen diziler arasında yer alır. Aynı isimli romandan esinlenilerek çekilen dizi, eleştirmenlerden ve izleyicilerden de geçer not alarak çok sevilen diziler arasındaki yerini kazanmıştır.

Vis a Vis (IMDb:8.2)

Dört sezon ve kırk bölümden oluşan Vis a Vis dizisi, gerilim türündeki dizilerden biridir. 2015 yılında ilk bölümünü yayınlamış olan Vis a Vis, erkek arkadaşına olan bağımlılığı nedeniyle kendisini bir anda hiç beklemediği bir dünyanın içerisinde bulan bir kadının yaşadıklarını anlatmaktadır. Patronuna aşık olan Macerena Ferreiro, hayatını alt üst ettiğinin farkında değildir. Farklı pek çok olay yaşayan bu kadının yaşadığı absürt ve yer yer gerici olayların aktarıldığı bu dizide yer yer komikliklere ve eğlenceye de tanıklık etmek mümkündür. Genel anlamda eğlenceli ve etkili bir dizi olduğunu söylemek mümkün olan bu dizide oynayan karakterlerin kendine has özellikleri de ayrıca öne çıkan bir diğer detaydır. Yüksek puana sahip olan Vis a Vis, başarılı bir dizi olmasından dolayı izleyiciler tarafından da çok sevilmiştir.

Big Mouth (IMDb: 8)

Yetişkin animasyon dizisi olan Big Mouth, elli bir bölüm ve beş sezondan oluşmaktadır. Ergenlik çağındaki bir grup gencin cinselliklerini ve ergenlik dürtülerini keşfetmesini konu alan Big Mouth, komik ve ergenlik çağı draması içeren bir dizidir. Ergenliğin hem mucizevi hem de korkutucu yönlerini anlatan dizi, kendiliğini keşfetmeye çalışan bu bir grup genç üzerinden ilerler ve hem cinselliğin keşfini komik şekilde anlatır hem de komik olaylar yaşayan bu gençlerin başından geçen farklı olaylara tanıklık etme fırsatı yakalayabilirsiniz. 13 yaş ve üzeri etiket ile yayınlanan bu dizinin içerdiği çıplaklık ve çeşitli sahneler de onun aslında bir yetişkin animasyonu olduğunu göstermektedir. Yetişkinler için izlemesi son derece keyifli olan bir dizi olabileceğini söylemek mümkündür. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden yüksek not alan dizi, farklı ve ilgi çekici işlenme biçimi ile cinselliğin de komik ve utandırıcı yönlerini göstermektedir.

BoJack Horseman (IMDb: 8.8)

Altı sezon ve yetmiş yedi bölümden oluşan BoJack Horseman, Amerikan yetişkin sit comu ve animasyonudur. 90’larda ünlü olan bir televizyon oyuncusu iken şimdilerde pek de popüler olmayan bir atın yani BoJack Horseman’ın Hollywood’da yeniden ün kazanma çabasını anlatan bu sit com, onun çevresiyle olan etkileşimlerini ve yeniden ünlü olma yolunda gösterdiği çabalarını konu alır. Başrol olan at ve onun çevresindeki farklı karakterler olan hayvanlar da diziye alışılmışın dışında bir hava katmaktadır. Yetişkin dizisi olması nedeniyle argo ve küfür içerebilen sit com, güldürü ve eğlence ögelerini bir arada olacak şekilde barındırır ve yer yer dramatik ögeleri de içerebilir. İzleyicilerin sevdiği sit comlardan biri olan BoJack Horseman, farklı görünüşleri ile ilgi çeken bu karakterlerin başlarından geçen komik ve ilgi çekici olayları konu aldığı için de son derece popüler olan yapımlardan biri haline gelmiştir.

Dark (IMDb: 8.8)

Bilim kurgu ve gerilim türlerinde olan Dark, Netflix üzerinden yayınlanan bir Alman internet dizisidir. 2017 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, herkesin kafasında büyük soru işaretlerine neden olmuştur ve diziyi çözmek, tahmin edildiğinden de zor gelmiştir. Bu nedenle de diziyi izleyenler hep akıllarında büyük soru işaretleri ve gizem ögeleri ile diziyi izlediği için aslında devamlı olarak merak güdüsü tetiklenmektedir. Drama, gizem, gerilim ve psikolojik ögeler barındıran bu dizi; kurgusal bir Alman kasabası olan Winden’da iki çocuğun kaybolması sonucu başlayan gizemli olayları konu alır. Polis çocukların kaybolmasını bir kaçırılma dosyası olarak ele alıp bu olayı soruşturmaya başlar ancak olaylar hiç de tahmin edildiği gibi değildir. Başlarda anlaması zor olsa da aslında anladıktan sonra çok daha keyifli gelen bu dizi, izleyenler için farklı ve ilginç kurgu şeması sayesinde başarılı yapıtlardan biri olarak değerlendirilmiştir ve eleştirmenlerden de yüksek not alan dizi, doğa üstü başarıdaki kurgusu sayesinde en çok izlenen ve sevilen diziler arasında yerini almıştır.

The Crown (IMDb: 8.7)

2016 yılında ilk bölümü yayınlanan The Crown dizisi, dört sezon ve kırk bölümden oluşmaktadır. Aldığı farklı ödüller ile çekimlerinin ve genel içeriğinin ne kadar başarılı olduğunu da gözler önüne seren dizi, farklı içeriği nedeniyle izleyicilerin beğenisini toplamıştır. Netflix dizisi olan The Crown, tarihi bir drama dizisidir ve farklı drama filmleri ile çeşitli tiyatro oyunlarının bir uyarlaması olduğunu söylemek mümkündür. Tarihi dönem draması olan The Crown, Kraliçe II. Elizabeth’in tahta geçtiği ilk yıllarını konu edinir. Aşk, politik roller, siyasi rekabetler ve çok daha fazlası bu dizide anlatılır ve bunlar gibi pek çok detayın da 20. yüzyıla nasıl şekil verdiği işlenir. Kıyafetlerden dönem konuşma tarzına, dönemin mekânsal tasarımlarından kraliçenin hayatına kadar her bir detayı özenle işleyen dizideki tüm ufak noktalar aslında diziyi özel kılan detaylardır ve bu  nedenle de eleştirmenler tarafından dizi beğeni ile eleştirilmiştir. İzleyicilerin de kalbinde taht kuran The Crown, en çok izlenen Netflix yapımlarından biri olmayı başarmıştır.

Downton Abbey (IMDb: 8.8)

Bir İngiliz kraliyet ailesini konu alan Downtown Abbey, Downtown Malikânesinde yaşamakta olan Crawley ailesi ile malikane çalışanlarının hayatlarını konu alır. 1912 ile 1920 arasındaki dönemlerde geçen dizinin hikayesinde aile mutlu bir hayat yaşarken başlarına gelen olaylar ile sarsılırlar ve malikane mutluluğu bir anda bozulur. Altı sezon ve elli iki bölümden oluşan dizi, aldığı pek çok ödül ile iyi kadrosunu ve dizinin çekimleri ile senaryosunun da başarısını kanıtlamıştır. Dönemin karakterlerini ve tüm ortamını çok iyi şekilde resmeden dizi, farklı karakterleri ile de diziye renk katmayı başarmıştır. Sunduğu dram ve gizem ögeleri ile de seyirciyi yer yer şaşırtan dizi, renkli bir izlence sunabilmektedir.

Chef’s Table (IMDb: 8.6)

Emmy adayı olan Chef’s Table, baş döndüren lezzetler ile gurmeliği ve gurme yemek kavramını baştan tanımlayan yemeklerin ve tatların sahibi olan dünyanın farklı pek çok yerinde yıldız şeflerini tanıtmaktadır. On bir şefin restoranı, Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesine girmeyi başarmıştır ve bunların içerisinde Türk bir şef de yer almaktadır. Farklı lezzetlerin yaratım süreçlerinden hangi aşamalardan geçtiğine kadar anlatan şefler, yemeklerin daha güzel hale gelmesi için nelere tabi kalması gerektiğini de anlatmıştır ve şeflerin bu olgunlaşma süreçlerine de ortak olunan Chef’s Table dizisinde farklı şeflerin nefes kesen tatları ile tanışmak mümkündür. İzleyenlerin ağzını sulandıran, eleştirmenlerin canını çektiren bu dizi; otuz bölüm ve altı sezondan oluşmaktadır. Netflix üzerinden izlenebilecek olan bu dizi, belgesel niteliği taşıyan bir yemek yolculuğunu ve şef olma sürecini anlatır.

American Crime Story (IMDb: 8.4)

Her sezonda farklı karakterleri ve farklı konuları olan American Crime Story, Amerika tarihinde yer almış olan en bilindik ve en ünlü suçluları anlatan belgesel niteliğinde bir dizidir. Gerçek olayları ve gerçek kişileri merkeze alan dizi, üç sezon ve toplam otuz bölümden oluşmaktadır. Farklı konular etrafında dönen her sezonda farklı karakterlerin yer alması da ayrıca dizinin kendisine daha bağlayıcı olmasını sağlamıştır ve yeni sezonların merak uyandırıcı gizemli havası da American Crime Story için yeni izleyiciler ile tanışmak adına bir olanak sağlamıştır. Farklı havası ve gizemli dünyası ile American Crime Story izlenebilecek kaliteli suç ve gerilim dizileri arasında yer alır.

Grace And Frankie (IMDb: 8.3)

2015 yılında ilk bölümü yayınlanan Grace And Frankie, sit com-vari havası ile televizyon komedisi sevenlerin ilgisini çeken bir dizi olmuştur. Yedi sezon ve seksen iki bölümden oluşan Grace And Frankie, Netflix için çekilmiş olan bir Amerikan komedi dizisidir. Eşleri tarafından terk edilen iki kadının eğlenceli birlikteliklerini konu edinen Grace And Frankie, iki kadının eşlerinden sonraki mutlu ve birlikte geçen yaşantılarını anlatmaktadır. Başlarından geçen komik olaylar ile izleyiciyi neşelendiren Grace And Frankie, eleştirmenler ve izleyici tarafından da sevilerek takip edilen diziler arasında yer almaktadır.

Russian Doll (IMDb: 7.8)

Bir sezon ve sekiz bölümden oluşan Russian Doll, yeni sezonunu izleyicilere bekleten bir tarza sahiptir. 2019 yılında ilk sezonu yayınlanan Russian Doll dizisinin komedi – drama türlerini aynı anda içerisinde barındırdığını söylemek mümkündür. Aynı zaman döngüsü içerisinde sıkışıp kalan Nadia Vulvokov’un hikayesini anlatan dizi, aynı gece sürekli olarak ölüp yeniden devam eden bir döngünün içerisindedir. Bir oyun geliştiricisi olan Nadia, bu döngüden çıkmanın bir yolunu aramaktadır. Netflix yapımı komedi – dram dizilerinden biri olan Russian Doll, çıktığı dönemde büyük övgüler almış ve çok sevilen Netflix yapımlarından biri haline gelmiştir.

Maniac (IMDb: 7.7)

2018 yılında ilk bölümü yayınlanan Maniac isimli dizi, bir sezon ve on bölümden oluşmaktadır. Emma Stone ve Jonah Hill gibi isimleri bünyesinde bulunduran dizi, iki yabancının belirli sebepler nedeniyle farmasötik bir araştırmaya dahil olmasını konu edinir. Şizofreni teşhisi koyulmuş olan Owen ve ailesi ile bozuk ilişkilere sahip olan Annie, bir arada bir araştırmaya katılır ve sonrasında çeşitli olaylar gelişerek hem merak uyandırır hem de dizinin ilerleyiş sürecine hareket kazandırır. İzleyicilerden ve eleştirmenlerden yüksek notlar alan Maniac, izlenebilecek farklı ve ilgi çekici merak uyandıran diziler arasında yer almaktadır.

Designated Survivor (IMDb: 7.5)

Üç sezon ve elli üç bölümden oluşan Designated Survivor dizisi; drama, gizem ve aksiyon türleri içerisinde yer alan bir dizidir. Bir felaket sonrasında Amerika’nın güncel sorunlarına ve aslında sahip olması gereken değerlere değinen dizi, Tom Kirkman’ın aldığı kararlar ile kendi hayatını ve aynı zamanda ülke kaderini nasıl etkilediğini gösterir. Farklı teması ile izleyiciyi kendisine çeken dizi, ilgi çekici bir konuya sahiptir ve eleştirmenlerden de izleyiciden de yüksek not alan dizi, farklı içeriği ile Netflix’te izlenebilecek olan içerikler arasında yer alır.

Dogs of Berlin (IMDb: 7.6)

Netflix üzerinden izlenebilecek olan Dogs Of Berlin, ikinci Alman yapımı Netflix dizisidir. İlk sezonu 2018 yılında yayınlanan Dogs Of Berlin; dram, suç ve aksiyon türlerinde yayınlanan bir dizidir. Toplam on bir bölümden oluşan dizi, ünlü bir Türk – Alman futbolcunun cinayetini araştıran bir Türk ve bir Alman polisi anlatmaktadır. Hem spor dizisi severlerin hem suç dizisi severlerin hem de aksiyon dizisi sevenlerin ortak şekilde beğeneceği bir dizi olan Dogs Of Berlin, farklı ve ilgi çekici konusu sayesinde izleyenleri kendisine çekmektedir. Aldığı iyi yorumlar ile de başarısını gözler önüne sermektedir.

Self Made (IMDb: 7.3)

Bir sezondan oluşan Self Made ya da orijinal adı ile Self Made: Inspired by The Life Of Madam C. J. Walker, toplam dört bölüme sahiptir ve her bölüm, birkaç bölüm kadar uzun olduğu için geniş bir dizi keyfi yaşatmaktadır. Drama, tarih, biyografi tarzlarında yayınlanmış olan Self Made dizisi, iyi not alanda ve eleştirmenler tarafından da izleyiciler tarafından da beğenilen diziler arasında yer almaktadır. Farklı konusu ile de ayrıca ilgi çeken Self Made, kölelik sonrasında ırkçılık ve eşitsizlik gibi durumların olduğu bir dönemde kendisini saç bakım pazarına adamış olan ve bağımsız şekilde milyoner olan ilk siyahi kadın olan Madame C. J. Walker’ın hayatını anlatmaktadır. Madame C. J. Walker’ın gerçek hikayesini anlatan bu dizi, farklı ve dikkat çeken konusu ile ilgi çekici bir içerik sunar ve aynı zamanda ırkçılığa karşı yaptığı sert vurgular ile de bilinç oluşturmak amacına sahiptir. Dönemin ruhunu çok iyi şekilde yansıtan dizi, eleştirmenlerden bu nedenle de büyük övgüler almıştır. İzleyiciyi kendisine çeken bu dizi, kısa sürede izlenip bitirilecek olan çerezlik bir dizidir.

3 thoughts on “Keyif Dolu 100 Netflix Dizi ve Filmleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *