Bursa’da Yapabileceğiniz Aktiviteler

Bursa’da Yapabileceğiniz Aktiviteler

Kültürel ve tarihi zenginliğinin yanı sıra insanın sıkılmasına da asla olanak tanımayan Bursa, yapılacak farklı aktiviteleri ile oldukça geniş bir aktivite skalası da sunar. Bursa’nın her bir köşesinde farklı bir etkinlik yapmanız, doğa ile iç içe olup aynı zamanda modern eğlencelere de gitmeniz mümkün olabilmektedir. Bu nedenle de Bursa’nın her bir ilçesinde yapacak farklı aktiviteler saklıdır ve her birini keyfinize uygun şekilde keşfederek siz de Bursa gezinize renk katabilir, keyifli şekilde zaman geçirebilirsiniz. Modern aktivitelerden kültürel gezilere, kar tatilinden ailecek vakit geçirilecek alanlara kadar pek çok detayı bu yazıda bulabilir ve dilerseniz Bursa ziyaretinizde farklı alanları ziyaret ederek siz de Bursa gezinizi hareketli hale getirebilirsiniz.

Uludağ’a Çıkıp Kayak Yapın

Bursa denildiği zaman akla ilk gelen elbette ki Uludağ’dır. Bursa’ya gidip de Uludağ’ı ziyaret etmeden olmaz. Siz de bahar aylarında ya da kışın Uludağ’a çıkıp kayak yapın, yılbaşı zamanında Uludağ’da düzenlenen eğlencelere ve partilere katılın, kış festivallerini görün ve eğlencenize soğuk bir neşe katın. Buradaki deneyimli eğitmenlerden kayak eğitimi alın ve kayak yapıp Uludağ soğuğunda sıcak içeceklerle kendinizi otellere atın.

Uludağ Orman Köşklerinde Konaklayın

“Uludağ’a gitmişken konaklamadan olmaz.” diyenlerdenseniz Uludağ’daki orman köşklerini ziyaret edin ve burada konaklayarak karlar içinde bir tatil fırsatını yakalayın. Birkaç arkadaşınızla, eşinizle ya da ailenizle geçireceğiniz enfes bir kar tatili için neşeli bir fırsat sunan orman köşkleri, şöminenizle birlikte karın yağışını izlemeniz ve Uludağ’daki tüm imkanlardan yararlanmanız için muhteşem bir fırsat olacaktır. Siz de kar tatili planlıyorsanız orman köşklerini gözden geçirmeden karar vermeyin.

Tarihi İnkaya Çınarı’nda Kahvaltı Yapın

Osmanlı devletinin ilk köylerinden biri olan İnkaya’nın meşhur İnkaya çınarının altında bir kahvaltı yaparak güne başlamak eşsiz bir keyif sunabilir. Yaklaşık 600 yıllık geçmişi olan İnkaya çınarı altında yapacağınız doğal köy kahvaltısı ile güne başlayıp Uludağ eteklerinde doğanın kokusunu içinize çekebilir, Bursa’nın doğal güzellikleri ile güne başlayabilirsiniz. Osmangazi’ye bağlı olan İnkaya, tarihi çınarı ve doğal mahsulleri ile ünlü olan bir köydür ve eski yerleşiminden dolayı da kahvaltı sonrasında köy içerisinde gezip hediyelik alabilir, eski yapıları keşfedebilir, tarihi çınarın altında fotoğraf çekilebilir ve Bursa’nın tarihine göz atabilirsiniz.

Atatürk Kent Ormanı’nda Piknik Ya Da Mangal Yapın

Bursa manzarasına karşı piknik ya da mangal yapıp doğa ile iç içe vakit geçirmek isterseniz siz de Atatürk Kent Ormanı’na gidebilir, orman içerisinde yer alan mangalların içerisinde yemeğinizi pişirebilir ve piknik alanlarında keyifli şekilde vakit geçirip sportif aktiviteler ile ilgilenebilirsiniz. Aracınızla gidebileceğiniz ve ailecek keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer olan Atatürk Kent Ormanı, doğa ile Bursa manzarasına karşı keyifli vakit geçirilecek eşsiz bir alandır. Bu nedenle de arkadaşlarınızla, ailenizle ya da sevdiklerinizle piknik veya mangal yapmak, top oynamak ve doğanın kokusunu buram buram içinize çekmek isterseniz siz de Atatürk Kent Ormanı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kozahan’da Kahve Keyfi Yapın

Tarihi dokusu ile eşsiz bir seyir zevki sunan Koza Han’ın içerisinde kahve keyfi yapın ve bu tarihi alanın dokusunu kahve içerken keşfetme şansına sahip olun. İsterseniz Kozahan içerisinde yer alan dükkanlardan alışveriş yapın, bu bölgedeki hanları ziyaret edin ve Hanlar Bölgesinde yer alan farklı tarihi yapıları keşfetme olanağı bulun. Kozahan’ın göz alıcı bahçesinde otururken siz de bu yapının ilgi çekici güzelliğine kendinizi bırakın ve öğleden sonra kahve keyfinizi bu tarihi yapının bahçesinde keyifle yapın.

Cumalıkızık Evlerini Ziyaret Edin ve El Yapımı Gözleme Yiyin

Tarihi oldukça eskiye dayanan Cumalıkızık’taki tarihi evleri görüp Cumalıkızık’ta yaşayan teyzelerin elinden çıkan gözlemeleri ve yöresel lezzetleri tatmak isterseniz siz de tarihi köye gidebilir, bu köyün tarihi ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Eski müzelerinden gezilecek tarihi alanlarına kadar pek çok farklı aktivite ile sizi karşılayacak olan Cumalıkızık, yöresel halkın ev sahipliği ile birleşince sıcacık ve keyifli bir ortam sunacaktır. Burada gezip eski yapıları görebilir, hediyelik eşya alabilir, sıcacık ve el yapımı gözlemelerden ve yiyeceklerden yiyebilir, taze toplanmış sebze ve meyvelerden satın alabilirsiniz. İsterseniz tarihi çok eskilere dayanan köşklerin ve yapıların içerisinde kahve içebilir ve buralarda vakit geçirip dinlenebilirsiniz. Bu alanda gezecek çok yapı olduğundan tüm gününüzü gezerek ve farklı yöresel lezzetleri tadarak geçirmeniz mümkündür.

Teleferiğe Binip Bursa’yı Seyredin

Bursa’yı tepeden izlemek isterseniz teleferiğe binerek tepeden bir seyir keyfi gerçekleştirmeniz mümkündür. Teleferik sizi Uludağ’a çıkaracaktır ve isterseniz yolda keyifli vakit geçirip Uludağ’a çıkmadan da geri dönmeniz mümkündür. Dilerseniz Bursa’nın tepesine çıkmışken Uludağ’da da keyifli şekilde vakit geçirebilir, kahvenizi Uludağ’da içebilir ve Uludağ’da düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. Teleferikle Uludağ’ın tepesine çıkarken siz de Bursa’yı izleyebilir ve Bursa’nın tamamını görebilirsiniz.

Arap Şükrü Sokağı’nda Eğlenceye Doyun

Bursa’nın meşhur Arap Şükrü Sokağı’nda eğlenceye doyabilir, gece eğlencelerini tadabilir ve taze balık yiyerek keyifli şekilde rakı içip sohbetinizi yapabilirsiniz. Bitmeyen eğlencenin Bursa’daki adresi olan Arap Şükrü Sokağı’nda eğlenip arkadaşlarınızla canlı müzik dinleyebilir, hiç bitmeyen eğlencenizi mekanlardaki şarkıcılar ile renklendirebilirsiniz. Trafiğe kapalı olan bu sokakta rakı – balık keyfinizi yapıp canlı müzikler eşliğinde eğlenebilir ve Arap Şükrü Sokağı’nda Bursa’nın eğlence kültürünün bir ögesi olan bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi’nde Serinleyin

Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde yer alan Suuçtu Şelalesi, doğal güzellikler ile bu gibi şelalenin birleştiği eşsiz bir yerdir. Özellikle de sıcak yaz aylarında serinlemek ve keyifli şekilde doğa ile iç içe vakit geçirmek için siz de Suuçtu Şelalesi’ni ziyaret edebilir, arkadaşlarınız ya da aileniz ile piknik yapabilir ve şelalenin çevresine gezip doğayı keşfedebilirsiniz. Serin ve temiz havası ile tam bir ziyaret mekanı olan Suuçtu Şelalesi, gezi ve piknik alanı olarak tercih edilebilir. Tabiat Parkı olarak tescillenmiş olan Suuçtu Şelalesi’nin yer aldığı bu alan; doğa sporlarının ve çeşitli aktivitelerin yapıldığı bir alan da sağlar. Siz de özellikle sıcak yaz aylarında Suuçtu Şelalesi’nde serinleyebilir, temiz havaya doyabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Tophane’den Bursa’ya Kuşbakışı Bir Bakış Atın

Bursa’nın tepeden görülebildiği eşsiz alanlardan biri olan Tophane’de siz de Bursa’ya kuşbakışı bir bakış atabilir, Tophane’de gezip zamanında yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmış olan Saat Kulesi’ni yakından görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Tophane’ye kadar gelmişken türbeleri gezebilir, Osmangazi’deki pek çok farklı tarihi ve kültürel alana adım atabilirsiniz. Bu çevrede çok fazla tarihi alan olduğu için Tophane’ye çıkmadan önce bu alanları gezip görebilir, sonrasında ise bir çay ya da kahve içmek ve mola vermek için Tophane’de dinlenebilirsiniz.

Misi Köyünde Kahvaltı Yapın

Eski bir Rum kasabası olan Misi köyünde gezip eski yapıları keşfedebilir, köy kahvaltısı yapabilir ve buradaki temiz havayı içinize çekip tarihi yapıların arasında gezebilirsiniz. Dere kenarında yer alan çay bahçelerinde ve kahvaltı salonlarında sabah kahvaltınızı yapabilir ve öğleden sonra kahvenizi içebilirsiniz. Akşam yemek yemek isterseniz de dere kenarında yer alan restoranlarda yemeğinizi yiyip doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi eser niteliğindeki Rum evlerini de sokak aralarında dolaşarak görmek, bu köyü tanımak ve tarihini bilmek için yeterlidir. Burada sokak aralarında gezerek Misi köyünün tarihini anlamak ve tarihi Rum evlerinin eşsiz mimarisini gözlemlemek mümkündür.

Gölyazı’da Sandalla Tur Atın, Gölyazı’yı Keşfedin

700 yılı aşkın süredir Gölyazı’da olan ve yılların tüm birikimini içerisinde taşıyan Ağlayan Çınarı ziyaret edebilir, isterseniz Zambak Tepe’den adanın büyük bir çoğunluğunu da rahat şekilde görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu tepede önceden yer almış olan antik tiyatronun yerini görebilir ve şu anda hangi alanda nasıl yer alacağını bilebilirsiniz. Ayrıca Gölyazı’ya 1 kilometre kadar yakında yer alan Kızadası üzerindeki Apollon Tapınağı’nı da ziyaret ederek pek çok kısmı sular altında kalmış olsa da antik bir yapıyı ziyaret etme olanağına sahip olabilirsiniz. Ayrıca tüm bunlardan sonra yorulmuş olacağınız için dilerseniz Gölyazı etrafında balıkçıların ve turların sağladığı tekneler ve sandallarla tur yapabilir, kaptanlardan bu adanın tarihini ve geçmişini iyi şekilde öğrenebilir, burası ile ilgili efsaneleri de sandal gezileri sırasında öğrenebilirsiniz. Ayrıca Gölyazı’nın eşsiz güzelliğini keşfetmek için farklı zamanlarda buraya gelirseniz su seviyesine bağlı olarak ağaçların büyük çoğunluğunun sular altında kaldığını ya da bazı yapıların suyun altında kaldığı için kaybolduğunu da görebilirsiniz. Bu alanı ziyaret edecekseniz hangi dönemlerde bu tip olayların olduğunu da bilmeniz önerilir.

Nilüfer Müzik Festivali’ne Katılın

Bir süredir yapılamayan, pandemi nedeniyle ara verilmiş olan Nilüfer Müzik Festivali 2022 yılından itibaren yeniden düzenlenecek ve eylül ayında yeniden gençlerle buluşacak. Siz de bu dönemde Bursa’ya gelirseniz Nilüfer Müzik Festivali’ne gitmeden dönmeyin, ünlü sanatçıların sahne aldığı ve birkaç gün süren bu keyifli etkinliğe katılarak siz de keyifli şekilde bir sonbahar aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz. Bursa’ya festivalin olduğu dönemlerde gelirseniz Balat Ormanı çevresinde yer alan bu müzik festivaliyle eğlenebilir, Nilüfer Müzik Festivali’ne gelen sanatçıların eşsiz performanslarını dinleyebilirsiniz.

Bursa’ya Has Lezzetleri Tatmadan Dönmeyin!

Süt helvasından iskendere, pideli köfteden Muradiye çorbasına, İnegöl köfteden Kemalpaşa tatlısına, cantıktan etli kerevize ve kestane şekerinden düğün helvasına kadar farklı pek çok lezzete sahip olan Bursa’nın yöresel lezzetlerini tadarak siz de nefis bir gezi geçirebilirsiniz. Geziniz boyunca Bursa’ya ait yöresel lezzetleri tadabilir, her öğünde farklı bir lezzeti deneyebilirsiniz. Özellikle de deneyenlerin vazgeçemediği, tadı damağında kadar süt helvasını tadıp siz de tarifini alabilir, tarihi İskendercilerden ve köftecilerden İskender ve pideli köfte yiyebilirsiniz. Özelikle de Hanlar bölgesinde ve Osmangazi’nin merkezinde yer alan tarihi restoranlardan lezzetli Bursa yiyeceklerini tadabilirsiniz.

Mudanya’da Deniz Kenarında Taze Balık Yiyin

Mudanya’da deniz kenarındaki balıkçılardan taze balık yiyebilir, deniz kenarında taze barbunların tadına bakabilirsiniz. Ayrıca isterseniz Mudanya merkezde balık yiyebilir ya da Tirilye’deki balıkçılardan da taze balık alıp pişirebilir veya balıkçılarda taze balık keyfine varabilirsiniz. Tirilye’de taze barbunların tadına bakarken şunu unutmayın: Tirilye eski bir Rum köyüdür ve Rumca’da Tirilye olarak okunan trigliya barbun anlamına gelmektedir. Bu yüzden taze ve en kaliteli barbunları adını vermiş olduğu Tirilye’de yiyebilirsiniz.

Rum Kasabası Tirilye’yi Gezin

Rumlardan kalma evleri ve dükkanları görebileceğiniz Tirilye’yi ziyaret ederek siz de tarihi bir yolculuğa çıkabilir ve Tirilye’de taze balık yiyerek deniz kenarındaki restoranlarda eğlenceli bir akşam yemeği geçirebilirsiniz. Eski Rum sokaklarında gezerek siz de balıkçıları turlayabilir ve sonrasında Tirilye’nin deniz kenarında yer alan kafelerinde oturup çayınızı ve kahvenizi keyifle ve sakinlikle yudumlayabilirsiniz.

Antika Pazarını Gezin

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde her ayın üçüncü Pazar günü İhsaniye Kapalı Pazaryeri’nde kurulan antika pazarı, onlarca yıllık antikaların satışa çıkarıldığı ve büyük ilgi topladığı bir alan sunuyor. Antika sevenlerin ve Bursa antikacılarının, antikalarını satmak isteyen Bursa halkının bir araya geldiği bu antika pazarında ev eşyalarından takılara, kıyafetlerden plaklara, eski mutfak eşyalarından zücaciye ürünlerine ve ev süs eşyalarından eski elektronik eşyalara kadar farklı pek çok eşyayı bu pazarda bulmanız mümkündür. Dilerseniz siz de Bursa’daki antika pazarını ziyaret ederek antika eşyalar satın alabilir ve almasanız dahi onlarca yıllık mazisi olan bu antikalar ile yakından tanışabilirsiniz. Bu pazarda çok pahalı antikalar olsa dahi bütçenize uygun pek çok antika eşya bulmanız da mümkün olabilecektir. Eski çocuk oyuncaklarından yemek takımlarına kadar her şeyi bu antika pazarında bulabilirsiniz.

FSM’de Lasertag Eğlencesine Katılın

Bursa’nın FSM bulvarında yer alan lasertag eğlencesine siz de arkadaşlarınızla katılarak keyifli şekilde vakit geçirebilir, modern eğlencelerden biri ile arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz. Lasertag eğlencesine katılmak için siz de Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yer alan farklı lasertag oyun alanlarını tercih edebilir, bu alanlarda farklı oyunlar da oynayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda lasertag oyununuz bittikten sonra kahve ve çay içmek için kafeler tercih edebilir, farklı yerler keşfedebilir ve yemek yiyip arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Mudanya Yolunda Korku Evini Deneyimleyin

Modern eğlencelerden biri olan korku evlerinin Bursa’da en bilinen şubelerinden biri olan EXIT, Mudanya yolu üzerinde yer alır ve Bursa’nın farklı pek çok yerinden gelen ziyaretçilerini randevulu şekilde eğlendirmektedir. Oldukça büyük bir alanda yer alan bu korku evinden kaçmak için arkadaşlarınızla mantığınızı korumalı, korkmadan ve ürkmeden çıkışı bulmaya yönelmelisiniz. Farklı korkunç detaylar ile siz de eğlenebilir, arkadaşlarınızla farklı şekilde vakit geçirip eğlencenin korku dolu halini tadabilirsiniz.

Gürsu’da Yamaç Paraşütü Yapın

Bursa’da farklı aktiviteler yapmaya açıksanız siz de Gürsu’da yamaç paraşütü yapabilir, Gürsu Havacılık Kulübü ile yamaç paraşütü yapmayı öğrenebilir ve Bursa’nın farklı bölgelerinde de uçuş yapmak için deneyim kazanabilirsiniz. Yamaç paraşütünü Bursa’da yapmak oldukça garip gelebilir ancak Gürsu Havacılık Kulübü gibi deneyim sahibi bir kulüp tarafından eğitim alıp deneyim kazanabilir ve sonrasında isterseniz Bursa’nın farklı bölgelerinde de yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Balat Ormanı’nda Paintball Yapın

Nilüfer ilçesinde yer almakta olan Balat Ormanı’nda isterseniz paintball yapabilir, arkadaşlarınızla keyifli şekilde vakit geçirebilirsiniz. Rengarenk boyalarla ormanda temiz hava soluyarak keyifli şekilde vakit geçirebileceğini Balat Ormanı sizlere doğal yaşam alanı ve doğal ortam sunmasının yanı sıra eğlenmek için de paintall gibi keyifli ve bir o kadar da modern bir aktivite sunuyor. Dilerseniz siz de bu ormana gelip paintball oynayabilir ve isterseniz bu orman içinde piknik de yapabilirsiniz.

Narlıdere’de Kaya Tırmanışı Yapın

Doğa sporu tutkunu olanlar için eşsiz bir aktivite olan Narlıdere tırmanışı, tırmanış bahçesi niteliğinde olduğundan bu konuda deneyimsiz olsanız da bu işi gerçekleştirmenize yardımcı olabilecektir. Farklı bir aktivite denemek isterseniz Narlıdere’ye gelerek kaya tırmanışı yapabilir ve ayrıca ayaklarınızın altında Bursa’yı hissedebilirsiniz. Buna ek olarak arkadaşlarınızla ya da ailenizle farklı bir aktivite yaparak vakit geçirebilir, keyifli bir anıya sahip olabilirsiniz.

Misi Köyü’nde Karting Yapın

Bursa’nın en uzun ve en profesyonel karting pistlerinden biri olan bu pistte hız tutkunları ve karting meraklıları çok eğlenecektir. Bursa’nın doğal güzellikleri ve tarihi ile ünlü olan Misi Köyü’nde dilerseniz siz de karting yapıp eğlenebilir, arkadaşlarınızla keyifli bir köy kahvaltısından sonra modern ve farklı bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Bursa Gezi Rehberimizide okumadan geçmeyin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *