Florya Menekşe Plajı Nerede? Giriş Ücretleri 2022

Florya Menekşe Plajı Nerede Giriş Ücretleri

İstanbul’da güneşin ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için göz önünde bulundurulabilecek bir diğer plaj da Florya Menekşe Plajı… Plaj sahil şeridinin 620 metre uzunluğa sahip olması, çok sayıda ziyaretçinin aynı anda plajı ziyaret etmesine imkan tanıyor. Plajda kalabalık saatler dışında ziyaretçi sayısına yetecek kadar şezlong ve geniş şemsiyeler mevcut.

Menekşe Plajı, ulaşım açısından İstanbullulara hiç de zorluk çıkarmayan bir plaj olma özelliğine sahip. Plaja ulaşımın kolay olması, çevre illerden de pek çok kişinin belirli dönemlerde plajı ziyaret etmelerine imkan tanıyor. Tatile vakit bulamayanlar için Menekşe Plajı’nda zaman geçirmek doğru bir aktivite olarak değerlendirilebilir.

Menekşe Plajı Paralı mı?

Florya Menekşe Plajı ücretsiz olarak hizmet veren bir plaj. Bu yönüyle, canı deniz havası almak isteyen herkese, hiçbir ücret ödemeden plajı kullanabilme imkanı tanınıyor. Plaj girişinin ücretsiz olması, kalabalık ortamlardan memnun olmayanları pek mutlu etmeyebilir. Özellikle hafta sonu ve resmi tatil günlerinde plajın doluluk oranı oldukça fazla. Plajın ücretsiz olması, her kesimden insanın plaja gelmesine neden oluyor.

Paralı plajlara göre insan profilinin biraz daha çeşitli olduğunu söylemek mümkün. Yine de plajda şezlong sıkıntısı çekmemek istiyorsanız erken saatlerde plaja giriş yaparak denize yakın bir şezlong tutabilirsiniz. Hafta sonlarında ise plajın açılış saatlerini kaçırmamanız önerilebilir. Günün ilerleyen saatlerinde artan ziyaretçi yoğunluğu, sessiz bir plaj deneyimi arayanlar için pek de tatmin edici değil.

Plajda şezlong ve şemsiye kiralamak için cüzi bir ödenmeniz gerekiyor. Bunun dışında, lavabo kullanmak ve emanet dolabına eşya koymak da ücretli. Ödemeniz gereken ücreti, İstanbulkart ile ödeme imkanınız bulunuyor. Bu yönüyle, üzerinde nakit para olmayanlar için güzel bir alternatif sunulduğu söylenebilir.

Menekse Plaji Temiz mi?

Plajın genel olarak ortalama bir temizlik düzeyine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kalabalık gün ve saatlerde plaj zemininde yer yer atıklara rastlamak mümkün. Plaj alanı, yüzme amaçlı kullanılmasının yanı sıra; güneşlenmek ve piknik tarzında yeme-içme organizasyonları için de sıklıkla kullanılmakta.

Bu durum, insanların özellikle piknik sonrasında oluşan atıklarını etrafta bırakmalarıyla plajın kirlenmesine yol açmakta. Belirli saatlerde plaj, genel hatlarıyla temizlense de aşırı titiz ziyaretçilerin pek de tatmin olmayacakları bir temizlik düzeyi, plajda mevcut. Yine kalabalık saatlerde lavabolar da temiz bir lavabo arayanları mutlu etmeyecek cinsten olabiliyor.  

Menekşe Plajı Nereye Bağlı?

620 metre uzunluğa sahip olan Florya Menekşe Plajı, Küçükçekmece Gölü’nün yanında bulunuyor. Giriş ücreti bulunmayan Florya Menekşe Plajı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak işletiliyor. Plaj ücretsiz olduğu için, diğer plajlara kıyasla daha kalabalık. Bunun dışında, plaja giriş ücretsiz olmasına rağmen şezlong kiralamak için ufak bir ücretin ödenmesi gerekiyor.

Küçükçekmece Menekşe Plajı Nerede?

Küçükçekmece Menekşe Plajı adıyla da bilinen Florya Menekşe Plajı, adından da anlaşıldığı üzere Küçükçekmece Gölü’ne yakın bir konumda bulunuyor. İstanbul’un Bakırköy İlçesinde yer alan plaj, Florya’nın gözde plajları arasında yer alıyor. Konum itibarıyla plaj ulaşımı kolay olduğu için, İstanbul’da denizin tadını çıkarmak isteyenlerin aklına ilk gelen yerlerden birisi.

Menekşe Plajı’nın hemen yanında Florya Güneş Plajı yer alıyor. İki plaj arasındaki farkı deneyimlemek isteyenler belirli günlerde bu iki plajı ayrı ayrı ziyaret edebilirler. Böylece hangi plajdaki atmosferin daha etkileyici olduğu anlaşılabilir.

Floryada Nerede Denize Girilir? Menekse Plaji Temiz mi?

Florya’da deniz keyfi bir başka… Yani pek çok yerde kendine has güzellikleri olan plajlar mevcut tabi. Ancak Florya’daki plajlar, bölgenin atmosferi ile birleşince ziyaretçiler için unutulmaz bir deneyim halini alıyor. Florya’da bulunan Florya Güneş Plajı ve Florya Menekşe Plajı (Yeşilköy Menekşe Plajı) en sık ziyaret edilenler arasında bulunuyor.

Bölgede bulunan her iki plaj da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. Tercihe göre her iki plajı da ziyaret edebilirsiniz. Plajlara giriş ücretsiz olduğu için kalabalık bir ortamla karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Plajların kalabalık olması, temizlik konusunda bazen sorunların oluşmasına neden oluyor. Menekse plaji genel olarak ortalama bir temizlik düzeyine sahip ancak aşırı titiz bir bakış açısına sahip olanları memnun etmeyebiliyor.

Florya Sahilde Denize Girilir mi?

Florya’da bulunan iki farklı plaj, denize girmek isteyenlere ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bu iki plajı kullanarak Florya sahilde denize girmeniz mümkün. Plajda bulunan işletmelerden de yeme içme ihtiyacınızı uygun fiyat karşılığında giderebiliyorsunuz. Plajlara girerken yanınızda yiyecek ve içecek getirmemeniz önerilir. Çünkü giriş sırasında gerekli kontroller yapılarak yiyecek içeceklerin içeriye sokulması engelleniyor. Burada amaç biraz da plaj içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin kazanmalarını sağlamak. Ancak şartlar ne olursa olsun, Florya’daki plajları kullanarak denizin o eşsiz havasını muhakkak almalısınız.

Florya Denizinde Deniz Salyası Var mı?

Florya’da bulunan plajlardan denize girmek isteyenlerin şikayet ettikleri problemlerin başında denizin yosunlu olması yer alıyor. Deniz yosunu olmasına rağmen deniz salyasına rastlamak pek mümkün değil. Deniz salyasından rahatsız olanlar için Florya’daki denizde müsilaj durumunun olmadığı söylenebilir. Plajların kalabalık olduğu saatlerde denizde atık kirliliğinin olduğunu da söyleyebiliriz. Bu hususlar dışında, denizin ve plajın standart bir temizlik durumuna sahip olduğu da bir gerçek.

Florya Güneş Plajı Saat Kaçta Açılıyor?

Florya Menekşe Plajı ile Florya Güneş Plajı hafta içi ve hafta sonu belirli saatlerde hizmet sunuyor. Plajların açılış saatleri 08:00 iken iki plaj da saat 19:00’da kapanıyor. Plajların 19:00’da kapanmasının sebebi, ertesi günkü açılışa hazır hale gelmelerini sağlamak. Bu amaçla, kapanış saatinden sonra plajlarda yoğun bir temizlik başlatılıyor.

Florya Menekşe Plajı Ulaşım Nasıl?

Bakırköy’de bulunan otobüslerle Menekşe Plajı’na ulaşım sağlamak mümkün. Aynı şekilde Yenibosna’dan da plaja kalkan dolmuşlar mevcut. Marmaray kullanmak isteyenler, Marmaray Küçükçekmece durağını kullanabilirler. Ancak metro durağı ile Menekşe Plajı arasında yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafe olduğu gözden kaçmamalı. Yani biraz yürümek gözünüzü korkutmuyorsa plaja ulaşmadan önce ısınma niyetiyle 2 kilometrelik mesafeyi yürüyebilirsiniz. Florya Menekşe Plajı hafta içi sakin bir plaj olarak ziyaretçilerini ağırlarken hafta sonu özellikle yabancı uyruklu ziyaretçiler nedeniyle son derece kalabalık bir yer haline geliyor.

2 thoughts on “Florya Menekşe Plajı Nerede? Giriş Ücretleri 2022

  1. Marmara denizinde güzel bir plaj. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı. İçerideki tesisler ortalama ve temizlik kabul edilebilir. Plaj, ahşap şemsiyelerle güzel kumludur. Restoranı yemek yemeye teşvik edici bulmadım. Florya Akvaryum ve Florya AVM’ye yakın. Giriş ücreti özel plajlara göre semboliktir. 2021 yazının sonunda ziyaret ettim ve bir yetişkin için giriş ücreti İstanbul Kart ile ödenen 25 Türk Lirası idi.

  2. İstanbul, Marmara ve Karadeniz ile kaplı olmasına rağmen, mevcut iyi plajlarda eksiklik var. Ve bu, kumu ve tesisleri ile İstanbul’un en iyilerinden biridir. Temiz, iyi korunmuş ve bakımlı,
    çok iyi servis personeli ile burada tüm gün boyunca tam bir konfor içinde yılın tadını çıkarabilir ve hafta içi daha az insan olduğu için rahatlayabilirsiniz.Tavsiye edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *