Turla Gezmek Mi Yoksa Bireysel Gezmek Mi Daha İyi?

TURLA GEZMEK

Icerikler

Yaz gelmeden strese girmemizi sağlayan en önemli soru! Acaba turla gezmek mi daha iyi yoksa bireysel olarak gezmek mi?

Baktık ki olacak gibi değil, bizlerde bu soruna bir nokta koymanın vaktinin geldiğine karar verdik.

Öyle bir çalışma hazırladık ki, başka bir yere gitmenize gerek kalmadan, bu yazıda turla mı yoksa bireysel olarak mı gezmek sorusunun cevabını tam olarak bulacaksınız.

O zaman hemen başlayalım.

Turla Gezmek İyidir!

İnsan kendisini her zaman güvende hissetmek istiyor. Zaten bir sene boyunca yoruluyoruz ve stres yüklü oluyoruz. Bir de tatili planla, bütçeni ayarla, otel bul, yol güzergahını ayarla derken daha fazla strese girmek istemiyorsanız, turla seyahat etmek sizin için avantaj olabilir.

Çünkü neredeyse her şey ayağınıza kadar geliyor ve siz de rahat rahat tatilinizi yapabiliyorsunuz.

Bakalım turla gezmek ne kadar avantajlı!

Turla tatil

Plan Yapmak Zorunda Kalmazsın

“Tatil yapmayı kolay sanan tek kişi, tatile hiç çıkmamış kişidir” (Eski bir Çin Atasözü)

Tur şirketi ile tatile çıkmanın en güzel yanı, plan yapmak zorunda kalmazsınız. İnternette küçük bir araştırma yaparsınız, iyi bir tur şirketi bulursunuz. Ararsınız detaylı bilgi alırsınız ve hepsi bu kadar.

Ödemenizi yaptıktan sonra geriye kalan tek şey, eşyalarınızı hazırlamak ve tur şirketinin belirlediği alanda zamanında olmak.

Plan yapmak

İlk Yurtdışı Deneyimini Kazanırsın

Turla gezmek güzeldir. Çünkü emin ellerdesindir. Özellikle yurtdışı tatillerinde. Hele ki dil de bilmiyorsan başka ne yapacaksın ki?

Zaten dil bilsen bile oradaki en güvenli yerleri, otelleri ve yemek yenecek restoranları da bilmiyorsun.

Bence yapılacak en mantıklı şey, ilk yurtdışı tatilini tur firması ile yapmak. Böylece deneyim kazanırsın ve bir daha ki sefere kralsın!

Güvenlik Problemin Olmaz

Her ne kadar dünyanın en güvenli yerleri Avrupa ülkeleri ve Amerika olsa da, yine de her ülkenin bir güvenilmez tarafı olacaktır. Çünkü insan her yerde insandır.

Tur şirketi ile yurtdışı ya da yurtiçi tatile gittiğinde otomatik olarak sigortalısın. Her şeyinden şirket sorumlu. Kaybolsan bile seni bulana kadar hiçbir yere gitmezler.

Yani kısacası tam olarak güven altındasın!

Güvenli tatil

Bütçeni Aşmamış Olursun

Turla gezmek, tam olarak ne kadar harcayacağını bilmektir. Düşünsene turla tatile gitmemiş olsan:

  • Uçak biletini ayarlayacaksın, en uygun bilet fiyatlarını bulmaya çalışacaksın.
  • Aynı şekilde en uygun fiyatlı otobüs bileti bulmaya çalışacaksın.
  • Eğer aracınla gideceksen, ne kadar yakıt harcayacağını hesaplamak zorundasın.
  • Gideceğin yerde ne kadar harcayacağını ortalama olarak hesaplamak zorundasın.
  • Herhangi bir aksi duruma karşı yanında bir miktar nakit bulundurmak zorundasın v.s

Tüm bu sorunlarla başa çıkmak zorundasın.

Ama…

Turla gezmek olayını tercih ettiğin zaman, şirket senin adına ulaşım işlerini halledecek. Birçok otelle anlaşması olduğundan, toplu otel rezervasyonu yapacak ve her şey ücrete dahil olmuş olacak. Yani şirketin yapacağı toplu rezervasyon sayesinde konaklama sana bedavaya gelecek.

Daha doğrusu tura verdiğin paranın içinde olacak. Sen sadece orada yapacağın ekstra harcamalar için yanında bir miktar para bulunduracaksın.

Bütçe

Rehberin Canındır Senin

İster yurtiçinde tatil yapmak istiyor ol, istersen de yurtdışında… Sonuçta bilmediğin bir yere gitmiş olacaksın. Bilmediğin yerler için de mutlaka o yeri iyi bilen birisine ihtiyacın olacak.

Turla gezmek olayının bir güzelliği de burada!

Şirket tarafından sağlanan rehber sayesinde, o yer hakkında hem bilgi sahibi olacaksın, hem de kaybolma korkusu yaşamayacaksın.

Özellikle yurtdışı tatillerde rehber canındır senin!

Tur rehberi

Hiçbir Şeye Kafa Yormayacaksın!

Birçoğumuz özellikle planlama konusunda oldukça başarısızız. Burası bir gerçek. Özellikle tatil konusunda!

Düşünsene tüm tatil planlamasını tur şirketi senin adına yapıyor! Hiçbir şeye kafa yormana gerek kalmıyor.

Mutlu insanlar

Bırak Zamanı Onlar Yönetsin

Tur şirketleri zaman yönetimi konusunda adeta guru gibidirler. Çünkü her hafta bir yere tur düzenliyorlar ve artık bu işin ustası olmuşlar. Sabah nereden hareket edilecek, tatil yerine ne zaman varılacak, kaçta otele yerleşilecek, kaçta gezilecek yerlere gidilecek…

Yani her şey planlı ve adeta kusursuz…

Peki ya siz olsanız, zamanı bu kadar ustalıkla yönetebilir misiniz?

Özellikle sınavları bile kıl payı kaçıran bir millet olduğumuz düşünülürse…

Zaman yönetimi

Vize Derdin Olmaz

Konsolosluğa git, tercüme edilmiş vize başvurusu dilekçesini ver, dilekçenin cevabını bekle!

Kim uğraşacak bu kadar işle diyorsan, gerçekten de haklısın. Bırak tüm vize işlemlerini tur şirketi halletsin. Kafan rahat bir şekilde yurtdışı tatilinin zamanını bekle. Çünkü tur şirketlerinin vize alması daha kolaydır.

Vize işlemleri

Uygun Fiyata Tatil Yapmış Olursun

Bireysel olarak tatil yapmak her zaman için daha pahalıdır. Çünkü anlaşmalı otelleriniz yoktur. Yol ücretine katlanmak zorundasınızdır. Bir de tatil yerinde yaptığınız ekstra harcamalar var.

Oysa ki tur firmaları, uçak biletlerini ucuza alabilirler. Çünkü toplu alım yapmışlardır ve birçok seyahat acentesi ile anlaşmaları vardır. Birçok tur şirketinin küçük ve büyük olmak üzere otobüsleri vardır. Dolayısıyla yol ücreti maliyetleri düşüktür. Çünkü bir otobüste en az 40-50 kişi taşırlar.

Birçok otelle anlaşmaları vardır. Üstelik 5 yıldız otellerle! Bu yüzden konaklama size bedavaya gelmiş olur, tur firmaları da zaten tur fiyatlarıyla konaklama olayını dengelemiş olurlar.

Alan mutlu, veren mutlu!

Turla Gezmenin Olumsuz Yanları

Her şey iyi güzel de, turla gezme olayının her şeyi de toz pembe değil hani! Tabi ki olumsuz yanları da var. Ama seven kişi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz.

Bakalım turla gezmek, ne gibi olumsuzlukları da beraberinde getiriyor…

Offf! Her şey Planlı!

Bazıları için çok planlı olmak sorun olabilir. Bu tür kişiler rahat ve serbest hareket etmek isterler. Geç kalkmak ve istedikleri saatte kahvaltı yapmak ya da yemek yemek isterler.

Oysa ki tur şirketleri organizasyonunda her şey planlıdır. Zaten daha önce zaman yönetimi konusunda usta olduklarını söylemiştik. Sabah kahvaltısının saatini kaçırdığınız zaman aç kalabilirsiniz. Aynı şekilde öğle ve akşam yemekleri saatlerini de kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Zaman Sorununuz Var

Eğer turla tatil yapmayı seçmişseniz, tur şirketinin programına uymak zorundasınız. En azından çoğuna diyelim. Yani onların dediği saatte kalkacaksınız, toplanma noktasında zamanında olacaksınız vs.

Geç saatte uyuyamayacaksınız çünkü sabah yine erken kalkmak zorundasınız.

Gezmek İstemediğiniz Yerlere Zorla Gitme!

Bazı yönlerimiz öyle tuhaftır ki, iyi niyetli yapılmış olsa bile gerçekten çok tuhaftır. Mesela giymediğimiz kazağı satın alırız. Yemeyeceğimiz yiyeceğe bir dünya para veririz.

Gezmek için turla bir yere gitmek isteriz ve gideriz, gezilecek yerleri görmek yerine otelde uyumayı tercih ederiz.

Tabi ki hiçbir tur firması sizi zorla tur programına uyduramaz. Ancak en azından toplanma yerlerine gelişte ve dönüşte gelmek zorundasınızdır. Gezilecek yerlere zorla gitme gibi bir durum yok tabi ki…

Sadece o güzel yerleri görmediğiniz için kaybınız olur o kadar.

Tur Arkadaşları Sevilmeyebilir

Tabi ki kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saymak zorunda diye bir söz var. Turla gezmek, arkadaş ortamı falana güzel ama belki de turdaki insanları sevemeyebilirsiniz.

Ne olacak canım alt tarafı bir ya da iki gün demeyin. Çünkü zaten dinlenebildiğiniz ve eğlenebildiğiniz zaman aralığı bu kadar.

Turla Yurtiçi Tatil Nasıl Olur Peki?

İki seçeneğiniz var. Ya günübirlik gidip, hafta sonu bir gün de olsa kafanızı dinleyeceksiniz. Ya da bir gün bana yetmez deyip, konaklamalı 2 ya da 3 günlük turlara katılacaksınız.

Turla gezmek güzeldir. İster günübirlik olsun, isterse konaklamalı yani birkaç gün boyunca…

Ama…

Otele Tur Firması Karar Verir

Çoğu zaman tatile gitmeden önce baktığımız ilk yer otellerdir. Otel araştırması yaparız. İmkanları neler, güzel bir yer mi, servisi nasıl, daha önce bu otelde kalanlar memnun mu gibi…

Özellikle internetin yaygınlaşmasından sonra, oteller ve tur firmaları hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Mesela Google Haritalardaki yorumlara bakıyoruz, resimleri inceliyoruz, firmalar hakkında yayın yapan bazı internet sitelerindeki yorumları inceliyoruz falan…

Yani tur firması seçiminiz, aynı zamanda otel seçiminiz olacak. Yani tur firması iyiyse, muhtemelen firmanın seçtiği otel de güzel olacak. Düşük bütçeli turlara katıldıysanız, büyük ihtimalle 5 yıldızlı bir otelde kalmayı beklemeyin.

Yani coğrafya kaderdir gibi bir şey olur.

Yemek Yiyebileceğin Yerlere de…

Şunu bir kere kabullenelim. Gezmenin belkemiği yemektir. Bir yere ilk defa gidiyorsanız, oranın yöresel yemeklerini tatmak istiyorsunuz. Yani hepimiz istiyoruz.

Yoksa gittiğiniz yerde tavuk ekmek ya da köfte ekmek yedikten sonra gezmenin de aslında hiçbir anlamı yok.

Peki bunu neden söylüyoruz?

Çünkü gerçekten de düşük bütçeye sahip olan tur firmaları böyle yapıyor. Sonra günübirlik ya da konaklamalı geziler sizin için tam bir hayal kırıklığı oluyor.

Bu yüzden tur firmasını seçerken mutlaka, nerelerde konaklıyorlar, hangi restoranlarla anlaşmaları var, hangi otellerde konaklama sağlıyorlar gibi bilgileri araştırmanız yararlı olacaktır.

Mesela Konya turuna katılıyorsam, firma en azından oranın meşhur yemeklerinden olan etli ekmeği bana tattırmalı. Ve oranın en meşhur lokantasına beni götürmeli.

Sonuçta burada anı biriktiriyoruz öyle değil mi?

Turla Yurtdışı Tatil

Eğer ilk defa yurtdışına çıkıyorsan, turla gitmek bizce çok daha avantajlıdır. Bir kere dil bilmiyorsun nasıl anlaşacaksın?

Yer bilmiyorsun yurt bilmiyorsun nereyi gezeceksin? Ya da nereye kadar tanımadığın dilini bilmediğin insanlara soracaksın? Tam bir zaman kaybı değil mi?

Hangi Tur Şirketi ile Tatil Yapmalısın?

Az önce de dediğimiz gibi seçtiğin tur firması oldukça önemli. Peki hangi firmayla tatil yapmalısın? Daha doğrusu hangi tur firmasını seçmelisin sorusunun cevabını detaylı verelim. Artık gerisi size kalmış.

Yurtiçi ve Yurtdışı Tatili için Seçilebilecek Tur Firmaları

Güzel Türkiye’mizin cennet köşelerini size keyifli bir yolculukla tanıtacak tur firmalarını tanıtmaya başlayalım.

ETS Tur

Ersoy Turistik Servisleri A.Ş. firması olarak bilenen ve sektörün önde gelen markalarından birisi olan ETS Tur ile tüm yurtiçi seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kurumsal bir firma olduğundan dolayı hiçbir sorun yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca bu firmanın neredeyse Türkiye’nin her yerinde acentesi var. Binlerce otelle ve restoranla anlaşması bulunuyor.

Otel rezervasyonundan araç kiralamaya kadar birçok hizmeti de ETS Turdan alabilirsiniz.

Doğa kamp turları, günübirlik turlar, kültür turları, konaklamalı turlar gibi birçok hizmeti bünyesinde barındırıyor.

ETS Tur

Firmanın vizeli vizesiz birçok ülkede de acentelerinin olduğunu hatırlatalım. Yani yurtdışı turlarında da ETS Turu tercih edebilirsiniz.

Vize işlemlerinizi yapıyor, rehber hizmeti sağlıyor ve uçak biletlerinizi ayarlıyorlar. Size de sadece gezmek kalıyor.

Anı Tur

IATA kuruluşu olan bu tur firması da kurumsal özellikler sergiliyor. Bir kere şunu hemen belirtelim. Bir firma kurumsalsa ve büyükse o firmadan kesinlikle hizmet almalısınız. Çünkü yeni kurulan ve köklü bir geçmişe sahip olmayan firmalarla çoğu zaman sorun yaşarsınız. Bakın her zaman demiyoruz, çoğu zaman diyoruz.

Anı Tur da birçok otel ve restoranla anlaşmalı olarak çalışıyor. Ayrıca kendi özel servisleri var ve oldukça konforlu. Uçak şirketlerinin de birçoğu ile anlaşmalı olduğundan dolayı, uygun fiyata uçak bileti de satın alabilirsiniz.

Eğer firma bünyesinde tur paketi almışsanız, muhtemelen uçak bileti de fiyata dahildir.

Anı Tur

Firmanın birçok ülkede anlaşmalı olduğu otel ve restoranları bulunuyor. Yurtdışı turunu tercih ederseniz, vize işlemlerinden tutun da, uçak biletine kadar firma size yardımcı olacaktır.

Kappa Tur

İsmini daha önce duymamış olabilirsiniz ancak Kappa Tur, tam 15 yıldan bu yana sektörde yer alıyor. Özellikle pandemi döneminde misafirlerine sağladığı kolaylıklardan dolayı birçok kesim tarafından takdir edildi.

Bu firmanın da kendisine ait otobüsleri ve servisleri var. Ayrıca diğer büyük ve kurumsal firmalarda olduğu gibi birçok otel ve restoranla anlaşması var.

Erken rezervasyon yaptırdığınızda sürpriz indirimler yapıyorlar. Uçak biletlerini uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. Türkiye’nin neredeyse her yerine günü birlik ve konaklamalı turlar düzenliyorlar.

İnternet üzerinden rezervasyon yaptırabiliyor ve ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz. Daha ne olsun?

Jolly Tur

1987 yılında kurulan Jolly Tur, aynı zamanda Türkiye’nin en eski tur operatörlerinden bir tanesidir. Yani köklü bir geçmişe sahip ve bugüne kadar belki de milyonlarca kişinin güzel tatil yapmasına vesile olmuştur.

Eee artık sıra size!

7/24 ulaşabileceğiniz çağrı merkezi ile Jolly Tur firmasına istediğiniz zaman rezervasyon yaptırabilirsiniz. Türkiye’nin her yerine tur düzenleyen Jolly Tur, aynı zamanda yurtdışı ülkelerine de tur düzenliyor.

Yani hem yurtiçi, hem de yurtdışı seyahatlerinizde bu firmayı tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla 5 yıldızlı otellerle anlaşmaları var. Yani gittiğiniz yerde rahat edebilirsiniz.

Ayrıca yöresel lezzetleri tadabileceğiniz restoranlarla da anlaşmaları bulunuyor. En güzel tarafı da kendilerine ait olan konforlu otobüslere sahip olmaları.

Bazı tur firmalarının kendilerine ait seyahat gemileri olduğunu da biliyor muydunuz?

Neyse biz devam edelim.

Jolly Tur

Tatil Budur

Reklamlara çok da aldanmamak lazım. Ancak televizyon kanallarında ve internet ortamında gördüğünüz reklamların sahipleri yani tur firmaları işlerini gerçekten hakkıyla yapıyorlar.

Tatil Budur firması da onlardan bir tanesi.

Yurtiçi ve yurtdışı turları, rahat yolculuk ilkesi ve müşteri memnuniyeti ile listemizde yer almaya kesinlikle hak kazanıyor. 

Aslında burada sizlere sayabileceğimiz birçok tur firması var. Ancak sanırız bu kadarı yeterli olur. Geri kalanını, https://buldumz.com/en-iyi-tur-sirketi/ buradaki adresten inceleyebilirsiniz.

Tatil Budur

Bireysel Tatil

Eveettt! Gelelim bireysel tatil olayına! Şu ana kadar turla tatil yapmanın avantaj ve dezavantajlarından bahsettik. Şimdi de bireysel olarak gezmenin avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Artık kararı siz vereceksiniz. Ancak bizler de yazının sahibi olarak, kendi fikrimizi söyleyeceğiz.

Bireysel Tatil

Bireysel Tatilin Avantajları

Bir kere en büyük avantajı sınırsız özgürlük. İstediğiniz saatte kalkabiliyorsunuz, istediğiniz yerde yemek yiyebiliyorsunuz ve istediğiniz zaman istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Bütçeniz neye yetiyorsa o kadar harcıyorsunuz. Yani bütçe planlaması da size ait.

Yeni insanlarla tanışma imkanına sahipsiniz. Gidin bir bara bir şeyler için ve birilerinin size merhaba demesini bekleyin. İşte hepsi bu kadar!

Ama yabancı dil bilmeniz şart. En azından İngilizceyi konuşacak ve anlaşacak düzeyde bilmelisiniz.

Kendi potansiyelinizi keşfedersiniz. Neleri daha iyi yapabildiğinizi ve neleri yapamadığınızı öğrenmiş olursunuz. Tıpkı vahşi doğada tek başına kalmak gibi.

Bireysel tatil yapmak, çoğu zaman daha ekonomik olabilir. Az bir bütçeyle güzel bir tatil yapabilirsiniz.

İnsanın sınırlarını zorlamasının en iyi yolu, yokluk bilinci yaratmaktır. Bireysel olarak tatile çıkmak da aslında bunun gibi bir şey. Çünkü tatilinizin güzel ya da kötü geçmesi, tamamen elinizdekileri iyi ya da kötü kullanmanıza bağlı olarak değişecek.

Var mısınız maceraya?

Ama…

Bir de bunun aması var!

Bireysel Tatilin Dezavantajları

Tamamen savunmasızsınız. Hadi yine yurdum insanı yardımseverdir. Birçok yerde açım deyin size yemek verir. Hatta sokakta yatmanıza da razı gelmez. Ama hiç bilmediğiniz bir ülkede olduğunuzu düşünün.

Bir kere tüm bunları geçtim bütçe planlaması yapmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü tamamen serbestsiniz ve bir planınız yok. Yani nereye ne harcayacaksınız belli değil.

Daha önce de yabancı dil bilmenizin şart olduğunu söylemiştik. Özellikle de İngilizce…

Ama bazı ülkelerde İngilizce bilmek de işe yaramayabilir.

Bir de üçüncü dünya ülkelerine tatile gitmişseniz, iki katı daha dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü bu tür ülkelerde geçmişte yaşanmış hoş olmayan olaylar var. Ayrıca unutmayın! Sizi savunacak bir tur firması da yok yanınızda.

Arabayla seyahat ettiğinizi varsayalım. Dağın başında giderken arabanız bozuldu, ne yapacaksınız? Yani tatil yapacağınız ülkeye gitmeden önce iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Mesela zor durumda kaldığınızda elinizde bir planın olması gerekiyor. Polisi nasıl arayacaksınız ya da nasıl ilk yardım alacaksınız gibi…

Elinizde yeterli miktarda para olsa bile, kazıklanma ihtimaliniz var. Nasıl ki bizim ülkemizde de turistleri kazıklıyorlar, aynı şekilde diğer ülkelerde de böyle kötü niyetli insanlar var. Ama üçüncü dünya ülkelerinde daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden harcama yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor.

Size her şeyi gösterecek olan bir rehberiniz olmayacak. Ya önceden iyi bir araştırma yapacaksınız, ya da tanımadığınız insanlara İngilizce dilinizin yettiğince sorular soracaksınız. Bu şekilde gezmek biraz uzun sürebilir.

İlginizi Çekebilir: Şilede Lüks bungalov Evler Suma sanjati

Bireysel Yurtiçi Tatil

Tatil deyince aklınıza yalnızca otel ya da pansiyon gelmesin. Uygun fiyata villa da kiralayabilirsiniz. Yurtiçi tatil yapmak her zaman için daha kolaydır. Çünkü sonuçta sizin ülkeniz, ilk defa gittiğiniz bir il olsa bile insanların huyunu suyunu az çok biliyorsunuz.

Akdeniz ve Ege bölgelerinde uygun fiyata villa kiralayarak, tatilinizi güzelleştirebilirsiniz. Bu tür kiralama işlemini bazı firmalar yapıyor. Güvenlik, temizlik, yemek yapacak ve yaşayacak eşyalar da onlardan oluyor, size bir tek yemek yapmak kalıyor.

Bir hafta ya da birkaç gün villa kiralayarak, çok güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Villa kiralama

Karavan da Olabilir Çadır da…

Karavan ya da çadır tatili de muhteşem olur ha! Ama nereye gideceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Gelin isterseniz bu konuda da sizlere yardımcı olalım.

Akdeniz Kamp Alanları

Mesela Muğla ilçesindeki Sultaniye Köyü’nde bulunan Cemil’in yerine gidebilirsiniz.

Akdeniz kamp alanı

Köyceğiz gölünün hemen kenarında, bir tarafı göl ve bir tarafı orman olan bu alanda yaşadığınızı hissedebilirsiniz. Doğayla iç içe olmayı sevenler için harika bir ortam.

Babakamp

Fethiye’de bulunan Babakamp, iç huzurunuzu bulabileceğiniz bir yer. Harika bir doğaya sahip. Karaağaç mevkiinde plato üzerine kurulu olan bu yerde taş ya da bungalov evlerde de kalabilirsiniz. Ancak şimdiden uyaralım, buraya geliş yolu biraz dar ve karavanla giriş biraz zor olabilir.

Yanınızda yedekte birkaç akü bulundurmanız yararlı olacaktır. Çünkü burada yakınlarda elektrik te yok!

Ama burasının gün batımının harika olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Babakamp

Aktur: Karavan ve Çadır Kampı

Datça’nın en güzel yerinde çadır ve karavan tatili yapmak ister misiniz? O zaman sizi buraya alalım hemen!
burada birkaç kamp alanı ve bakir koylar mevcut. Mesela büyük ve küçük koy olmak üzere iki koyda da karavanınızı yanaştırabilirsiniz.

Küçük koy nispeten daha dalgasız. Yani hem çadırınızı ya da karavanınızı kurabilirsiniz, hem de burada yüzebilirsiniz.

Büyük koyda yüzmeyi tercih etmeyebilirsiniz. Çünkü burası genelde dalgalı ve çok çabuk derinleşiyor.

Her ne kadar kamp alanı olsa da, temelli mahremiyet bölgesi değil. Aktur içinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bankamatikten para çekebilir, eczaneden ilacınızı alabilirsiniz.

Aktur karavan kampı

Ege Kamp Alanları

Kazdağlarının o muhteşem heybetine bayılacağınız ve aynı zamanda, bol miktarda oksijen alabileceğiniz muhteşem bir yerden bahsetmek istiyoruz şimdi sizlere.

Hızırkamp, Mimar Sinan Üniversitesinden iki hocanın işlettiği şirin ve harika bir yer. Mehmetlalan Köyü Edremit/Balıkesir’de bulunuyor. Kaz dağlarının tam eteğinde yer alan bu yer ormanla iç içe.

Burada konakladığınız zaman sabah kahvaltısı ve akşam yemeğine ücret ödemiyorsunuz. Yalnızca giriş ücreti ödemeniz yeterli oluyor. Burada ki yemekler o kadar lezzetli ki, havasından mı desek, yoksa suyundan mı desek bilemedik!

Dilerseniz karavanınızda ya da çadırınızda kalabiliyorsunuz. Dilerseniz de harika bir konseptle hazırlanmış, ağaç evlerde kalma imkanına sahipsiniz. Şimdiden uyaralım buraya rezervasyon yaptırmadan gidemiyorsunuz.

Hızırkamp Kazdağları

Altın Kamp

Balıkesir ilinin Burhaniye ilçesinde yer alan bu doğa harikası yerde harika vakit geçireceksiniz. Bir kere burası son derece medeni bir yer. Çok büyük ağaçlar var ve kendinizi adeta doğanın bağrında gibi hissediyorsunuz.

Bir tarafının da denize sıfır olduğunu hemen belirtelim. Yani hem doğayla iç içesiniz, hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ama Ege sularının soğuk ve derin olduğunu bir kere daha hatırlatalım.

Kampa alanında; banyo, tuvalet ve mutfak gibi ortak alanlar var. Bu açıdan sıkıntı çekmiyorsunuz. Ama biraz sıra bekleyebilirsiniz çünkü sezonda biraz kalabalık oluyor.

Kamp alanında aynı zamanda birkaç odalı pansiyon var. Ama yoğunluktan dolayı belki yer bulamayabilirsiniz. Siz yine de karavanınız ve kamp çadırı ekipmanınızla gelin buraya…

Altın kamp

Sanırız bu kadar kamp ve çadır alanı önerisi yeterli olacaktır. Gelelim bireysel olarak kalabileceğiniz otellerin listesine…

Kalabileceğin En İyi Oteller

Bireysel gezmek güzeldir. Hele ki güzel bir otelde konaklama imkanına sahipsiniz.

İyi de güzel bir oteli nasıl bulacaksınız?

Hemen yardımcı olalım sizlere…

Türkiye’nin En İyi Otelleri

Diğer başlıklarda olduğu gibi bu başlıkta da, en iyi otellerden bazılarını sizlere sunacağız. Pahalısından ucuzuna kadar…

Ama bireysel olarak geziyorsanız, muhtemelen ekonomik olan seçenekleri tercih edeceksiniz. Bu yüzden ekonomik otelleri de inceleyebileceğiniz web sitesi bağlantısını da vereceğiz.

Yalnızca otel değil pansiyon ve dünya genelinde uygulanan misafir modelinin sunulduğu AirBnB sistemini de incelemenize imkan tanıyacağız.

Yani siz rahat gezebilin diye gördüğünüz gibi elimizden geleni yapıyoruz.

Museum Hotel

Eğer yolunuz Kapadokya’ya düşecekse, Museum Hotel’de mutlaka kalmalısınız. Yalnız burası 12 yaş altı çocukları kabul etmiyor haberiniz olsun. Nevşehir Uçhisar’da bulunan bu lüks otel 5 yıldızlı ve biraz pahalı. En son gecelik konaklama ücreti 3.500-15.000 TL arasında değişiyordu.

Museum Hotel

Mandarin Oriental

Bodrum yarımadasında bulunan lüks otellerden birisi… Cennet Koyunda bulunan Mandarin Hotel, 600 dönümlük geniş bir araziye yayılmış. Havuzları, villaları, spor tesisleri, eğlence merkezleri, geniş ve uzun plajları yani ne ararsanız var. Geceliği ise 10 bin ile 19 bin TL arasında değişiyor.

Mandarin Oriental

Maxx Royal Belek Golf Resort

Antalya ilinin Belek ilçesinde yer alan lüks bir işletme. 1 milyon metrekare alana kurulu olan otelde 531 konaklama birimi bulunuyor. Sadece otel müşterilerine özel olarak hazırlanmış 300 metre uzunluğunda harika bir plajı bulunuyor. Ayrıca Dinaland adında harika bir tesisi bulunuyor. Burada çocuklar gönüllerince eğlenebiliyorlar.

En iyi oteller arasında bizce burası bir numara olur. Ama gecelik ücreti de öyle…

Burada bir gece kalmanın bedeli 6 bin ile 15 bin arasında değişiyor.

Maxx Royal Belek

https://www.tripadvisor.com.tr/Hotels-g293969-Turkey-Hotels.html bu adresten gidebileceğiniz en iyi otelleri inceleyebilirsiniz.

Otellerle ilgili bilgi verdikten sonra sıra geldi, en iyi restoranlar bölümüne.

En İyi Yemek Yiyebileceğin Restoranlar

Otellerde olduğu gibi bu başlık altında da, en iyi restoranların bazılarından bahsedeceğiz. Diğerlerini incelemen için de web site bağlantısı vereceğiz. Böylece Türkiye’nin neresine gidersen git, farklı lezzetleri hiç zorlanmadan tadabileceksin.

O zaman hemen başlayalım.

Şarköy Çiftlik

Yolunuz Ege tarafına düşerse burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ama yola çıkmadan önce kahvaltı yapmayın. Çünkü burada yapacağınız kahvaltıyı asla unutamayacaksınız.

Trakpet, yani Şarköy Çiftlik aynı zamanda bölgenin en iyi köfte yapanlarından. Hem enfes bir kahvaltısı var, hem de çok güzel köfte yapıyorlar. Tekirdağ, Deniz Boyu Mevkiinde yer alan Şarköy Çiftliğe mutlaka uğramalısınız.

Şarköy Çiftlik

Keşan Kavaklık Restoran

Edirne, Keşan’a yolunuz düşerse Kavaklık Restorana da mutlaka uğramalısınız. Neden mi?

Kuzu etinden yapılan meşhur kebabını yemek için tabi ki…

Hatay’ın kağıt kebabını anımsatan bu lezzeti mutlaka tatmalısınız. Yanında kızarmış domates ve biber ile servis ediliyor. Porsiyonları da oldukça fazla.

Eğer vejeteryansanız buranın enfes kahvaltısından yiyebilirsiniz. Bu lezzetleri tatmak için Çanakkale Yolu Üzeri 10 kilometre istikametine gideceksiniz.

Keşan Kavaklık Restoran

Ferdi Baba Alaçatı Port

Yolunuz İzmir’e düşerse ve Alaçatı’da tatil yapacaksanız, Ferdi Babaya mutlaka uğramalısınız. Çünkü burası yarımadanın en iyi köfte ve meze yapan yeri. Ayrıca onlarca çeşit deniz mahsulü yemeklerini de burada tadabilirsiniz. Mesela; balık kebabı, sütte levrek, denizci pilavı en meşhur yemeklerinden ve bu lezzetleri mutlaka tatmalısınız.

Sait

2000 yılından bu yana Yalıkavak’da hizmet veren Sait, deniz mahsulleriyle epey meşhur olmuş durumda. Istakozlardan tutun da yengeç ve salyangozlara kadar farklı lezzetleri burada tadabilirsiniz.

Özellikle kemik üstü dülgeri mutlaka tatmalısınız, çünkü bu lezzeti buradan başka bir yerde bulamazsınız.

Daha fazla lezzet için https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurants bu adresi ziyaret edebilir, nerede tatil yapacaksanız, arama yaparak, en iyi restoranları bulabilirsiniz.

Şimdiden size afiyet olsun.

Gözde Eğlence Merkezleri

Eğlenmek de gezmenin bir parçasıdır öyle değil mi? Gideceğiniz yerlerde otelde kalacaksınız ve çoğu otelin zaten eğlence programları mevcut. Ama farklı yerlerde eğlenerek, güzel anılar da biriktirebilirsiniz. Hep aynı yerde eğlenmek olmaz değil mi?

Turla tatile gitmek güzel de, eğlence bize göre sınırlı. Yani tur firmasının anlaşmalı olduğu yerlerde yiyip içebiliyorsunuz ve eğlenebiliyorsunuz. Oysa ki bireysel olarak gezdiğinizde, her yerde eğlenebilir ve yiyip içebilirsiniz.

Dusk Night Clup

İzmir Alaçatı’da bulunan en iyi eğlence mekanı. Denizin üzerinde doyasıya müzik ve doyasıya eğlence sizleri bekliyor. En iyi DJ’ler eşliğinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Dikkat edin! Eğlencenin ve içkinin dozunu fazla kaçırmayın. Yoksa sabaha başınız ağrıyabilir.

Suma Beach Kilyos

Kumsala nazır eğlence anlayışı, tatil yerlerinde yeni başlayan bir kültürdür diyebiliriz. Gündüz kum ve deniz keyfi, gece ise aynı sahilde sabaha kadar eğlence.

Kulağa eğlenceli geliyor değil mi?

Aura Club

Antalya ilinin Kemer ilçesinde yer alan Aura Club, binlerce kişiyi ağırlama kapasitesine sahip. Eğer kalabalık bir ortamda coşmak ve eğlenmek istiyorsanız, burası kesinlikle tam da size göre.

Daha fazla eğlence için https://blog.obilet.com/turkiyenin-eglence-merkezleri/ buradaki mekanları da incelemek isteyebilirsiniz.

Daha Sakin Yerler Olsun!

Eee tabi ki herkesin eğlence anlayışı farklı. Bazıları da kalabalık ve gürültülü ortamlardan hoşlanmıyor. Daha sakin ve eğlenebileceği yerler arıyor. Gündüz doğa yürüyüşleri, gece ise sahil kenarında dostlarla sohbet. Alın size sakin bir eğlence anlayışı.

Bu tarz eğlenceyi sevenler için zaten gidecekleri yerlerde bolca mekan bulabilecekleri için bir şey yazmamayı tercih ediyoruz. Çünkü zaten tatil yeri önerilerini bolca yapmıştık.

Bireysel Yurtdışı Tatil

Gelelim yurtdışı tatil olayına. Bireysel olarak yurtdışı tatiline gitmek biraz riskli ve aynı zamanda çok da eğlenceli olmayabilir. Özellikle ilk defa yurtdışına çıkacaksanız ve de dil bilmiyorsanız.

Ama en azından İngilizce diline hakimseniz ve nereye gideceğinizi ve nelerle karşılaşacağınızı biliyorsanız, kesinlikle sınırsız eğlence ve özgürlük sizleri bekliyor demektir.

Peki ama yurtdışında nerelere gidebilirsiniz?

En yakından başlayıp en uzak yere kadar birkaç örnek verelim ve örneklerin dışında olan mekanları da sizin takdirinize bırakalım. Yani web site bağlantısı vererek, gideceğiniz yeri seçmeyi size bırakmış olalım.

O zaman hemen başlayalım.

Londra

İngiltere’nin başkenti olan Londra, aynı zamanda dünyanın en güvenli şehirlerinden. Vize işlemleriniz biraz sürebilir. Ayrıca pahalı bir şehir olduğunu da söylemiş olalım. Ama hayatınızda bir kere de olsa görmeniz gereken bir şehir olduğunu düşünüyoruz.

Tower of London, Tower Bridge, Thames Nehri, Buckingham Sarayı gibi dünyanın en ünlü yapılarını da görmüş olursunuz. Bireysel olarak yurtdışına seyahat edecekseniz, kesinlikle gidilecek yerler listesinin başında olmalı.

Bu arada Londra’ya Gitmeyi Planlıyorsanız Ücretsiz Alabileceğiniz Yiyecekler ve İçecekler Yazımızı’da okumadan Geçmeyin Derim

Paris

Burada aşk bir başkadır. Her ne kadar pandemiden dolayı birçok kısıtlama gelmiş olsa da, şu an itibariyle Fransa’nın başkenti Paris’e gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz.

Restoranlar, parklar, müzeler, barlar ve en önemlisi de Paris şehrinin simgelerinden olan Eyfel Kulesini mutlaka görmelisiniz.

Maldivler

1190’dan fazla irili ufaklı adadan oluşan bu cennette olmak gerçekten de büyük bir ayrıcalık. O kadar güzel bir doğası, denizi var ki, insan hep burada yaşamak istiyor. Zaten Maldivlerin ününü duymuşsunuzdur. Dünya çapında meşhurların da sürekli buraya gelmesi tesadüf değil öyle değil mi?

Berrak bir deniz ve alabildiğine harika bir kumsalda tropikal içeceğinizi yudumlayarak keyfinize bakıyorsunuz.

Ne kadar muhteşem değil mi?

Gidin gidin!

Phuket

Tayland’ın en güzel yerlerinden bir tanesi. Aynı zamanda dünya genelinde yabancı turistlerin popüler tatil yerlerinden. Doğası ve denizi muhteşem olan bu adada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

İngilizceniz burada işe yarayabilir ama yine de temkinli olmanızda yarar var.

Amalfi Kıyıları

İtalya’da öyle güzel yerler var ki, Amalfi Kıyıları da bunlardan bir tanesi. Burası Avrupa’nın en gözde tatil yerlerinden bir tanesi. Adeta cennet desek yeridir. Ayrıca burada dünyanın en güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

Kosova Prizren

Vizesiz gidebileceğiniz Balkanların en güzel yerlerinden bir tanesi. Otobüs ya da uçak biletinizi alıyorsunuz ve doğruca buraya geliyorsunuz. Üstelik Balkan ülkelerinde İngilizce bilmenize de gerek yok. Çünkü burada Türk nüfusta oldukça fazla ve dil konusunda zorlanacağınızı sanmıyoruz.

2008 yılında Sırbistan’dan ayrılan Prizren, doğası ve manzarası ile göz dolduruyor. Ayrıca burada Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalan birçok tarihi eseri de görebilirsiniz.

Karadağ Kotor

Vize olmadan gidebileceğiniz harika yerlerden bir tanesi daha… UNESCO dünya mirasları listesinde yer aldığını söylesek, sanırız ne kadar güzel bir yer olduğunu belirtmiş oluruz.

Burada para birimi olarak Euro kullanılıyor. Yerel dillerin yanı sıra İngilizce ve Türkçe bilmeniz de yeterli. Çünkü burada da Türk nüfus bir hayli fazla. Yani gezerken zorlanacağınızı hiç sanmıyoruz.

Mesela burada dar sokaklarda gezebilirsiniz. Kotor kalesini mutlaka görmelisiniz. Ünlü saat kulesinde resim çektirmeden sakın gelmeyin. Sveti Tripun Katedralini mutlaka görün. Dünya tarih miraslarından Napoleon Tiyatrosu görenleri adeta büyülüyor.

Daha bahsedecek çok ülke var. Ama biz bu kadarla sınırlandırmış olalım. Daha fazla gezecek ülkeyi incelemek için, https://www.tatilsepeti.com/yurtdisi-turlari?gclid=EAIaIQobChMIl4jgqPfv9gIVlsx3Ch00uwpjEAAYAiAAEgJZ7fD_BwE bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Artık bütçenize göre ve nereye gitmek istiyorsanız, size şimdiden iyi yolculuklar dileriz.

Süper Bir Uygulama: Tatil İçin Ev Arkadaşı

Size harika bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. AirBnB adı verilen bir internet sitesi aslında. Bu uygulama sayesinde, uygulamaya kayıt olan dünya genelindeki kullanıcıların evine misafir olabiliyorsunuz. Yani onların evindeki odaları kiralayabiliyor, tatil boyunca onlarda konaklayabiliyorsunuz.

https://www.airbnb.com.tr/a/stays/?c=.pi0.pk1412083826_55683885095&gclid=EAIaIQobChMI-7661ffv9gIVDO7mCh0OfgxVEAAYASAAEgLj1vD_BwE bu bağlantıyı kullanarak, dünyanın dört bir yanındaki insanların evlerine misafir olabilirsiniz. Sitenin içindeki arama motorundan gitmek istediğiniz ülkeyi ve fiyatlarını inceleyin. Hepsi bu kadar!

En İyi Otel Tavsiyeleri

Yurtdışına bireysel olarak gittiniz ama hangi otelde kalacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman bu konuda da sizlere yardımcı olalım. En iyi birkaç otel tavsiyesi verdikten sonra, diğer en iyi otellere bakabileceğiniz web sitesi adresi verelim ve sizler de daha kolay karar verebilin.

Singita Kruger National Park

Afrika kıtası da ne alaka demeyin. Dünyanın dört bir yanından insanlar buraya tatil yapmaya geliyorlar. Özellikle Safari turlarının meşhur olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur.

Vahşi doğa ile içi içe olmak ve her gün ayrı bir macera yaşamak. İşte burada yapacağınız tatilin özeti bu!

 Singita bünyesinde gayet güvenli ve lüks orman evlerinde kalabilir, gündüz safarinin gece de Afrika’nın doğasının keyfini çıkarabilirsiniz. Bu otelde hizmet on numara! Yüzme havuzundan tutun da yöresel Afrika yemeklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Egzotik bir tatil sizleri bekliyor olacak.

Awasi Patagonia

Güney Amerika ülkeleri arasında en güzeli olan Şili’de muhteşem bir tatil yapmak ister misiniz? O zaman hemen sizi buraya alalım.

Torres Del Paine Milli Parkı içerisinde yer alan Awasi Patagonia otel, 14 villadan oluşuyor. Her villaya özel araç villanın önünde hazır bekliyor. Milli parkın o muhteşem doğasına buradan şahitlik edebiliyorsunuz.

Korkmayın!

Her gruba ya da kişiye özel rehberler, burada size yardımcı oluyorlar. Dağ gezisi yapabilir ve milli parkın tüm güzelliklerini görebilirsiniz.

Canaves Oia Epitome

Yunan Adaları deyince akan sular durur. Öyle güzel yerleri var ki, sanki cennetten bir köşe!

Canaves hote, Yunanistan’ın Santorini adasında harika bir yer. Bir tarafı deniz, bir tarafı alabildiğine doğa!

Böyle bir yerde kim tatil yapmak istemez ki?

Gündüz Akdeniz’in sıcağında denizde serinlersiniz, akşam ise Lounge Bar’da manzaranın tadını çıkarırsınız.

Secret Bay

Survivor programının yapıldığı adada tatil yapmaya ne dersiniz? Evet! Dominik Cumhuriyetinden bahsediyoruz tabi ki!

Yağmur ormanlarının arasında harika bir otelde kalacaksınız. Bir tarafta berrak deniz, bir tarafta ise yemyeşil bir ortam.

Denizde yüzün, kumsalın tadını çıkarın ve isterseniz doğanın içinde harika bir yürüyüş gerçekleştirin.

Tüm bu aktivitelerden sonra 5 yıldızlı otelde dinlenmenin keyfini çıkarın. Secret Bay, mutlaka gitmeniz ve kalmanız gereken yerlerden bir tanesi.

Daha fazlasını mı istiyorsunuz? O zaman, https://www.booking.com/index.tr.html?aid=309654;label=hotels-turkish-tr-vupOkQzV0yk6ClcdBtGFbgS541037160706:pl:ta:p1:p2:ac:ap:neg:fi:tikwd-13816696798:lp1012763:li:dec:dm:ppccp=UmFuZG9tSVYkc2RlIyh9YcsZ-Id2vkzIfTmYhvC5HOg;ws=&gclid=EAIaIQobChMIlsX0qoPw9gIVsZBoCR14vQvaEAAYASAAEgKs9fD_BwE bu adresi mutlaka ziyaret edin ve dünya genelindeki en iyi otelleri inceleyin.

Dünyanın En İyi Lezzetleri

İsterseniz tatil turları ile isterseniz de bireysel olarak gidin. Ama size birkaç tane örnek vereceğimiz restoranlara mutlaka gitmelisiniz.

En iyi tur şirketi ile gitseniz bile, gittiğiniz ülkenin lezzetlerini mutlaka tatmanız gerekiyor. Çünkü amaç dünyanın en iyi restoranlarında yemek yemek değil, bu yerlere gitmiş olmak. Yani ben buraya gittim ve burada yemek yedim diyebilmek. Harika anılar biriktirmek.

O zaman dünyanın en iyi restoranlarından bazılarını tanımaya başlayalım.

Osteria Francescana

Modena İtalya’da bulunan bu restoranda ilginç ama bir o kadar da lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Moleküler gastronomi diye bir kavram burada uygulanıyor. Yani kocaman tabaklarda küçücük porsiyonlara sahip ama bir o kadar da lezzetli yemekler.

Ne dersiniz? Burada yemek ilginç olabilir!

El Celler de Can Roca

Dünyanın en iyi yemek yapan restoranı olarak seçilen El Celler İspanya’da bulunuyor. Daha doğrusu İspanya’nın kuzeyindeki Catalunya’daki Ortaçağ kenti olan Girona’da…

Madison Park

ABD New York’da bulunan Madison Park Restoranında harika lezzetleri tadabilirsiniz. Bu restoranda da, moleküler gastronominin harika örneklerini bulabilirsiniz.

Eğer yolunuz ABD’ye düşerse, mutlaka Teksas eyaletine de uğrayın. Çünkü burada yapılan bifteklerin tadını başka hiçbir yerde bulamazsınız.

Thila

İlla ki Maldivlere gideceksiniz. Burada yüzecek, deniz ve yeşilliğin tadını çıkaracaksınız. Karnınız acıkacak ve Maldivlerin en iyi restoranında yemek yemek isteyeceksiniz.

İyi ama nereye gideceksiniz?

Tabi ki Thila restoranına…

Thila Otelin bünyesinde yer alan bu restoran okyanus manzaralı. Avustralya usulü sığır biftek, ızgara ıstakoz ve diğer deniz ürünlerini mutlaka burada yemelisiniz. Üstelik harika tatlılarda yapıyorlar.

Family Room

En güzel kahveleri içip en güzel pastaları yiyebileceğiniz, Maldivlerin en güzel ve aynı zamanda en şirin restoranlarından bir tanesi. Daha doğrusu Kafe desek daha doğru olur. Sıcak çikolatasını ve kurabiyelerini mutlaka tatmalısınız.

True Beijing Cafe

Maldivlerde Çin yemeği yemeye ne dersiniz? O zaman True Beijing Cafe tam da size göre bir yer. Harika Çin yemekleri yapıyorlar. Malzemeler son derece taze, servis mükemmel.

Özellikle mantar salatası ve baharatlı tofuyu denemenizi tavsiye ederiz. Acılı ekşili çorba ve barbekü balık yemeden de sakın kalkmayın.

Korkmayın! Fiyatları son derece makul.

Dünyanın en iyi restoranlarının geri kalanını, https://blog.adisyo.com/michelin-yıldızı-nedir-michelin-yıldızlı-şefler-634a5acc8c41 buradaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Size şimdiden afiyet olsun diyoruz.

Hangi Tatil Seçeneği Benim İçin İyi?

Eveettt! Gelelim sadede! Turla mı tatil yapmak avantajlı, yoksa bireysel olarak mı?

Bu sorunun cevabını biz kendimize göre yorumlayacağız. Çünkü tatil anlayışı, kişisel özelliklere göre değişebiliyor. Yani bir kısım insan turla tatil yapmayı tercih ediyor ve daha rahat ediyor. Bir kısım insan ise bireysel gezmekten daha çok keyif alıyor.

Bizim fikrimiz ise her iki tatil seçeneğinin olumlu ve olumsuz yanlarının olması. Zaten yazımızda bunların neler olduğunu söylemiştik. Yani her iki tatil seçeneği ile tatil yapabilirsiniz.

Ama elinizdeki seçenekleri iyi değerlendirdikten sonra tatile çıkmanızı öneririz. Eğer bütçeniz yeterli değilse, turla tatil yapmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü bireysel tatilde ne kadar harcayacağınız tam bir soru işareti?

Ülke içi seyahatlerde bireysel olarak tatil yapmayı, yurtdışı seyahatlerde ise turla tatil yapmayı seçebilirsiniz. Özellikle vize ve uçak bileti işlemleriyle uğraşmak istemiyorsanız. En iyi tur şirketi ile anlaşırsınız, uçak bileti ve vize işlerinizi şirket halleder. Böylece siz de tatile çıkacağınız zamanı beklemiş olursunuz.

Eğer karavanınız varsa, ülke içinde dilediğiniz yerde özgürce ve bireysel olarak tatil yapabilirsiniz.

Yani kısacası kişisel beğeninize ve elinizdeki imkanlara bakarak, bireysel ya da turla tatil yapabilirsiniz.

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda da sizlere muhteşem bilgiler vermeye devam edeceğiz.

One thought on “Turla Gezmek Mi Yoksa Bireysel Gezmek Mi Daha İyi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *