SEO ANALİZİ NEDİR?

SEO ANALİZİ NEDİR

SEO analizi nedir sorusunun cevabını vermek için önce SEO’yu tanıtmak gerekir. İngilizce açılımı Search Engine Optimization olan SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

Kurumsal bir web sitesi olan veya online alışveriş sitesi açarak e-ticaret yapan her marka belirli dijital pazarlama stratejileri ile hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmayı amaçlar. Markalar hedef kitlelerine ulaşmak için marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla satış yapmak ister. Google’da görünür olmak isteyen markalar seo analiz yöntemine başvurmaktadır.

SEO Analizi

SEO analizinin ne olduğu aslında oldukça açıktır; arama motoru uyumluluğu (SEO) çalışmalarının kontrollerinin yapılarak, ne tür sonuçlar verdiğini görmeyi sağlayan analizlerin hepsidir. Web sitesi SEO analizi detaylı bir uygulamadır. Çok sayıda bileşenin söz konusu olduğu, ince detaylara sahip bir süreçtir ve alanında uzman, profesyonel bir SEO Uzmanı ile çalışılması önemlidir.

SEO Analizi Neden Önemli?

Google arama motorunda üst sıralarda yer alan web sayfalarının daha fazla tıklama aldığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Web  sitenin sahibi için önemli olansa nitelikli ziyaretçi sayısıdır. Sanılanın aksine aslında Arama Motoru Optimizasyonunu daha fazla ziyaretçi için değil daha fazla nitelikli ziyaretçi için yapılır. İşte SEO analizi bu hedefe ulaşmak için çok önemlidir. Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerin arama motorlarında daha çok görünür olmasını sağlamak ve daha üst sıralarda gösterilmek için yapılan çalışmalardır.

SEO analizi mevcut durumu gösterdiği gibi, yanlış yapılan çalışmaları da görmenizi sağlayarak, yeni stratejiler edinmeniz için size yol gösterir. SEO analizi yapabilmek için belli başlı unsurların üzerinden geçmeniz gerekir. Ayrıca bu analizleri de düzenli bir şekilde yapmanız oldukça önemlidir.

SEO analiz uygunluğunu kontrol etmek için aşağıdaki araçlar önemlidir:

•          Meta Açıklamalar

•          URL Yapısı

•          Hatalı URL Yapısı

•          Doğru URL Yapısı

•          Metin Kontrolü

•          İçerik Süreçler

•          İç Bağlantılar (İnternal Links)

•          Görseller:

•          Kırık Bağlantılar (Broken Links)

•          Hız ve Uyumluluk

Sitenin Analiz Edilmesi

Site analizi web sitesi tasarımı ve yazılımının düzenlenmesi ile başlar. Bu teknik kısım SEO analizi açısından oldukça hayatidir. Tasarım açısından sitenin kullanıcı ihtiyaçları, tüm ekran boyutlarına ve mobil cihazlara uyumlu olması, çalışması, uygun kodlanması,  uygun renklerin kullanılması önemlidir. Yazılım kısmı arama motorlarının botları ile ilgilidir. Arama motorları  kod yapısı ile ilgilenmektedir. Bu nedenle, yazılım kısmının arama motorlarına uygun bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Başlık etiketlerinin doğru kullanılması,  site içerisinde dolaşımı artıracak ve ziyaretçinin sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca nitelikli ziyaretçi çekilmesi için gerekli şartlar sağlanmalıdır.

Kelimelerin Analiz Edilmesi

SEO analiz kapsamında kelime analizi yaparken izlenecek  yol, kelimelerin aranma miktarlarının ve zorluk derecelerinin analizinin doğru yapılmasıdır. Analiz edilmesi sonucu, çalışma yapılacak kelimeler belirlenir ve bu doğrultuda  başlanır.

Rakip Site İçi Analiz

Rakip site içeriklerinin incelenmesi, takip edilmesi ve analizinin yapılması oldukça önemlidir. Rakip sitelerin analizi, içerik başlıklarının kullanımı, ziyaret süresinin uzatılması için uygulanan değişiklikler, içerik kalitesi ve alaka düzeyi gibi bir çok farklı noktaya bağlı olarak yapılır. Site içi SEO analizi çalışmaları yapılırken rakiplerin tüm pozitif yönlerini, negatif yönlerini de pozitife çevirerek uygulamak gerekir.

Rakip Site Dışı Analiz

Rakiplerin, backlink çalışmalarının incelenip analiz edilmesi, sosyal medya paylaşımları gibi bir çok farklı mecradaki site dışı SEO analizi oldukça gereklidir.

Anahtar Kelime Analizi

Web site içerisindeki tüm içerikler için önce anahtar kelime analizi yapılmalıdır. Sitenin tüm içerikleri bu analiz ışığında oluşturulmalıdır. Anahtar kelime analizi SEO analizinin önemli bir ayağıdır.

Sitenizin sahip olduğu içeriklerin kalitesi SEO açısından hayati önem taşır. Uzmanlara göre semantik içerikler daha kolay öne çıkabilmektedir. SEO analizi sırasında içeriklerinizi de semantik olup olmadığı ile ilgili değerlendirmeye tabi tutabilirsiniz. Benzersiz ve özgün içerikler aynı zamanda anahtar kelimelerle alakalı olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *