Dikili’de Gezilecek Yerler

Dikili'de Gezilecek Yerler

Saklı Hazine Dikili

İzmir’e bağlı olan diğer tatil yöreleri kadar pekte bilinmeyen Dikili ilçesi, Ege bölgesinin kıyı ilçelerinden biri olup  Midilli Adası’nın hemen karşısında yer almaktadır. Dikili,  günümüzde önemli şifa aracı olan termal kaynakları, akvaryum gibi  denizi masmavi koyları ile insanin nefesini adeta kesiyor.  Doğal güzellikleri bunun yani da  tarihi yerleriyle İzmir’in kuzeyinde bulunuyor. Dikili en ekonomik tatil yerlerinden biri olarak bilinir. Dikili denizi  40 km’yi aşan sahil şeridine sahip, Denizi’ni cazip kılan  kumu ve güneşi, konukları dupduru cam gibi  bir deniz bekliyor. Bölge halkı için Dikili büyük öneme sahip…

Neden Tatil İçin Dikili’yi Tercih Etmeliyim?

  Dikili, yılın büyük bu zamanı sakin bir Ege kasabasıdır. Bu benzetim diğer İzmir’in sahil şehirlerine göre daha tenha olmasından kaynaklanıyor. Yaz dönemlerinde ise tam tersine  adeta ziyaretçi akını, ilçeyi  adım atamaz haline getiriyor. Dikili,   yaşayan nüfus genelde emekli kesim. Aslında bu sahil kısmının genel profili. Nüfusun geneli  eğitimi yüksek kişilerden oluşuyor. Son on yıldır  etraftan da oldukça göç almaya başlamış.

Dikili’nin  Komşuları da Oldukça Önemli Bir Yere Sahip

  Dikili’nin batısında  Ege Denizi, yer alır. Turkiye’de plaj turizmi için Ege Denizi çok büyük öneme sahiptir. Sığ koy ve körfezleri ideal yüzme olanağı sunuyor deniz sevenlere.    Diğer taraftan  Dikili dışında da Burhaniye, Ayvalık, Altınova  Çandarlı ve Bergama da  çok büyük öneme sahip   gezilip görülmesi gereken  yakın popüler  yerler olarak biliniyor. Dikiliyi tercih ederek birçok tarihi ve doğal güzellik bakımından tatil beldelerini de görmüş olacaksınız. Ekonomik ve güzel bir tatil için Dikili hiç fena sayılmaz. Tercih ettiğinizde hiç de mutsuz olmayacaksınız. Yine de tercih sizin.

 Dikili Kaç Günde Gezilir

Dikiliyi ayrıntılı gezmek için üç gün yeterlidir. Bu zaman zarfında  tüm koyları ve etrafındaki güzellikleri görmek için yeterli olacaktır. Fakat hızlı bir şekilde istiyorsanız, bir  gün de size yetecektir.

Dikili de Tatil veya  Gezi İçin  Uygun Zaman;

Sıcağı sevmiyorsanız, bahar ayları sizin için çok uygun. Yazları oldukça sıcak ve nemli bir iklime sahip Dikili… Fakat en fazla tercih edilen zaman aralığı ise  mayıs-eylül ayları arası… Hem iklim koşulları gezmek için  uygun, hem de deniz sezonu için ideal aylar.  

Tatil ve geziler esnasında ekonomiyi gözetin.

 Gezi  veya tatil yaparken  mutlaka yanınızda  Müzekart bulundurun. Kültür Bakanlığı’na bağlı tüm müzelerde giriş  ücretsizdir. Sadece bu kartı çıkarmanız, bir kaç günüzü alır. Seyahatler sırasında  ulaşımdan tasarruf etmek içinse İzmirim(eshot kart) Kart alın. Böylelikle daha ucuza  seyahat eder ve şehri yakından görme fırsatı bulursunuz.

Dikili’ye nasıl gidebilirim?

Uzaktan gelenler için,  İzmir sınırları içerisinde yer alan  Adnan Menderes Havalimanı yada komşu il  olan  Balıkesir sınırlarında içinde bulunan  Koca Seyit Havalimanı’nda kullanarak Dikiliye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.  Koca Seyit Havalimanı Balıkesir Edremit ilçesinde yer alıyor. Buradan dolmuşlar veya otobüsleriyle yoluyla Dikili’ye ulaşabilirsiniz. Uzaktan gelenler için Havalimanları mantıklı bir tercih. Civar illerden geliyorsunuz,  yakın olmadığı için havaalanı  ulaşımı  avantaj yerine daha zahmetli olacaktır. Size vakitte kaybettirecektir. Bunun yerine karakoluna tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin birçok yerinden dikiliye seferler mevcut.

Dikili’ de Ne Yiyebilirim?

 İzmir’in mutfağı meşhurdur. Özellikle bilmediğiniz birçok ot kavrularak size enfes yemekler hazırlanır.  Dikiliyi  seyahat etmenin  güzel yanlarından  biri de  harika  yöresel yemeklerini denemek  olacaktır. Birbirinden güzel ve lezzetli yemekler olan Dikili mutfağı sizleri için harika bir deneyim olacaktır. Bunlardan bazıları;

  • Topalak
  • Keşkek
  • Oğlak kavurma
  • Pırasalı ekmek
  • Kalamar ve dil balığı
  • Börülce

Bunun yanında marul salatası Koruk serbeti, zeytinyağı oldukça meşhurdur.

 Dikili’de Gezilecek Yerler

1. Dikili Halk Plajı

  Türkiye’de  şehir merkezinde olupta çok güzel olan, az sayıda plajlardan biridir, Dikili Halk Plajı.  Dikili’nin en güzel plajları arasında yer alıyor  Halk Plajı,uzun zamandan beri  (2002 yılından) mavi bayrağa sahip önemli bir plajdır.  Pırıl pırıl  berrak  denizinin yanında küçük sayılmayacak  plajı ile  Temizliğini  bir göstergesi olan mavi bayrağıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Cam gibi bir  suda   yüzmek ve kumsalda dinlenmek için  Dikili Halk Plajı  çok uygun… Merkezde bulunan plaja çok kolay bir şekilde  ulaşabilirsiniz. Araç parkında sıkıntı yaşamazsınız. Plaja girmek ücretsizdir.  Dilerseniz şezlong kiralayabilirsiniz. Halk plajında yüzerken dikkat etmeniz gereken Önemli  bir durum var. Kıyıdan biraz açıldıktan sonra görülmeyen büyük taşlar var. Taşlara yüzeyinde deniz kestaneleri bulunabiliyor. Aman tatilinizde  acı bir tecrübe yaşamayın.

2. Çandarlı Plajı

Çandarlı Plajı

  Çandarlı’nın dikilinin komşu olan minik bir sahil kasabası bu kasabanın önemli güzelliği olan Çandarlı Plajı’dır. Sahip olduğu mavi bayrağıyla gönül rahatlığıyla denize girebilirsiniz. Temiz bir denizi ve plajını belgeleyen Çandarlı Plajı, misafirlerine ücretsiz girişi olanağı sağlıyor. Bu  sayede yöre  halkı serinlemek için soluğu masmavi sularda alıyor. Çandarlı yazın çok kalabalık çevre iller ve İzmir halkı buraya akın  ediyor.  Şehre önem katan tarihi kalesi ile birlikte Çandarlı Plajı  harika bir mozaik oluşturuyor. Bir tarafta tarih,  diğer tarafta doğal güzelliği ile Çandarlı Plajı….

3. Pissa Koyu

 Dikili’ye bağlı  Bademli Köyü’ne bulunan  olan Pissa Koyu inanılmaz güzelliği ile dikkat çekiyor. Dikili plajları arasında en popüler ve en fazla tercih edilenlerden  biri de Pissa Koyu’nda bulunan  ve adını da buradan koydan  alan Pissa Plajı’dır. Bembeyaz kumlarıyla masmavi denize ile insanları büyüleyen Pissa Plajı, mavi yer yer turkuaza dönen renklerin birlikteliğinin mükemmel uyumu… Tertemiz pırıl pırıl  denizinde yüzmek ve ardından  plaj da dinlenmek harika bir deneyim. Üstelik bu güzellikler  ücretsiz… Unutmadan otopark bölümü ücretlidir.

4. Bademli Ilıcası

  Bademli ılıcası  Bademli Köyü’nde yer alıyor. Doğal kaynak suyunun çıktığı yer sit alanı, doğal hali korunmaya çalışılıyor. Bademli Ilıcası  Dikili ziyaret edilecek  yerlerin başında geliyor.  Şifalı şu ile hem sizi dinlendirecek, hemde günün yorgunluğunu atmış olacaksınız. Bademli Ilıcası, tarihin eski zamanlarından bu yana   hep şifa dağıtmış. Sıcak su kaynağı korunarak günümüze ulaştırıldı. Ilıcanın bulunduğu alanda kurulu  herhangi bir  tesis inşa edilmemiş. Doğallık korunmaya çalışılmıştır.  Taşlarla oluşturulan doğal  küçük  havuzlar  bu havuzun bulunduğu   yerde  suyun denizdeki sıcaklığı 40 ile 45  derece kadar ulaşabiliyor.

Ilıca Hangi Rahatsızlıklara İyi Geliyor:

  Taşlardan yapılan bu minik havuzlar içerisinde bir süre  kaldığınızda, kaynak suyunun içerisindeki hidroasetat iyonu özelliği ile   romatizma ağrılarına, cilt hastalıklarına ve böbrek taşı gibi değişik  ağrılı rahatsızlıklara genel olarak iyi geldiği  düşünülüyor.  Herhangi Bir kurum tarafından işletilmesi yapılmıyor. Bir işletme tarafından alınmadığı için girişi ücretsiz. Biraz erken gitmelisiniz, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor.

5. Zindancık Koyu (Killik Koyu)

  Ege’nin eşsiz güzel  koyları arasında pek fazla  kişi tarafından bilinmeyen doğallığı ile insanda adeta büyüleyen bir koy. El değmemiş sayılabilecek doğal güzellikleri ve doğal  bir şekilde oluşmuş mineralli killeri ile  mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında…

   Dikili adeta saklı bir cennet, Dikili’nin  birçok koyları arasında keyifli bir şekilde  yüzebileceğiniz temiz sahili  bulunuyor.  Fakat aynı anda hem  kamp  hemde deniz girme imkani sunan pek yer yok. Bu özelliklere sahip Türkiye’de bile uygun çok az yer bulunuyor.  Kamp malzemeleri  için gerekli olan ve tedarik edebileceğiniz satış  noktaları yerler bulunuyor. Zindancık Koyu. sahilin sahip olduğu doğal killer de büyük  ilgi görüyor. Bu killer vücuttaki  toksinlerden atılmasına ve cildi gençleştirdiğine yardımcı olduğu düşünülüyor. Size sadece bu güzel koyda  doğal killerle birlikte denizin ve kampın tadını çıkartmak kalıyor.

6. Kayra Plajı

 Dikili ile  Bademli köyü arasında yer alan Kayra Plajı, özel bir işletme tarafından çalıştırılıyor. Bu sebeple girişi ücretli, güzel  bir plajdır.  Bu plajlar da halk plajlarında olmayan bazı avantajlara sahip…  Kayra  plajinda duş, şezlong, yemek servisi gibi bazı işinizi kolaylaştıracak özellikleri ile ön plana çıkıyor. Bu  Plaja  sadece girişte belli bir  ücret alınıyor. Plaj içerisinde şezlong, şemsiye gibi ekipmanlara ücretsiz olarak  yararlanabilirsiniz. Kayra plajı temizlik standartları ile  mavi bayrağa da sahip bir plajdır.  Denizin keyfini çıkarmak kalıyor sadece geriye.

 7. Fame Beach & Bungalov

  Dikili’de hem plaj hizmeti, bunun yanında  ücretli konaklama olanağı da bulunan  Fame Beach Bungalov, en bilindik  özel işletmelerden  biridir. Harika plajının yanı sıra geniş kumsalının ile misafirlerini bekliyor.  Plaja da yararlabileceğiniz duş, restoran ve şezlong hizmetlerini işletme ücretli olarak sağlıyor. Bu işletmenin gündüz yüzmek isteyenler de yararlanabiliyor. İsterseniz de  bungalov evlerde konaklayabiliyorlar.

Ücreti 50 TL             Konum için Tıkla

8. Kalem Adası

 Dikili’nin açıklarında Dikili’nin bir güzelliği daha Kalem Adası, Ege’nin Maldivler’i olarak tabir  ediliyor. Doğasıyla göz kamaştırıyor,  görenleri  büyüleyen harika  bir ada. Dikili’nin yazın oldukça  kalabalıklaşan plajlarindan birazcık  olsun uzaklaşarak, sakinlik arayanlar için bir dinlenme durağı…  Tertemiz sahili geniş  kum plajları ve turkuaz renkli berrak sularında yüzmek  isterseniz, Kalem Adası sizi bekliyor olacaktır. Buraya ulaşım  Dikili’den feribotlar  ile sağlanıyor.  Adada ayrıca kalabileceğiniz, Oliviera Resort adında  bir otel bulunuluyor.  Tek bir işletme olduğu için konaklama pahalı olabiliyor. Günübirlik gidip gelmek daha mantıklı olabilir. Eğer bu otelde kalacaksınız   adaya tüm ulaşım ve kiralama hizmetleri ücretsizdir. Ayrıca turlara katılarak da adalari ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle daha ekonomik hale getirebilirsiniz. 

9. Aşıklar Şelalesi

 Aşıklar Şelalesi, Dikili’ye bağlı olan  Nebiler Köyü içerisinde bulunan doğal bir yerdir. Nebiler Köyü’nde gezilecek görülecek fazlaca doğa harikası yer  var. Bunlardan biri olan Aşıklar Şelalesi, ilginç hikayesi ile konuklarını   muhteşem görüntüsüyle kendine hayran bırakıyor.

Aşıklar Şelalesi’nin Adının Tarihçesi

  Yörük Ali ile  Padişahın kızı Sümeyra arasında geçer  hikâye… Padişah tarafından istenmeyen damat  Ali’ye  padişah ferman buyurur. Bu yöreyi  terki diyar  etmesini  ister. Padişah fermanına baş kaldırmak,kolay değildir. Sonunda canından olmak var. Yani yol tehlikeler ile dolu, aşkından vazgeçmeyen Yörük Ali  ve burada kalır.  Nebiler Vadisi’nde gizlice  padişahın  kızı Sümeyra ile görüşmeyi  sürdürür. İki aşık her buluştuğunda sevinmek yerine hep üzülür. Evlenmelerine  izin alamayan  aşıklar her görüştüklerinde hep ağlarlar ve bir gün padişahın askerleri onları  fark eder. Bu efsaneye  göre, askerler aşıklar tam  öldürecekken  sonsuza kadar birlikte  olabilmek için  bir daha ayrılmamak için dua ederler ettikleri  bu dua  Allah tarafından kabul edilir. Aşıklar anında akan bir  şelale halini alır. Bu şelale ismini  bu efsaneden  alır. Sonsuzluk   Şelalesi, (aşıkları buluşturan) bu şelale Dikili’nin pek  bilinmeyen doğal güzellikleri arasındadır.  Şelale de etrafında kamp kurmak , yüzmek ve spor yapmak konuklar  tarafından da tercih ediliyor. Yaz mevsiminde  yabancı turistlerin yoğun ilgi göstermesi,  günübirlik ziyaretlerde yoğunluklar yaşanabilir. Şelale ve etrafındaki göleti görmek istiyorsanız sizi zahmetli sayılmayacak bir yol bekliyor. Hemen korkmayın! Sadece birazcık çaba sarf etmeniz gerekiyor. Fakat yorulmanıza değecek harika bir görüntü, doyumsuz bir seyir zevki sizi bekliyor. Bu arada  Aşıklar Şelalesi yakınlarında  gezilip görülmesi yerler içinde, Ağlayan Mağara ve Ece Çağlayan’ını görmeyi  unutmayın. Şimdiden iyi gezmeler.

10. Ece Çağlayanı

  Nebiler Köyü içerisinde yer alan diğer bir doğal güzellik ise  Ece Çağlayanıdır. Yaklaşık olarak  Aşıklar Şelalesi’nden yarım saatlik   bir yürüyüşle  çaglayana ulaşabilirsiniz. Temiz suyu ve göletiyle yüzmeye uygun doğal bir ortamı var. Dikkat edin  suyu soğuktur.  Aşıklar Şelalesi’ne göre    bilinirligi daha azdır. Bu sebeple daha az  kişi tarafından  ziyaret ediliyor.

11. Ağlayan Mağara

  Nebiler Köyü sınırları içinde yer alır. Ağlayan Şelalesi’nin biraz  üzerinde bulunur.  Küçük  bir mağaradır. Aşıklar Şelalesi’nde geçen efsane  bu mağarada ile ilintilidir.  Efsanenin başka bir bölümünü  Ağlayan Mağara oluşturuyor. Şelalenin  sağ tarafında bulunan mağara adını padişahın hikayesinden alır. Efsaneye  göre kızı Sümeyra’nın ölümüne dayanamayan padişah  kendini buraya kapatır.  Hep  ağlayan padişahın bir süre sonra, bu  gözyaşları  mağarada iz bırakır.  Ziyaret edenler  mağara duvarlarında gerçekten minik damlacıkları andıran   şekillerin var olduğunu belirtiyor. Bu güzelliği de mutlaka görün.

12. Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı

 Bakir, el  değmemiş bir doğal alan daha güzellikler Dikili’de bitmiyor. Karagöl Tabiat Parkı, volkanik süreçlerle  oluşmuş.  Krater gölünün bulunduğu alan,  ekolojik bir yerdir. Etrafında görülecek  pek   bir şey yok.   Göl etrafında dilerseniz  gezi ve spor yapabilirsiniz. Dikili gezilecek  yerlerin başında geliyor. Yöre halkı dışında az bilinen, popülaritesi az bir doğal güzellik…

İzmir Dikili Hakkında Benim Düşüncelerim?

İzmir’in her yeri güzel özelliklede şehirden direk plajlara ulaşım inanılmaz yakın ama dikili plajlarına gelince bütün sahiller nerdeyse paralı ücretsiz olanlarda var tabiki de ama oralarda pislik götürüyor! İnsanlar gidiyor pisliklerini yere atıp gidiyor Bu hiç hoş değil!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *