İstanbul’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 5 Yer

İstanbul’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 5 Yer

İstanbul tarihi, kültürel ve sosyal anlamda ülkemizin en gelişmiş şehridir. Pek çok farklı medeniyetin birleştiği şehirde görülmesi gereken pek çok önemli yer bulunur. İstanbul’a yolu düşen veya İstanbul’da yaşayan kişiler saymakla bitmeyecek bu güzelliklere mutlaka şahit olmalıdırlar. Gerek tarihi dokuları gerekse de günümüzün son teknolojileri ile yapılmış pek çok keyifli mekanı ile İstanbul tam anlamıyla göz kamaştırıcı bir şehir. İşte sizler için hazırladığımız ve mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz 5 yer;

1.    İstiklal Caddesi (TAKSİM)

İstiklal Caddesi geçmişten günümüze kadar pek çok kişinin gittiği ve hayran kaldığı yerlerden bir tanesidir. Hatta öyle ki İstiklal Caddesine şarkılar bile yazılmıştır. Tabi ki şarkılara konu olacak kadar güzel olmasının kendi içerisinde bazı nedenleri de vardır. Mesela İstiklal Caddesi her yaştan insanın kendisinden bir parça bulabileceği bir yerdir. İstiklal Caddesi boyunca gençlerin doyasıya eğlenebileceği eğlence merkezleri, gece kulüpleri başta olmak üzere, çocukların keyifli zaman geçirebilecekleri tatlıcılar, kafeler, restoranlar da bulunmaktadır. Ayrıca yetişkinler için de tarihi anlamda pek çok doku bulunur. Gerek kiliseleri gerekse de camileri ve müzeleri ve cadde boyunca sesi ile insanlara huzur veren treni ile harika vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Bu nedenle İstanbul’a adım attığınızda mutlaka İstiklal Caddesine de uğramalısınız.

2.    Balat

Balat

Balat, uzun yıllardır İstanbul’un en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden ve turistik yerlerinden bir tanesi olmuştur. Renkli renkli ahşap binaları, geçmiş yıllardaki komşuluk kültürünün devam etmesi, Fener Rum Patrikhanesi, Stefan Kilisesi, Kırmızı Mektep gibi önemli tarihi yerlerin bulunması nedeniyle çok fazla ilgi odağı olmuştur. Aynı zamanda da dik yokuşları, merdivenleri ve içerisinde bulunan küçük ama şirin kafeleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. E tabi bir de çocukluğumuzun en sevilen dizilerinden bir tanesi olan Cennet Mahallesi… Evet evet tam da burada çekilmişti. Dizinin çekildiği yerler, binalar hala pek çok kişi tarafından ziyaret edilerek önünde fotoğraflar çekilmektedir. Bu da Balat’ın ününe ün katmaktadır. Sizde mutlaka bu renkli mahalleleri ziyaret etmelisiniz.

3.    Galata Kulesi

Galata kulesi

Galata Kulesi ile Kız Kulesi’nin aşkını bilmeyen yoktur. Galata Kulesi uzun yıllardır pek çok kişinin ziyaret ettiği çok önemli tarihi bir yapıdır. Galata Kulesi İstanbul manzarasının tüm çıplaklığı ile gözler önüne serildiği harika bir yapıdır. 67 metre uzunluğunda olan kule hem heybetli görüntüsü hem de manzarası nedeniyle turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Galata Kulesi’ni ziyaret etmeniz durumunda yakınlarındaki küçük ama sevimli pek çok kafeyi de görmeniz mümkündür. Hatta Galata Kulesi’nin tam önünde midyeciler, simitçiler, limonatacılar da sokak kültürünü sonuna kadar size hissettirecektir. Bir de Galata Kulesi’nin gözünden İstanbul’u görmelisiniz.

4.    Çamlıca Tepesi

İstanbul’un boğaz manzarasına söylenecek söz bulmak imkansızdır. Gece ayrı gündüz ayrı görüntüsü ile herkesi mest etmektedir. Çamlıca Tepesi de boğazı en tepeden izleme fırsatı bulacağınız harika bir alandır. Çamlıca Tepesi’ne aileniz, arkadaşlarınız ile rahatlıkla gidebilir, içerisinde bulunan geniş yeşil alanlarda güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Çok geniş alana sahip olması nedeniyle içerisinde belediyeye ait olan yeme içme alanları da bulunmaktadır. Burada fiyatlar da oldukça uygundur. Bu nedenle de pek çok kişi İstanbul manzarasına yukarıdan bakarak lezzetli yiyeceklerinin tadını çıkarabiliyorlar. Sizlerde hem İstanbul’a zirveden bakmak hem de ailenizle keyifli zaman geçirmek istiyorsanız yemyeşil Çamlıca Tepesi’ne çıkabilirsiniz.

5.    Adalar

İstanbul her anlamda her yaştan kişinin beklentilerini karşılayabilecek bir şehirdir. Gerek eğlence gerekse de tarihi dokuları ile çok ilgi çekicidir. Aynı zamanda da İstanbul içerisinde şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve kısa bir tatil yapmak istiyorsanız İstanbul’a bağlı adalarda da çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Prens Adaları gibi çok önemli adalara sahiptir. Bu adalara İstanbul’da hareket eden vapurlar ile keyifli bir vapur ve deniz keyfi ile ulaşabilirsiniz. Adalarda arabaların gürültüsü olmadan tamamen bisikletler ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca deniz manzarası eşliğinde dondurma yiyebilir, soğuk içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Tarihi yerleri ile kültürel olarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu nedenle zamanınızı Adalar’da geçirmeniz unutulmayacak bir deneyim yaşamanıza da imkan sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *