Aşiyan Çengelköy Kahvaltı Mekanı

Aşiyan Çengelköy Kahvaltı Mekanı

1949 yılında inşa edilmiş olan neredeyse asırlık bir mimari yapıda bulunan Aşiyan Çengelköy kahvaltı mekanı, tarihi dokusu ve mimarisi ile gelenleri kendisine çekmektedir. Pasta, içecek, hamburger, tatlı, soğuk kahve ve dondurma gibi pek çok çeşitli ürünü menüsünde barındıran Aşiyan Çengelköy, deniz kenarında yer almasa da sahile çok yakın bir konumdadır ve aslında mimari ve tarihi dokusu ile gelenleri kendisine çekmektedir. Deniz kenarında olmasa dahi gelenler için keyifli bir kahvaltı olanağı sunabilmektedir. Her mevsim gidebileceğiniz Aşiyan Çengelköy, kapalı ve açık alan olanakları ile de yaz ve kış aylarında bu mekanın farklı güzelliklerini görebilmenize olanak tanır.

Aşiyan Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Avrupa ve Anadolu yakasından farklı araçlar ile ulaşım sağlayabileceğiniz Aşiyan Çengelköy, hemen otobüs durağının ilerisinde yer almaktadır. Bu nedenle de otobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz indikten sonra bir dakika bile yürümeden Aşiyan Çengelköy’e oturabilirsiniz. Kendi aracınız ile gidecekseniz bu bölgenin özellikle de hafta sonlarında çok kalabalık olduğunu unutmamanız gerekir. Hafta içi her ne kadar aracınızı park edecek yer bulabilecek olsanız dahi hafta sonlarında İspark hariç herhangi bir yerde araç park alanı bulmanız pek mümkün olmayacaktır çünkü ara sokaklar bile araçlar ile dolacaktır.

Aşiyan Çengelköy’e otobüs ile gitmek isterseniz Kadıköy’den 15ÇK otobüsüne binebilir, Şehit Burak Cantürk durağında inerek neredeyse hiç yürümeden mekana ulaşabilirsiniz. Beşiktaş tarafından gelecekseniz Beşiktaş – Üsküdar vapuruna binerek vapurdan inince cami önünden 15B otobüsüne binerek yine aynı durakta inebilirsiniz. E – 5 üzerinden gidecekseniz de metro kullanabilir, metrodan Göztepe durağında inerek buradan 15ÇK otobüsüne binerek yine aynı durakta inebilirsiniz.

Ayrıca Anadolu yakasında sahil tarafından gelecekseniz Marmaray tercih ederek Üsküdar istasyonunda inebilir ve sonrasında yine cami önünden geçen 15, 15B, 15S, 15Y otobüslerinden herhangi birine binerek yine aynı durakta inebilirsiniz. Aslında pek çok otobüs bu mekanın önünden geçtiği için otobüs ile ulaşım oldukça kolaydır. Aynı şekilde Üsküdar’dan kalkan minibüslerle de bu mekana ulaşım sağlamanız söz konusudur. En kolay ulaşım yine de otobüs ile olacaktır çünkü minibüsler fazla dolanarak geliyor ve çok fazla dur – kalk yaptığı için varış süresini çok uzatıyor.

Araba ile gidecekler için Konum Burada.

Aşiyan Çengelköy Kahvaltısında Neler Var?

Aşiyan Çengelköy Kahvaltı Mekanı
Aşiyan Çengelköy Kahvaltı

Serpme kahvaltı, simitli kahvaltı tabağı ve tek kişilik kahvaltı tabağı seçenekleri ile kahvaltı servisi veren Aşiyan Çengelköy, patates tava ve sosis tabağı gibi ara sıcakları ile kahvaltıların daha leziz ve zengin hale gelmesini sağlamaktadır. Bazlama tost gibi farklı tost seçenekleri de sunan bu işletme, kahvaltılarda isteğinize göre farklı ek ürünleri de tercih edebilmenize olanak sağlıyor.

İki kişilik serpme kahvaltıda çeçil peyniri, beyaz peynir, isli peynir, otlu peynir, burgu peynir gibi farklı peynir çeşitleri yer alıyor ve kuru incir, kuru kayısı gibi kuru meyveler de peynir tabağında yer alıyor. Ayrıca domates, salatalık ve biber söğüş ile renklenen bu kahvaltı, karadut reçeli, süt reçeli, çilek ve ayva reçeli ile de tatlanıyor. Humus, acuka, rozbif, jambon ve farklı zeytin çeşitleri ile servis edilen bu kahvaltıda ayrıca kuru cacık dahi yer alıyor.

Bunlara ek olarak omlet, sahanda yumurta, sucuklu yumurta gibi farklı ürünleri de kahvaltınıza dahil olacak şekilde bir adet olmak koşuluyla tercih edebiliyorsunuz. İki kişilik bir kahvaltı için yeterli gelmeyecekse yanında mutlaka bazlama tost ya da omlet çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Omlet çeşitleri, menemen çeşitleri, tavada yumurta çeşitleri ve daha pek çok yan ürün ile iki kişilik çok doyurucu bir kahvaltı yapmanız mümkündür. Ayrıca gözlemesi de taze şekilde yapıldığı için çok lezzetli ve doyurucu oluyor, denemeden geçmeyin.

Simitli kahvaltı tabağında kaşarlı simit, beyaz peynir, zeytin çeşitleri, domates ve salatalık, haşlanmış yumurta ve iki bardak çay servisi alabiliyorsunuz. Ayrıca çikolata kreması ve süt ya da çilek reçeli ile de kahvaltınızı tatlandırabiliyorsunuz. Tek kişilik olan kahvaltı tabağında ise beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri, tereyağı, Nutella, bal, kaymak, kuru incir ve kayısı, siyah ve yeşil zeytin, acuka, jambon, domates ve salatalık, haşlanmış yumurta ve iki bardak çay yer alıyor. Bu kahvaltıların ikisi de tek kişilik olduğu için doyurucu olabilir ancak yanında ek olarak patates kızartması ya da karışık sıcak tabağı gibi ürünleri de tercih ederseniz çok daha doyurucu bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Aşiyan Çengelköy Kahvaltısının Ücreti Ne Kadar?

Aşiyan Çengelköy Kahvaltısının Ücreti

Bazlama tost 33₺, küçük boy demlik ile çay alırsanız 70₺ ödeyebilirsiniz. İki kişilik serpme kahvaltısı 240₺ ve simitli kahvaltı tabağı 70₺ civarında. Tek kişilik kahvaltı tabağı da 80₺ civarında bir fiyata sahip. Sürekli olarak değişen fiyatlar nedeniyle kesin bir fiyat vermek zor ancak son dönem fiyatları bu şekilde. Kahveler genellikle 25 – 40₺ civarında fiyatlarda değişiyor.

Fiyatlar diğer mekanlara göre pahalı olmasa da gelen ürün miktarı az olduğu için doyurucu gelmeyebilir. Bu nedenle serpme kahvaltıya dahi giderseniz yanında ek ürünler sipariş etmeniz iyi olacaktır. Patates tava 40₺ civarında ve karışık iki kişilik sıcak tabağı da 70₺ civarında bir fiyata sahip.

Bu ürünleri kahvaltılarınıza ek olarak tercih ederek daha doyurucu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Omlet ve tavada yumurta gibi ürünler ile 35 – 60₺ aralığında değişen fiyatlarıyla hem doyurucu hem de diğer pek çok mekana göre uygun fiyatlı bir kahvaltı yapmanıza olanak sağlıyor.

Aşiyan Çengelköy Kahvaltı Mekanı’na Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Mekanın atmosferinden çok memnun kaldığım ve ailelerin de gitmesi için uygun olan Aşiyan Çengelköy’e dair izlenimlerim şu şekilde:

  • Mekan kalabalık olmasa dahi sipariş geç alınıyor ve siparişler geç geliyor, bunu aklınızda bulundurun.
  • Mekana ulaşım kolay ancak aracınızla giderseniz park yeri bulmakta zorlanabilirsiniz.
  • Gelen tek kişilik kahvaltı pek doyurucu değil. Bu yüzden patates kızartması, tost gibi yan ürünlerle kahvaltınızı doyurucu hale getirmek isteyebilirsiniz.
  • Lavabolar temiz ancak tuvalet kağıdı, sabun gibi ürünler lavabolarda bulunmayabiliyor. Gittiğimizde lavaboda bu ürünler olmadığı için işletmeye söyledik ve hemen eksikleri yerleştirdiler.
  • Servis geç gelebiliyor, garsonlar ilgisiz ve bu yüzden siparişinizin de geç gelmesi mümkün.
  • Mekan tarihi dokusu ve yeşilliğin vermiş olduğu atmosfer ile çok etkileyici bir güzelliğe sahip ancak servis için aynısını söylemek biraz zor:)

Çengelköy’deki Diğer Kahvaltı Mekanlar’ınada göz geçirmeyi unutmayın

Adresi: Çengelköy, Çengelköy Cd. No 65/A, 34680 Üsküdar

One thought on “Aşiyan Çengelköy Kahvaltı Mekanı

  1. Kahvaltı Fiyatı ve performansı olarak 9 numara. 1 numara ekmek için kırdım normal fırından alınan beyaz ekmek getirip koydular ekmek kısmını geliştirebilirler bunun harıcinde mekan güzel ve şık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *